Data publikacji: 2017-06-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Smak jak z ogródka prosto z lodówki!
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Jak wiadomo, nasza codzienna dieta powinna obfitować w owoce i warzywa. To produkty, które dostarczają nam wartościowych składników i witamin.
Jak wiadomo, nasza codzienna dieta powinna obfitować w owoce i warzywa. To produkty, które dostarczają nam wartościowych składników i witamin. Smakują szczególnie dobrze latem – są wtedy wyjątkowo soczyste, dojrzałe i możemy cieszyć się nimi wprost z naszych ogródków! Ze względu na wyższe temperatury w miesiącach wakacyjnych, dobrze jest zadbać o odpowiedni sposób ich przechowywania, aby nie utraciły cennych minerałów. Poniżej prezentujemy kilka trików, które pozwolą nam delektować się pysznymi i zdrowymi posiłkami przez całe lato!
Sprzyjające warunki – czyli jak stworzyć atmosferę
W ciepłych, letnich miesiącach zdarza się, że mamy w domu tak dużo świeżych warzyw i owoców, że nie jesteśmy w stanie ich przejeść. Szkoda takie pyszności marnować i wyrzucać do kosza. Czasem jest to jednak konieczne, jeśli przedwcześnie nam się zepsują. Dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniach i zasadach, które pomogą nam tego uniknąć.
Wybór odpowiedniego miejsca
W kwestii magazynowania warzyw i owoców ważna jest wiedza, jak obchodzić się z poszczególnymi produktami. Dobrze wiedzieć, że ani owoce, ani warzywa nie powinny być niczym owijane. Nie sprawdzi się tutaj opakowywanie ich w folię aluminiową, spożywczą czy papier śniadaniowy. Związane jest to z faktem, że do zachowania świeżości niezbędny jest dostęp powietrza. Jeśli trzymalibyśmy np. truskawki w torbie foliowej – skraplająca się para spowodowałaby ich szybsze psucie i gnicie.
Jeśli chodzi o wybór miejsca i sposób obróbki to owoce bardzo delikatne, które łatwo uszkodzić (np. maliny czy jagody), powinny być schowane do lodówki wraz z szypułkami i nie należy ich wcześniej myć. Robimy to dopiero przed podaniem i zjedzeniem. Z kolei owoce cytrusowe powinny zostać dokładnie umyte oraz osuszone. Istnieje również grupa owoców, które w ogóle nie potrzebują być trzymane w lodówce. Są to owoce południowe, które lubią ciepło i słońce – takie jak awokado czy banany. Zielone warzywa (np. brokuły, szparagi czy sałata) nie powinny być natomiast przechowywane razem z produktami, które wydzielają etylen. Sprawia on bowiem, że żywność dojrzewa szybciej i przez to też szybciej się psuje. Etylen zawarty jest w papryce, jabłkach czy pomidorach. W tym przypadku dobrym sposobem będzie trzymanie tych produktów osobno. Z pomocą może nam przyjść odpowiednio wyposażona lodówka, która posiada funkcję „Aktywny Filtr Etylenu” (np. Day 1 marki Hotpoint polecana przez popularnego szefa kuchni – Jamiego Olivera). Umieszczony w separatorze szuflady na owoce i warzywa, absorbuje wszelkie ślady etylenu wewnątrz przedziału, zapewniając długotrwałą świeżość produktów wrażliwych na jego działanie. Dodatkową zaletą jest wysoka sprawność i wydajność filtra. Jego regeneracja nie niesie ze sobą żadnych kosztów i wystarczy przeprowadzić ją raz na 6 miesięcy. Możemy to zrobić na dwa sposoby: wkładając go na godzinę do nagrzanego do 80 st. C piekarnika lub zostawiając na 6 godzin na słońcu. Dzięki filtrowi zachowanie jakości i smaku jest możliwe nawet przez 9 dni od momentu ich zakupu. To rozwiązanie rekomendowane jest przez samego Jamiego Olivera – zwłaszcza osobom, które lubią robić duże zakupy spożywcze i przez to zawsze mają zawsze pełną lodówkę.
Produkty, które tracą smak?
Z reguły dzieje się tak, że warzywa czy owoce po kilku dniach od zakupu tracą swój smak, sprężystość oraz chrupkość. Jest to spowodowane stopniową utratą wilgotności. Jako, że produkty te składają się głównie z wody, jej odparowanie znacząco może wpłynąć na walory smakowe i ich wygląd. Dlatego dobrze, jeśli nasza lodówka posiada szuflady, które pomogą utrzymać wysoki poziom wilgotności. Ułatwia to np. funkcja Ultra Fresh Crisper+ oparta na systemie izolacji, dzięki czemu zachowana zostaje waga, wartości odżywcze i delikatny smak przechowywanych w niej rzeczy. Gwarancję zachowania świeżości zapewni także system „Active Oxygen”. Ma za zadanie naśladować sposób, w jaki wytwarzane jest świeże powietrze w naturze w czasie burzy. Uwalnia cząsteczki ozonu, a te oczyszczają powietrze wewnątrz chłodziarki. To innowacyjne rozwiązanie automatycznie wytwarza optymalną ilość ozonu, który zapobiega rozwojowi bakterii do 90% oraz redukuje nieprzyjemne zapachy do 70%. Active Oxygen nie wymaga uzupełniania, wymiany czy czyszczenia, a zużycie energii przy włączonej funkcji wzrasta zaledwie o 1W/h.
Stosując się do powyższych wskazówek możemy mieć pewność, że nasze ulubione owoce i warzywa pozostaną świeże, smaczne i zdrowie na znacznie dłużej.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom