Dom

Wystarczą dwie deski czerwonego dębu, aby powstały przepiękne, kreatywne meble

Wystarczą dwie deski czerwonego dębu, aby powstały przepiękne, kreatywne meble
Adepci meblarstwa jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek uczelnianych w Wielkiej Brytanii, Rycotewood Furniture przy City of Oxford College, stworzyli serię mebli do przechowywania z wykorzystaniem czerwonego dębu

Data publikacji: 2019-11-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wystarczą dwie deski czerwonego dębu, aby powstały przepiękne, kreatywne meble
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Adepci meblarstwa jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek uczelnianych w Wielkiej Brytanii, Rycotewood Furniture przy City of Oxford College, stworzyli serię mebli do przechowywania z wykorzystaniem czerwonego dębu amerykańskiego.

Wystarczą dwie deski czerwonego dębu, aby powstały przepiękne, kreatywne meble LIFESTYLE, Dom - Adepci meblarstwa jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek uczelnianych w Wielkiej Brytanii, Rycotewood Furniture przy City of Oxford College, stworzyli serię mebli do przechowywania z wykorzystaniem czerwonego dębu amerykańskiego.

Adepci meblarstwa jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek uczelnianych w Wielkiej Brytanii, Rycotewood Furniture przy City of Oxford College, stworzyli serię mebli do przechowywania z wykorzystaniem czerwonego dębu amerykańskiego. Podczas prac studenci zastosowali różnorodne techniki obróbki, aby w efekcie uzyskać przepiękne meble do przechowywania oraz inne niecodzienne przedmioty. Projekt odbył się pod patronatem Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), które zapewniło surowiec do prowadzonych prac stolarskich.

Po udanym zeszłorocznym projekcie, AHEC kontynuuje współpracę ze znaną szkołą meblarstwa Rycotewood Furniture w Oksfordzie. Tym razem zaprosił do projektu 17 studentów drugiego roku, którym postawił zadanie stworzenia mebli do przechowywania z wykorzystaniem jedynie dwóch desek z czerwonego dębu. Studenci otrzymali przy tym tylko jedną wskazówkę: tworzone projekty miały wykorzystywać materiał drewniany w możliwie najbardziej kreatywny i wydajny sposób, aby w pełni ukazać naturalne cechy czerwonego dębu. Uczestnicy projektu zostali też poproszeni o zainspirowanie się pracami wybranego architekta lub artysty, które miałyby wpływ na ich dzieło. W trakcie zajęć praktycznych adepci stolarstwa stosowali różnorodne techniki pracy, takie jak opalanie, bejcowanie, szczotkowanie, odymianie oraz gięcie pod wpływem pary, a wszystko to po to, aby zaprezentować teksturę drewna o wspaniałym, miękkim usłojeniu, zmienić jego kolor lub kształt.

Do udziału w projekcie jako wykładowca i opiekun zaproszony został znany brytyjski projektant mebli, Sebastian Cox. Przed rozpoczęciem prac technicznych Cox odbył spotkanie ze studentami, którego celem było zainspirowanie uczestników jego własną działalnością w obszarze tworzenia mebli, a także doświadczeniami związanymi z pracą z czerwonym dębem. Przez cały czas trwania projektu Sebastian Cox stale nadzorował swoich podopiecznych, zapewniając nieprzerwany mentoring, a także trzy indywidualne sesje, podczas których doradzał i przekazywał konstruktywną krytykę planowanych projektów.

A to już wiesz?  Remont w wielkim mieście: Renowacja zgodna z prawem

– Kursy takie jak ten to istotny element składowy nauki na poziomie wyższym. Na wielu kursach projektowania uczestnicy mają zapewniony dostęp do warsztatu, ale nie otrzymują odpowiedniego szkolenia rzemieślniczego, które gwarantuje dokładne zapoznanie się z wykorzystywanymi materiałami, ich charakterystyką, a także sposobami tworzenia mebli. Cechą szczególną szkoleń oferowanych przez Rycotewood jest kompleksowa nauka umiejętności dokładnego poznania elementów pracy z drewnem; uważam, że to niezbędne dla wszystkich, którzy zamierzają zająć się projektowaniem – powiedział Sebastian Cox. – Wspaniale jest też być częścią kursu rzemieślniczego, który dodatkowo określa pewną narrację do zrealizowania – to tak samo ważne jak nauka pracy rzemieślniczej. Opuszczając mury uczelni studenci powinni wiedzieć, jak przekształcić koncepcję w produkt – dodał Cox.

Jeden z wykładowców i nauczycieli na oksfordzkiej uczelni, Joseph Bray, tak skomentował projekty realizowane w Rycotewood: – Uwielbiamy zadania, które później ujrzą światło dzienne. Praca z czerwonym dębem dostarczonym przez AHEC oraz wkład informacyjny przekazany przez Sebastiana Coxa okazały się ogromną inspiracją dla naszych studentów.

Wisząca szafka na kieliszki

Tom Acland stworzył naścienną szafkę na napoje z drzwiczkami wyłożonymi panelami ukazującymi przepiękny rysunek słojów drewna. Wewnątrz szafki znajdują się dwie wewnętrzne szuflady oraz miejsce do stawiania napojów i kieliszków, przedzielone jedną półką. Ten przykuwający wzrok mebel zaskakuje niezwykłym wyglądem, z oddali przypominającym wzór na tkaninie.

Szafka na biżuterię

Inspiracją dla szafki na biżuterię z czerwonego dębu i gipsu modyfikowanego autorstwa Nicka Wrighta stała się brytyjska rzeźbiarka Rachel Whiteread. Wewnątrz szafka wyłożona jest miętowo-zielonym zamszem, a dodatkowo wyposażona została w oświetlenie, specjalne japońskie zawiasy, dwie ukryte szuflady zmontowane na jaskółczy ogon oraz tajną skrytkę.

Skrzynka na szpargały

Alec Brown stworzył interesującą skrzynkę do postawienia na stole z czerwonego dębu barwionego na czarno, a następnie woskowanego. Autor inspirował się odcieniami i niezwykłym oświetleniem stosowanym w fotografii Ryana McGinleya. Wysuwane uchwyty oraz prowadnice szuflad pojawiają się po otwarciu szuflad.

A to już wiesz?  Rosanero na gali charytatywnej na rzecz fundacji „Akogo?”

Bieliźniarka

W skrzyni do przechowywania o zaokrąglonych narożnikach Jenny Eve zastosowała wełnę filcową między łączeniami. Skrzynia została pomyślana jako schowek na koce, kołdry, poduszki, książki i buty. Autorka inspirowała się sztuką Healy & Burke.

Zestaw: wisząca szafka i stolik

Jamie Waite zaprojektował wiszącą szafkę z przesuwnymi drzwiczkami wykonanymi z tkaniny, a do tego dodał stolik. Autora zainspirowało minimalistyczne podejście do projektowania architektury Ludwiga Mies van der Rohe.

Mnogość stworzonych projektów podkreśla wszechstronność czerwonego dębu i pomysłowość studentów. Wśród innych projektów stworzonych przez studentów Rycotewood znajduje się współczesna wersja maoryskiego waka huia (zdobnego pudełka do przechowywania skarbów, np. wysoce cenionych piór ptaka służących za przybranie głowy), mobilna donica na domowe rośliny wykonana z elementów giętych, które po złączeniu zamieniają się w parawan, krzesło do stojaka na ubrania, a także szafka nocna z nogami umożliwiającymi zrównoważenie mebla.

– Współpraca z Rycotewood to świetna okazja, aby przekazać utalentowanym studentom świetnie się prezentujący, lecz nadal rzadko wykorzystywany, a jednocześnie odnawialny surowiec i zachęcić ich do eksperymentów – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę. – Amerykański dąb czerwony stanowi prawie 20% naturalnych zasobów lasów liściastych w USA, a jego wolumen wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 50 lat. Choć ten piękny gatunek drewna jest dobrze znane na innych rynkach, w Europie nadal nie cieszy się popularnością. Współpraca ze szkołą Rycotewood to część naszych starań mających na celu zachęcenie europejskich projektantów i twórców do poszerzenia horyzontów na temat surowców oraz korzystania ze wszystkich dostępnych w naturze gatunków, co przełoży się na zrównoważoną gospodarkę leśną – dodał David Venables.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Wystarczą dwie deski czerwonego dębu, aby powstały przepiękne, kreatywne meble LIFESTYLE, Dom - Adepci meblarstwa jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek uczelnianych w Wielkiej Brytanii, Rycotewood Furniture przy City of Oxford College, stworzyli serię mebli do przechowywania z wykorzystaniem czerwonego dębu amerykańskiego.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy