Data publikacji: 2016-11-07
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Targówek na czele!
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Znamy wyniki III edycji Rankingu Dzielnic Warszawy w zakresie prowadzenia postępowań dotyczących budownictwa wielorodzinnego w 2015 roku.
Znamy wyniki III edycji Rankingu Dzielnic Warszawy w zakresie prowadzenia postępowań dotyczących budownictwa wielorodzinnego w 2015 roku.
Prowadzenie inwestycji mieszkaniowych w Warszawie wciąż wymaga od inwestorów cierpliwości. I choć pewne elementy ulegają poprawie, nadal jest nad czym pracować. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie wyników III edycji Rankingu Dzielnic Warszawy przeprowadzonego przez Oddział Warszawski Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Celem Rankingu jest rozpoznanie sprawności pracy urzędów administracji samorządowej w m.st. Warszawie, w zakresie prowadzenia postępowań administracyjnych dotyczących wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego poprzez ustalenie ile czasu (od dnia złożenia wniosku do otrzymania decyzji) trwa oczekiwanie na uzyskanie decyzji administracyjnej.
Ranking obejmuje 18 warszawskich dzielnic w których wydawane są decyzje o warunkach zabudowy (WZ) i o pozwoleniu na budowę (PnB) dla obiektów kubaturowych o powierzchni całkowitej nie przekraczającej 15 000 m2. Dla celów porównawczych w rankingu uwzględniono także decyzje wydane przez Ratusz, który prowadzi postępowania dla inwestycji przekraczających 15 000 m2 powierzchni.
Ranking przeprowadzany jest w oparciu o dostarczone przez poszczególne urzędy dane, bez uwzględnienia okresu na jaki postępowanie uległo ewentualnemu zawieszeniu lub opóźnieniu zgodnie z art. 35 §5 KPA.
Decyzje o warunkach zabudowy – najwięcej we Włochach, ale najszybciej na Targówku.
W roku 2015 wydano w Warszawie 178 decyzji o warunkach zabudowy. Aż 74% z nich przypadło w udziale urzędom dzielnicowym. Najwięcej decyzji WZ – 25, wydano w dzielnicy Włochy – co stanowi blisko 20% wszystkich decyzji WZ wydanych w Dzielnicach. Natomiast na Wilanowie i Żoliborzu nie wydano żadnej decyzji. O ile w przypadku Wilanowa można to tłumaczyć dużym, bo ponad 70% pokryciem miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, to Żoliborz charakteryzuje się bardzo wysokim zurbanizowaniem i w tej najmniejszej pod względem powierzchni Dzielnicy zaczyna brakować atrakcyjnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe, o czym może świadczyć brak wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę.
Kluczowe znaczenie w rankingu miał jednak czas wydania decyzji, a w tej kategorii najlepszy okazał się Targówek.
Trzeba jednak wspomnieć, że pomimo zauważalnej poprawy w stosunku do roku poprzedniego, czas wydawania decyzji (zarówno przez dzielnice, jak i Ratusz) wciąż nie jest zadowalający. Prawie 76% decyzji zostało wydanych z przekroczeniem ustawowego terminu 60 dni. Zdecydowanie lepiej w tym zestawieniu wypada Ratusz, gdzie 45% decyzji wydano z przekroczeniem ustawowego terminu. W dzielnicach było to ponad 87%.
Pozwolenia na budowę – spadek decyzji dla dużych projektów i wielu liderów
W 2015 roku w stolicy wydano 285 pozwoleń na budowę. To o 227 mniej niż w roku 2014. Ten spadek spowodowany jest mniejszą, bo aż o 261, liczbą wydanych decyzji przez Ratusz, a więc dla dużych projektów, których powierzchnia całkowita przekracza 15.000 m2. Tym samym 63% wszystkich wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę było efektem prac dzielnic, a 37% Ratusza, co stanowi odwrotne proporcje w stosunku do 2014 roku. Najwięcej decyzji wydano na Białołęce i Pradze Południe, zaś na Żoliborzu i w Śródmieściu nie wydano żadnej decyzji. W tej kategorii także kluczowy był czas oczekiwania na decyzję. A tę najszybciej wydawano na Ochocie, Targówku, Ursynowie, w Wawrze, Rembertowie, Ursusie i Wesołej. W całej Warszawie 48% decyzji o pozwoleniu na budowę wydano w ustawowym terminie – do 65 dni. Pozostałe 52% wydano z przekroczeniem tego terminu, z czego prawie 11% w przedziale od 6 do 12 miesięcy. W ustawowym terminie 65 dni więcej decyzji wydały dzielnice (52%, Ratusz – 41%)
Targówek liderem, na podium Ursus i Ursynów
W klasyfikacji generalnej, uwzględniającej zarówno czas wydania decyzji o warunkach zabudowy, jak i decyzji o pozwoleniu na budowę, liderem okazał się Targówek, który w rankingu z 2014 roku zajmował 2 lokatę. Tym razem na podium znalazł się także Ursynów, który zanotował największy awans – w 2014 roku zajmował 18 pozycję oraz Ursus, który rok wcześniej był na pierwszym miejscu – a więc cały czas w ścisłej czołówce. Ogromny awans Ursynowa to dowód na to, że z roku na rok można zdecydowanie poprawić pracę urzędu, a tym samym skrócić czas potrzebny na wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jak i pozwoleniu na budowę. Warto podkreślić, że w obu kategoriach (WZ i PnB) zarówno w Dzielnicach, jak i w skali całego miasta nastąpiła niewielka poprawa w stosunku do roku 2014. Daje to nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom