Data publikacji: 2020-10-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Z tymi przepisami Jana Kuronia jesień będzie lepsza
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Ambasador marki Crock-Pot w Polsce – Jan Kuroń – przygotował 3 przepisy, które pozwolą nadać jesieni lepszy smak. Szef kuchni zachęca w nich m.in. do skorzystania z sezonowego produktu, jakim jest dynia.
Zdrowa jesień
Slowcooking jest techniką kulinarną, w której składniki potrawy poddawane są długotrwałej obróbce termicznej w temperaturze nieprzekraczającej 100 stopni Celsjusza. Dzięki temu dania zachowują więcej aromatów oraz składników odżywczych. Szczególnie należy docenić to w okresie jesiennym, kiedy nasza odporność wystawiana jest na próbę. W technice slowcookingu od lat 70. XX w. wykorzystywane są urządzenia, które nazywamy wolnowarami. Sprowadzają one proces gotowania do przygotowania składników potrawy, umieszczenia w misie urządzenia oraz wyboru kilku parametrów na panelu urządzenia.
Apetyczna, zdrowa dynia
Co ciekawe, jej owoce są jagodami, które mogą ważyć nawet 200 kg, a w przypadku uprawnej dyni olbrzymiej ich waga może przekroczyć nawet 800 kg. Na szczęście do gotowania nie potrzebujemy tak wielkich okazów, ponieważ również te mniejsze dostarczą nam wielu pożądanych składników odżywczych. Dynie są bowiem źródłem fosforu, magnezu, wapnia, potasu i cynku, a ich pestki zawierają dużo błonnika, witaminy E i zdrowych tłuszczy. To wszystko sprawia, że na dynię patrzymy jak na źródło zdrowia, a nie tylko halloweenową ozdobę, która sama w sobie jest urokliwa.
October – Crocktober
Od wielu lat marka Crock-Pot właśnie październik wybiera na okres świętowania idei slowcookingu. Jesienią, gdy dni stają się krótsze, a aura mniej zachęca do wyjścia na zewnątrz, poszerzanie kulinarnych horyzontów jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Szczególnie, gdy mowa o technice, która pozwala na zachowanie tego, co najlepsze w potrawie. Crocktober to konkurs w mediach społecznościowych marki (w tym roku na lampion z dyni) oraz szereg innych działań popularyzujących ideę slowcookingu. Również Ambasador marki Crock-Pot w Polsce – Jan Kuroń – przygotował od siebie 3 okazjonalne przepisy na dania z wolnowaru. Oto one.
Krem z dyni i wędzonych śliwek
Składniki:
4 łyżki oliwy lub klarowanego masła
1 duża cebula, obrana i pokrojona w piórka
2 ząbki czosnku posiekane
50 g posiekanych suszonych śliwek
1 kg obranej i pokrojonej dyni
1,5 bulionu warzywnego
Sól, pieprz
Odrobina zmielonej gałki muszkatołowej
Łyżka octu balsamicznego
Kilka gałązek świeżego majeranku
Przygotowanie:
Delikatnie rozgrzej tłuszcz w garnku, dodaj cebulę, a kiedy ta się zeszkli dorzuć czosnek oraz śliwki. Smaż na małym ogniu przez kilka minut. Przełóż całość do misy wonowaru (jeżeli nie można jej używać na kuchni), następnie dodaj dynię oraz majeranek, a całość zalej bulionem. Posól i ustaw tryb HIGH na 2 godziny i 15 minut.
Dopraw gałką, octem, majerankiem oraz pieprzem. Całość zmiksuj.
Świetnym dodatkiem jest pesto z natki pietruszki.
Dynia faszerowana pęczakiem, wędlinami i ziołami
Składniki:
1 dynia np. hokkaido
2 szklanki ugotowanego pęczaku
100 g ogonówki lub wędzonego boczku
100 g karczka
100 g schabu
1 cebula
2 ząbki czosnku
200 g żółtego ostrego sera
1 łyżka tymianku, ½ łyżki pieprzu ziołowego
Pęczek natki pietruszki
2 łyżki masła
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Zeszklij na maśle pokrojoną w kostkę cebulę, dodaj płatki czosnku oraz pokrojone mięso. Smaż kilka minut. Następnie połącz z pęczakiem oraz startym żółtym serem. Dopraw do smaku ziołami oraz solą i pieprzem. Przełóż farsz do dyni przeciętej na pół i pozbawionej miąższu oraz nasion. Dynie włóż do wolnowaru. Ustaw tryb HIGH na 3 godziny lub LOW na 4 i pół.
Długo pieczona łopatka wieprzowa z warzywami korzennymi
Składniki:
Łopatka wieprzowa (1,5 kg)
3 marchewki
1 duży seler naciowy
2 pietruszki
6 ząbków czosnku
5 liści laurowych
5 ziaren angielskich
3 łyżki suszonego majeranku
1 łyżka suszonego tymianku
1 łyżeczka pieprzu ziołowego
4 łyżki oleju
100 ml czerwonego wytrawnego wina
½ l bulionu warzywnego
3 liście kapusty
1 płaska łyżka soli
1 łyżeczka czarnego mielonego pieprzu
Przygotowanie:
W misce wymieszaj składniki marynaty (3 drobno posiekane ząbki czosnku, majeranek, tymianek, połowę oleju, pieprz ziołowy, sól oraz czarny pieprz). Mięso pozbaw ewentualnych błon i natrzyj przygotowaną mieszanką. Warzywa obierz. Marchewki pokrój na 3-4 centymetrowe kawałki, selera i pietruszkę podobnie. Szynkę obsmaż na dwóch łyżkach oleju na złoty kolor z każdej strony. Przełóż do wolnowaru, obłóż warzywami, zielem angielskim, liśćmi laurowymi i zalej winem oraz bulionem. Na koniec przykryj liśćmi kapusty. Ustaw tryb HIGH na 6 godzin lub 9 w trybie LOW.
Serwuj z kaszą lub ziemniakami.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom