Dom

Woda. Jaką rolę odgrywa w naszym organizmie?

Woda. Jaką rolę odgrywa w naszym organizmie?
Bezbarwna, niepozorna ciecz, dostępna na wyciągnięcie ręki i obecna w niemalże wszystkich produktach żywnościowych. Woda, bo o niej właśnie mowa, stanowi nawet 70% masy dorosłego człowieka. Jaką rolę odgrywa w naszym życiu i dlaczego tak

Data publikacji: 2016-09-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Woda. Jaką rolę odgrywa w naszym organizmie?
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Bezbarwna, niepozorna ciecz, dostępna na wyciągnięcie ręki i obecna w niemalże wszystkich produktach żywnościowych. Woda, bo o niej właśnie mowa, stanowi nawet 70% masy dorosłego człowieka. Jaką rolę odgrywa w naszym życiu i dlaczego tak ważną?

Woda. Jaką rolę odgrywa w naszym organizmie? LIFESTYLE, Dom - Bezbarwna, niepozorna ciecz, dostępna na wyciągnięcie ręki i obecna w niemalże wszystkich produktach żywnościowych. Woda, bo o niej właśnie mowa, stanowi nawet 70% masy dorosłego człowieka. Jaką rolę odgrywa w naszym życiu i dlaczego tak ważną?

Niczego tak jak wody nie przyswajamy z pożywienia tak szybko. Ale też nic, tak jak ona, równie prędko może rozregulować nasz organizm. Pytanie tylko, czy każdy z nas musi pić ją w takiej ilości, w jakiej zalecają powszechnie lekarze? I czy jej nadmiar może skutkować poważnymi skutkami dla naszego zdrowia?

Uniwersalna dla ciała

Po pierwsze, wodę krążącą po naszym organizmie trzeba stale uzupełniać. Jesteśmy bowiem stale wystawiani na działanie czynników – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych – które mogą zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie. Cały czas przecież nasze ciało „pozbywa” się tego płynu przez skórę, podczas trawienia, a nawet oddychania. Dlatego funkcjonując w umiarkowanej temperaturze i uprawiając spokojny tryb życia, powinniśmy pić na dzień ok. 2-2,5 litra płynów pod wszelką postacią. Jeśli tego nie dopilnujemy, nasze ciało się zwyczajnie zbuntuje i zacznie robić wszystko, by uzupełnić ubytki wody – nawet kosztem naszego zdrowia. Gdy więc płynu tego brakuje, zaczyna on wędrować z komórek do tzw. przestrzeni pozakomórkowej. Na skutki tego procesu nie trzeba długo czekać. Odczuwamy zwiększone pragnienie, tracimy apetyt, wysycha nam jama ustna i spada też nasza koncentracja – czyli doświadczamy pierwszych objawów groźnego dla życia odwodnienia. Pamiętajmy więc, by złapać w rękę butelkę wody już w momencie, gdy zauważymy te objawy.

Nie pij na zapas/Każde lekarstwo szkodzi w nadmiarze

Zewsząd, szczególnie w lecie, docierają do nas głosy o tym, jak ważne jest picie dużej ilości wody. Potrzebna jest przecież do wszystkiego, co dzieje się w naszym ciele. Problem w tym, że czasem, chcąc być w zgodzie z zaleceniami lekarzy, pijemy jej za dużo. Nasze nerki mają wydolność filtrowania ok. jednego litra płynów na godzinę. Jednak jeśli wypijemy w tym czasie np. aż cztery litry wody, możemy nabawić się niewydolności nerek i tym samym wystawić nasze życie na poważne niebezpieczeństwo. Trzeba więc pamiętać, by rozkładać tempo jej picia na cały dzień, nie zaś kondensować je w bardzo krótkim czasie. Jeśli jednak lubimy ją spożywać w większych ilościach, ale np. nie uprawiamy intensywnego wysiłku fizycznego czy też nie przegrzewamy się latem w biurze bez klimatyzacji, to picie jej w regularnych odstępach czasu nie grozi nam niczym poważniejszym niż częstymi wycieczkami do toalety.

A to już wiesz?  Sprzęty AGD i meble do nowej kuchni, czyli o preferencjach Polaków

Co za dużo, to niezdrowo

Ale przy okazji picia dużej ilości wody grozi nam nie tylko „przewodnienie” organizmu. Trzeba pamiętać, że w nadmiernej ilości może też wypłukiwać z niego wszystkie ważne składniki mineralne, mogąc go tym samym nieźle spustoszyć. Szczególnie taka pozbawiona elektrolitów, czyli kationów sodu, potasu, wapnia i magnezu lub anionów węglanowych, chlorkowych i siarczanowych. – Dlatego zanim weźmiemy do ust szklankę wody, zwróćmy uwagę, co tak naprawdę ona w sobie ma – mówi Paweł Woźniak, ekspert firmy UST-M. – Ta kiepskiej jakości, spożywana na dodatek w dużej ilości, może nas zwyczajnie „wypłukać” ze wszystkiego, co potrzebne do życia. By więc mieć pewność, że pijemy dobrej jakości wodę, warto zainwestować w filtr domowy z odwróconą osmozą marki UST-M. Nie tylko ją oczyszcza, ale dodatkowo uzupełnia o potrzebne składniki mineralne.

Kto powinien pić dużo wody?

Niektórzy z nas, z racji prowadzonego trybu życia, potrzebują pić więcej wody niż te zalecane średnio dwa litry dziennie. Na przykład osoby, których dieta jest bardzo bogata w błonnik. Czyli: jedzące dużo warzyw, owoców, żytnich płatków śniadaniowych, pieczywa czy fasoli typu „Jaś”. By organizm dobrze przyswajał błonnik z pożywienia, składnik ten musi się dobrze rozpuścić w wodzie – a tej potrzebuje do tego jak najwięcej. Drugą grupą osób potrzebujących więcej wody są sportowcy i te pracujące fizycznie. Ciężki wysiłek czy ćwiczenia rekreacyjne wymagają stałego nawadniania organizmu przed, w trakcie i po tego typu aktywnościach – „ucieka” ona bowiem z ciała wraz z potem czy też, jak już wspomniano, podczas oddychania. Dużo wody powinny pić też kobiety w ciąży, smakosze kawy i alkoholu, osoby przebywające na dworze podczas upalnych dni (powiew wiatru co prawda schładza rozgrzaną skórę tylko dzięki pokrywającemu nią potowi) oraz dzieci w szkole. Badania przeprowadzone przez naukowców[1] pokazują, że uczniowie regularnie popijający dobrej jakości wodę osiągają lepsze wyniki w nauce.

A to już wiesz?  Loft za miastem? Tak!

Woda to ważny, o ile nie najważniejszy i zarazem „wszechstronny” składnik naszego pożywienia i substancja, bez której w naszym organizmie nie zachodziłyby istotne dla jego prawidłowego funkcjonowania procesy. Zwracajmy więc uwagę na sygnały, jakie wysyła nam nasze ciało, i uzupełniajmy jej niedobory. Lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć.

 

[1]                      „Picie wody podczas egzaminu poprawia wyniki”, dostęp online: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/picie-wody-podczas-egzaminu-poprawia-wyniki,252,0,1070076.html.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Woda. Jaką rolę odgrywa w naszym organizmie? LIFESTYLE, Dom - Bezbarwna, niepozorna ciecz, dostępna na wyciągnięcie ręki i obecna w niemalże wszystkich produktach żywnościowych. Woda, bo o niej właśnie mowa, stanowi nawet 70% masy dorosłego człowieka. Jaką rolę odgrywa w naszym życiu i dlaczego tak ważną?
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy