nieruchomości

Wrocławscy deweloperzy przedstawią rządowi swoje rekomendacje

Wrocławscy deweloperzy przedstawią rządowi swoje rekomendacje
W czwartek, 6 października, w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się III Kongres Mieszkaniowy. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele firm deweloperskich oraz rządu, finansiści, architekci,

Data publikacji: 2016-10-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wrocławscy deweloperzy przedstawią rządowi swoje rekomendacje
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości

W czwartek, 6 października, w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się III Kongres Mieszkaniowy. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele firm deweloperskich oraz rządu, finansiści, architekci, prawnicy.

Wrocławscy deweloperzy przedstawią rządowi swoje rekomendacje BIZNES, Nieruchomości - W czwartek, 6 października, w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się III Kongres Mieszkaniowy. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele firm deweloperskich oraz rządu, finansiści, architekci, prawnicy.

W czwartek, 6 października, w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się III Kongres Mieszkaniowy. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele firm deweloperskich oraz rządu, finansiści, architekci, prawnicy. Wszyscy reprezentować będą podmioty mające realny wpływ na kształtowanie się rynku mieszkaniowego w Polsce. W debatach i panelach nie zabraknie także deweloperów z Wrocławia.   

III Kongres Mieszkaniowy ma na celu pobudzenie dialogu oraz wymianę doświadczeń pomiędzy wszystkimi sektorami związanymi z rynkiem mieszkaniowym. Jako jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce, Wrocław po raz kolejny stanie się miejscem, w którym omawiane będą zagadnienia elektryzujące całą branżę nieruchomościową. Podczas tegorocznej edycji deweloperzy przedstawią rządowi zbiór rekomendacji nazwanych „500 MINUS”, które pozwolą na obniżenie kosztu budowy mieszkań. W programie znalazły się także panele i debaty dotykające m.in. takich problemów jak sposoby finansowania rynku mieszkaniowego, czy perspektywy rozwoju i potencjalne zagrożenia dla mieszkalnictwa.

Osiedle jako dzieło sztuki 

Jedną z wielu debat odbywających się podczas tegorocznego Kongresu Mieszkaniowego będzie „Design i architektura jako przewaga marketingowa”, której moderatorem będzie Dorota Jarodzka-Śródka, Prezes firmy Archicom, Przewodnicząca Rady Związku PZFD oraz Prezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Uczestnicy dyskusji pochylą się nad zagadnieniami takimi jak: jaką rolę w projektowaniu osiedli powinna pełnić sztuka oraz czy klienci będą w stanie zapłacić więcej za mieszkanie w miejscu, które cechują walory artystyczne i dostosowanie do potrzeb nie tylko rodzin, ale całych społeczności. – Na dobrze zaprojektowane osiedle wpływają nie tylko czynniki związane z ceną czy lokalizacją, ale również z designem i architekturą. Autorzy inwestycji mieszkaniowych powinni odpowiadać na szerokie potrzeby przyszłych lokatorów, biorąc pod uwagę również aspekt socjologiczny czy estetyczny takiej zabudowy – mówi Dorota Jarodzka-Śródka. – Miasto to skomplikowana tkanka. Życie w nim wiąże się z szeregiem oczekiwań ze strony mieszkańców. Funkcjonalny, przemyślany i atrakcyjny design to elementy, które mogą silnie wpłynąć na decyzję o zakupie lokalu, a tym samym dać deweloperowi dużą przewagę na silnie konkurencyjnym rynku – dodaje moderator.

A to już wiesz?  Millenialsi na rynku nieruchomości

W debacie uczestniczyć będą uznani eksperci: Grzegorz Kiszluk, redaktor naczelny magazynu BRIEF, Maciej Hawrylak z Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, Katarzyna Roj, historyk sztuki i krytyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, Paweł Jarodzki, artysta, kurator BWA i lider grupy artystycznej LUXUS oraz Michael Fleischer, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak budować tańsze mieszkania

W tym samym czasie co „Design i architektura jako przewaga marketingowa” odbędzie się druga część debaty poświęconej przygotowanej przez deweloperów inicjatywie „500 MINUS”. – Jako doświadczeni profesjonaliści rynku mieszkaniowego, pragniemy zaoferować rządowi wsparcie merytoryczne w procesie obniżenia kosztów budowy mieszkań – mówi biorący udział w debacie Mirosław Półtorak, Sekretarz Rady PZFD, wiceprezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz Prezes firmy DOM.developer. – Inicjatywa „500 MINUS” to przygotowany przez deweloperów zbiór sugestii i wskazówek, które pomogą w osiągnięciu tego celu i polepszeniu sytuacji na rynku mieszkań – komentuje Mirosław Półtorak.

Debata „Czy da się budować za 2,5 tys. zł/m2? Inicjatywa PZFD „500-” cz. II: Bariery proceduralne, energooszczędność, koszty przestrzeni” skupi się na przepisach uniemożliwiających firmom deweloperskim stworzenie oferty odpowiadającej na potrzeby klientów – przede wszystkim tej dotyczącej niższych cen za metr kwadratowy. – Zależy nam na budowaniu tańszych mieszkań, jednak na przeszkodzie bardzo często stają regulacje prawne, procedury czy wytyczne związane np. z energooszczędnością – mówi jeden z moderatorów debaty, Krzysztof Ziajka, Prezes firmy Inkom i wiceprezes PZFD Wrocław. – Zaproponowane przez deweloperów zmiany pozwolą obniżyć koszt budowy inwestycji, dzięki czemu zmniejszą się również ceny za metr kwadratowy – dodaje moderator. 

Deweloperzy liczą na otwartość przedstawicieli rządu na dialog. Wszak na proponowanych zmianach zyskają sami mieszkańcy. Uwzględnienie rekomendacji ekspertów pozwoliłoby na stworzenie zabudowy mieszkaniowej w niskiej cenie, której obecnie jest niewiele na krajowym rynku. – Wymiana spostrzeżeń między deweloperami a przedstawicielami rządu pozwoli naświetlić problemy, z którymi borykają się firmy tworzące osiedla i wskazać bariery prawne, które stoją na przeszkodzie obniżenia kosztów budowy budynków – komentuje Tomasz Stoga, Prezes Zarządu firmy PROFIT Development S.A., zrzeszonej we wrocławskim oddziale PZFD. – Rozwiązanie tych kwestii mogłoby skutkować m.in. poszerzeniem oferty mieszkaniowej dla osób, których nie stać na kredyt – dodaje Tomasz Stoga.

A to już wiesz?  Budowa prestiżowego Centreville na finiszu

Poza przedstawicielami wrocławskiego oddziału PZFD w debacie zabiorą głos znamienici specjaliści rynku mieszkaniowego oraz przedstawiciele rządu i samorządów: Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury i Budownictwa, Gabriel Marek – były zastępca dyrektora Wydziału Architektury miasta Wrocław, Rafał Finster – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki i dyrektor Aereco Wentylacja oraz Marcin Sawicki – dyrektor PwC.

Jak finansować mieszkalnictwo

Ostatnim panelem III Kongresu Mieszkaniowego będzie dyskusja „Finansowanie mieszkalnictwa – potrzeby vs. możliwości”. Udział w nim wezmą Kazimierz Smoliński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz wybitni eksperci z sektora finansowego: Mirosław Barszcz – Prezes Zarządu BGK Nieruchomości, Iwona Załuska – Prezes Zarządu Upper Finance i Piotr Sztembartt – Dyrektor Departamentu Projektów Inwestycyjnych Getin Noble Bank. Stanowisko deweloperów reprezentować będzie z kolei Edward Laufer, Prezes Zarządu Vantage Development, firmy zrzeszonej pod sztandarem PZFD Wrocław. – Panel II – „Finansowanie mieszkalnictwa – potrzeby vs. możliwości” poruszać będzie niezwykle istotne kwestie dotyczące trzech kluczowych zagadnień – mówi Edward Laufer. – Pierwszym z nich będzie proces finansowania całego sektora i poszczególnych jego uczestników – szczególną uwagę poświęcimy rządowym programom dopłat oraz Narodowemu Programowi Mieszkaniowemu. Drugi temat, nad którym pochylą się uczestnicy panelu będzie w zasadzie próbą odpowiedzenia na pytanie, jak znaleźć balans i równowagę pomiędzy najmem i własnością. Mieszkalnictwo na wynajem w Polsce wciąż nie jest tak popularne jak np. w Niemczech. Zastanowimy się zatem, dlaczego tak się dzieje i czy można jakoś ten stan rzeczy zmienić. Ostatnią poruszoną kwestią będzie dyskusja nad palącym problemem dostępności mieszkań w Polsce. Na niską wartość tego wskaźnika składa się wiele czynników, a dyskusja w trakcie panelu dotyczyć będzie tego, w jakim stopniu poszczególni uczestnicy tego rynku – organ ustawodawczy, deweloperzy, a także władze poszczególnych miast – mogą stopniowo dostępność mieszkań w Polsce zwiększać – mówi Edward Laufer.

A to już wiesz?  Kwartał Uniwersytecki już w sprzedaży

W ramach III Kongresu Mieszkaniowego odbędzie się wiele innych debat i paneli, z których  płynące wnioski pozwolą ukształtować krajobraz rynku mieszkaniowego w najbliższych latach. Pełny program wydarzenia oraz więcej informacji można znaleźć na stronie kongresmieszkaniowy.pl. Kongres odbędzie się 6 października 2016 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym, położonym w kompleksie Hali Stulecia.

 

Polski Związek Firm Deweloperskich
wroclaw.pzfd.pl
https://www.facebook.com/budujemywroclaw

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Wrocławscy deweloperzy przedstawią rządowi swoje rekomendacje BIZNES, Nieruchomości - W czwartek, 6 października, w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się III Kongres Mieszkaniowy. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele firm deweloperskich oraz rządu, finansiści, architekci, prawnicy.
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy