nieruchomości

Umiar, proporcje i wystudiowany detal wciąż mogą zachwycać

Umiar, proporcje i wystudiowany detal wciąż mogą zachwycać
konkursie „Zmień wizję w projekt” Znani są już laureaci tegorocznej edycji konkursu, która odbyła się pod hasłem „Wyobraźnia bez granic”. Jej celem było zachęcenie architektów i projektantów do kreatywnego podejścia. Co zachwyciło Jury? Przewrotne wykorzystanie materiałów,

Data publikacji: 2015-10-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Umiar, proporcje i wystudiowany detal wciąż mogą zachwycać
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości

konkursie „Zmień wizję w projekt” Znani są już laureaci tegorocznej edycji konkursu, która odbyła się pod hasłem „Wyobraźnia bez granic”. Jej celem było zachęcenie architektów i projektantów do kreatywnego podejścia. Co zachwyciło Jury? Przewrotne wykorzystanie materiałów, umiar.

Umiar, proporcje i wystudiowany detal wciąż mogą zachwycać BIZNES, Nieruchomości - konkursie „Zmień wizję w projekt” Znani są już laureaci tegorocznej edycji konkursu, która odbyła się pod hasłem „Wyobraźnia bez granic”. Jej celem było zachęcenie architektów i projektantów do kreatywnego podejścia. Co zachwyciło Jury? Przewrotne wykorzystanie materiałów, umiar.

To już czwarta edycja konkursu przeprowadzanego przez ROCKWOOL Polska pod nazwą „Zmień wizję w projekt”. Tym razem firma postawiła na wyobraźnię bez granic i pobudzanie innowacyjnego podejścia do architektury. Poziom tegorocznej edycji był bardzo wyrównany. Prace oceniało jury składające się ze specjalistów z branży, pod przewodnictwem Prof. Mariana Fikusa, w składzie Arch. Zbigniew Maćków oraz Mariusz Wasilewski i Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska. Jurorzy nagrodzili cztery prace, które szczególnie dobrze odpowiadały na cel postawiony przed uczestnikami. Wyróżnili także autorów czterech kolejnych prac, co dowodzi szczególnie wysokiego poziomu i dużego zainteresowania, jakim cieszył się konkurs. Wśród czterech wyłonionych przez jury prac znalazły się projekty pracowni: Beczak Beczak Architekci, EMKAA ARCHITEKCI, IMBAsymetria, oraz Kuryłowicz & Associates.

Projekty, w których wygrała wyobraźnia bez granic

Zespół zabudowy mieszkaniowej, zgłoszony przez Beczak Beczak Architekci wyróżnił się prostotą oraz czytelną architekturą mieszkaniową, tworzącą spójne i przyjazne człowiekowi osiedle. – Autorzy próbowali opowiedzieć pewną prostą historię urbanistyczną, opartą o podstawowe elementy przestrzenne, bez epatowania fajerwerkami formalnymi, czy stylistycznymi. Umiar i stonowanie użytych środków narracji stwarza poczucie „solidnej średniej”, której wciąż jeszcze niezwykle brakuje w polskim krajobrazie mieszkaniowym – komentuje Arch. Zbigniew Maćków, członek jury konkursu.

Budynek mieszkaniowy przy ul. Latyczowskiej 14, projektu pracowni EMKAA ARCHITEKCI został doceniony przez jury za determinację w przeprowadzeniu od początku do końca zamysłu estetycznego autorów. Prosta i dosyć typowa forma budynku wielorodzinnego o typologii willi miejskiej, została tu obleczona w bardzo atrakcyjną warstwę wierzchnią, dodającą całości dynamiki oraz niepowtarzalnego i intrygującego charakteru. Autorzy przeprowadzając swoją wizję poza obrys budynku, także na elementy powiązanej z nim małej architektury, dali dowód warsztatu projektowego wysokiej próby. Ta niespotykana na co dzień konsekwencja pozwoliła autorom zbudować specyficzny nastrój architektury i nadać jej tożsamość. Bardzo delikatnie poprowadzona gra pionowych paneli daje rzadką w architekturze mieszkaniowej okazję do uzyskania efektów plastycznych. A trzeci wymiar fasady jest zawsze bardzo frapując.

A to już wiesz?  Konferencja dla administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni

Projekt zespołu budynków biurowo-usługowych w Krakowie, przygotowany przez IMBAAsymetria uzyskał uznanie komisji za umiar, połączony z konsekwencją projektową, dzięki którym zespół stworzył niezwykle koherentny w odbiorze i nastroju, zanurzony w zieleni zespół biurowy. – Pozorne znudzenie powtarzalnością obiektów ustępuje tu miejsca zachwytowi nad sprawnym wypreparowaniem wchodzącego na nasz rynek, nowego genotypu obiektu biurowego, niezwykle ściśle współpracującego z krajobrazem. Wydawałoby się, że w architekturze obiektów biurowych powiedziano już wszystko. Autorzy udowadniają jednak, że umiar, proporcje i wystudiowany detal wciąż mogą zachwycać i budować dobrą architekturę tła – uzasadnia Zbigniew Maćków.

Natomiast pracownia Kuryłowicz & Associates została nagrodzona za projekt Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT II), w którym jury doceniło subtelność i konsekwencję rozwiązania polegającego na zastosowaniu intrygujących akcentów kolorystycznych w wydłużonej bryle budynku dydaktycznego. – Uznanie komisji zyskało wykorzystanie paneli elewacyjnych ROCKPANEL w dużym reprezentacyjnym zespole obiektów biurowych. ROCKPANEL został zaproponowany w formie konsekwentnych pasów, z jednej strony uatrakcyjniających, ale równocześnie w zrównoważony sposób łagodzących proste bryły budynków. – komentuje Piotr Pawlak, członek jury konkursu.

Dodatkowo wyróżnione zostały projekty: Kamila Biskupa oraz pracowni: Koziarski Pracownia Projektowa, P&A Projekt oraz Wężyk Architekci Sp. z o.o.

Zmień wizję w projekt i wygraj inspirującą podróż

To już kolejna edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”, organizowanego przez ROCKWOOL Polska. W każdej edycji laureaci w nagrodę odwiedzali światowe stolice architektury – w poprzednich latach były to: Barcelona, Dubaj oraz Singapur. W tym roku laureaci odwiedzą pełen inspiracji i słynący z bogatej, eklektycznej architektury Szanghaj. Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy architektów na temat produktów i rozwiązań oferowanych na rynku budowlanym oraz zachęcenie ich do nietypowego, twórczego podejścia do ich wykorzystywania. Uczestnictwo w podobnych inicjatywach daje zespołom projektantów szanse na poszerzenie horyzontów, zdobycie dodatkowej wiedzy, współzawodnictwo z najlepszymi, a także zdobycie atrakcyjnych nagród.

A to już wiesz?  Ustawa frankowa - brak nadziei na rozwiązanie?

Patronami medialnymi konkursu były: Zawód:Architekt, Architektura Murator, www.archispace.pl, www.infoarchitekta.pl

Szczegółowe informacje na temat konkursu „Zmień wizję w projekt” dostępne są na stronie www.konkurs.rockwool.pl

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Umiar, proporcje i wystudiowany detal wciąż mogą zachwycać BIZNES, Nieruchomości - konkursie „Zmień wizję w projekt” Znani są już laureaci tegorocznej edycji konkursu, która odbyła się pod hasłem „Wyobraźnia bez granic”. Jej celem było zachęcenie architektów i projektantów do kreatywnego podejścia. Co zachwyciło Jury? Przewrotne wykorzystanie materiałów, umiar.
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy