Data publikacji: 2019-05-16
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Żywopłot na 6! – odpowiednia pielęgnacja dzięki nożycom firmy Fiskars
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Żywopłot pełni bardzo różne funkcje w naszym ogrodzie i wpływa na jego charakter. Warto o niego dbać, tak aby stanowił powód do dumy i był ozdobą ogrodu. Szczególnie ważne jest cięcie pielęgnacyjne wykonywane w okresie wiosenno-letnim.
Żywopłot pełni bardzo różne funkcje w naszym ogrodzie i wpływa na jego charakter. Warto o niego dbać, tak aby stanowił powód do dumy i był ozdobą ogrodu. Szczególnie ważne jest cięcie pielęgnacyjne wykonywane w okresie wiosenno-letnim. A pomogą nam w tym nożyce firmy Fiskars, dzięki którym pielęgnacja żywopłotów jest łatwa, efektywna i przede wszystkim przyjemna.
Większość żywopłotów sadzi się w celach praktycznych – dla oznaczania granic czy zapewnienia cienia. Stanowią one doskonałe osłony przed wiatrem, czy hałasem, szczególnie w ogrodach położonych blisko drogi. Aby żywopłot mógł pełnić rolę pięknego ogrodzenia, cieszącego oko swoim kształtem i barwą, musi rosnąć kilka lat i być odpowiednio prowadzony. Pamiętajmy, że zakładając żywopłot dobrze jest połączyć jego walory użytkowe z ozdobnymi i tu ważny jest dobór odpowiednich roślin.
Jakie rośliny?
Wybierając gatunek roślin trzeba wziąć pod uwagę wysokość, jaką mogą osiągnąć, rozłożystość, tempo wzrostu, odporność na panujące warunki klimatyczne i przystosowanie do rodzaju gleby w ogrodzie. Rośliny na żywopłoty, które mają pełnić funkcje ochronne, powinny być zwarte i gęste, a także dobrze znosić przycinanie. Najczęściej wybiera się gatunki iglaste, jak również liściaste. Niektóre są zimozielone, inne zrzucają liście na zimę. Jedne
z najpopularniejszych iglaków to: żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis), cis pospolity (łac. Taxus baccata). Natomiast wśród roślin liściastych dominują: ligustr pospolity (łac. Ligustrum vulgare), grab pospolity (łac. Carpinus betulus), buk pospolity (łac. Fagus sylvatica). Mieszając gatunki zimozielone i zrzucające liście, o ozdobnych kwiatach lub liściach można otrzymać piękną, żywą mozaikę.
Pielęgnacja żywopłotu to podstawa
Żywopłoty, którym chcemy nadać konkretną formę trzeba strzyc regularnie, zwykle 2 razy w roku, wiosną i późnym latem. To cięcie przy którym ścina się do kilkunastu cm nowych pędów. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią wysokość żywopłotu oraz tempo wzrostu, a także gęstość i oczywiście formę. Pamiętajmy, że żywopłoty swobodne, którym nie nadajemy formy także wymagają regularnego cięcia. W tym przypadku usuwa się krzywo wyrastające pędy, a pozostałe przycina.
W cięciu pielęgnacyjnym doskonale sprawdzą się nożyce do żywopłotu PowerGearTMX firmy Fiskars i to zarówno w żywopłotach złożonych z roślin liściastych, jak i iglaków. Zostały one wyposażone w unikalny system zwiększający siłę cięcia nawet do trzech razy, dzięki czemu praca przy użyciu narzędzia jest wyjątkowo łatwa i precyzyjna. Nożyce mają lekkie i odpowiednio wyważone rączki, a dolne ostrze zostało pokryte powłoką PTFE minimalizującą tarcie. Model nożyc HSX92 PowerGearTMX posiada długość ostrza 630 mm i waży 808 g. W ofercie firmy Fiskars są również nożyce HS72 PowerGearTM, wyjątkowo lekkie (630g) i komfortowe w użyciu, z których z pewnością będą zadowolone kobiety – miłośniczki żywopłotów.
Orientacyjna cena detaliczna:
– nożyce do żywopłotu HSX92 PowerGear™X – ok. 230 zł
– nożyce do żywopłotu HS72 PowerGearTM – ok. 170 zł
– nożyce do żywopłotu HS86 SmartFitTM – ok. 235 zł
– nożyce do żywopłotu HS102 QuantumTM – ok. 270 zł
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom