DZIELISZ SYPIALNIĘ ZE SWOIM PUPILEM?
DOWIEDZ SIĘ, JAK ZACHOWAĆ HIGIENĘ
Według raportu Kantar Public „Zwierzęta w polskich domach” ponad połowa Polaków ma zwierzęta domowe. Z czworonogami chętnie dzielimy nie tylko mieszkanie, ale i łóżko, co wymaga zachowania szczególnej higieny. O to, jak utrzymać czystość w sypialni posiadając psa czy kota, zapytaliśmy Beatę Przybylak, eksperta marki Wendre.
Wielu właścicieli zwierząt z pewnością spotkało się z opinią, że dzielenie sypialni z czworonogiem może mieć wpływ na jakość naszego odpoczynku. Przeciwnicy spania ze zwierzętami twierdzą, że przenoszą one brud i szkodliwe dla zdrowia bakterie. Zwolennicy używają zaś argumentów natury emocjonalnej i twierdzą, że spanie z ukochanym pupilem ma działanie terapeutyczne. Kto więc ma rację?
– Dzielenie łóżka z psem czy kotem to indywidualna sprawa każdego właściciela. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie, by nasz pupil spędził noc w innym pomieszczeniu niż nasza sypialnia, zadbajmy szczególnie o higienę. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Pomogą nam one zachować czystość i cieszyć się obecnością podopiecznych – mówi Beata Przybylak, ekspert marki Wendre.
PAMIĘTAJ O ZABIEGACH PIELĘGNACYJNYCH TWOJEGO PUPILA
Psy i koty nigdy nie będą tak czyste, jak człowiek. Mogą przenosić pasożyty. Obwąchują rzeczy, których zapachu i widoku człowiek unika oraz lubią wejść w miejsca, które nie należą do czystych. Brudne łapy czy sierść nie przeszkadzają im potem wskoczyć prosto w naszą pościel. Co możemy więc zrobić? Nie zapominajmy o regularnych kąpielach i szczotkowaniu naszych pupili. Pozwoli to nam zachować większą higienę. Nie kąpmy jednak naszych podopiecznych po każdym spacerze, czasami wystarczy przetarcie lub umycie brudnych łap. Warto też pamiętać o odrobaczaniu, psy poddajemy temu zabiegowi ok. 2 razy w roku, dorosłe koty co 3 miesiące.
POŚCIEL O WŁAŚCIWOŚCIACH PROBIOTYCZNYCH
Współczesna technologia sprzyja miłośnikom zwierząt. Marka Wendre, wiodący producent kołder i poduszek na rynku europejskim, stworzyła Probiotyczną linię pościeli. Przeprowadzone specjalnie pod tym kątem testy laboratoryjne wykazały, że kołdry
i poduszki z linii Probiotycznej redukują stężenie alergenów przenoszonych przez koty o 92,8 proc. Wszystko dzięki mikrokapsułkom umieszczonym w tkaninie, z której wykonano produkt. Zamknięte w nich wyselekcjonowane bakterie probiotyczne podczas ruchu uwalniają się
z tkaniny i w naturalny sposób oczyszczają kołdrę i poduszkę z alergenów. To idealne rozwiązanie dla osób ze skłonnością do alergii, które nie chcą rezygnować z obecności pupila w sypialni.
ZAŁÓŻ OCHRANIACZ NA MATERAC
Chcąc chronić swoje łóżko przed zabrudzeniami i wilgocią, jakie mogą przenieść nasi czworonożni przyjaciele, warto pomyśleć o zabezpieczeniu. Użycie ochraniacza znacznie zmniejszy ryzyko zniszczenia i pozwoli utrzymać czystość w naszym łóżku. Ponieważ obecność roztoczy kurzu domowego na sierści kota czy psa jest nieunikniona, dobrym rozwiązaniem będzie pokrowiec antybakteryjny. Marka Wendre stworzyła nakładkę Antibacterial, która nie tylko chroni materac przed zabrudzeniami, ale dzięki swoim właściwościom minimalizuje także rozwój roztoczy i wytwarzanych przez nie alergenów.
NAUCZ PSA DOBRYCH NAWYKÓW
Jeśli przyzwyczailiśmy zwierzaka do bycia kanapowcem, nie ma co się dziwić, że wskakuje on brudny na świeżą pościel i za nic ma nasze komendy. Chcąc oduczyć pupila wchodzenia na łóżko bez pozwolenia, pamiętajmy o byciu konsekwentnym. Złe nawyki trudno wyeliminować, dlatego bądźmy cierpliwi – pies, który do tej pory dzielił z nami sypialnię, z pewnością nie będzie chciał z tego przywileju szybko zrezygnować. Żeby pupil czuł się bezpiecznie, warto pomyśleć o legowisku nieopodal łóżka. Za każdym razem, kiedy zwierzak położy się na swoim posłaniu, powinna czekać go nagroda – smakołyk, pogłaskanie. Jeśli mimo to będzie próbował wchodzić na łóżko, nie karćmy go, a wytrwale odprowadzajmy do legowiska. Jeśli będziemy konsekwentni, pies wkrótce nauczy się, że nie wolno mu wchodzić na nasze miejsce do spania bez pozwolenia. Unikniemy wtedy przykrych sytuacji związanych z zabrudzeniem łóżka czy wypranej pościeli.
Powyższe porady są jedynie sugestią i nie zastąpią wizyty u specjalisty. W przypadku podejrzenia alergii na zwierzęcą sierść należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.