Data publikacji: 2018-10-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Rozwiązania z betonu komórkowego a bloczki silikatowe – do jakich inwestycji wybierać te materiały?
Kategoria: H+HBloczki z betonu komórkowego i silikatów powstają niemal z tych samych surowców, odmienny proces produkcyjny sprawia, że uzyskane wyroby różnią się od siebie pod względem cech materiałowych i właściwości fizycznych. W nowej, poszerzonej ofercie Systemu Budowy H+H znaleźć można elementy murowe wykonane z obu tych materiałów. Ta różnorodność sprawia, że są one stosowane zarówno przy budowie domów jednorodzinnych, wznoszeniu obiektów niemieszkaniowych, jak też w średnim i wysokim budownictwie wielorodzinnym.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów budowlanych przeznaczonych do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Różnią się one nie tylko ceną czy marką, ale przede wszystkim właściwościami i parametrami technicznymi. Każdy z nich posiada określone zalety, ale też i słabsze strony. Nie ma jednego najlepszego rozwiązania, które sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Istotne jest, aby materiał był dobrany do określonego typu budynku i specyfiki jego użytkowania. Inne są priorytety i oczekiwania osób wcielających w życie marzenie o własnym domu, inne – deweloperów wznoszących osiedla budynków wielorodzinnych, a jeszcze inne inwestorów realizujących obiekty biurowe, gospodarcze lub użyteczności publicznej. Aby sprostać tak różnorodnemu zapotrzebowaniu, H+H Polska połączyło siły z Grupą Silikaty, tworząc komplementarną ofertę produktów z betonu komórkowego oraz silikatów.
Ciepły i szybki w budowie dom
Beton komórkowy swoją specyfikę zawdzięcza środkowi porotwórczemu, który dodawany jest do masy wapienno-piaskowej. Dzięki temu bloczki posiadają pęcherzyki powietrza, które nie tylko czynią ten materiał lekkim, ale też gwarantują wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Jest to jedno z niewielu rozwiązań pozwalających na wznoszenie ścian jednowarstwowych, które są w stanie sprostać wysokim wymaganiom współczesnych przepisów budowlanych. Niska masa sprawia, że pojedyncze elementy mogą mieć duże gabaryty, co z kolei wpływa na tempo prac. Do budowy 1 m² muru wystarczy zaledwie 6,4 szt. bloczków z betonu komórkowego! Minimalizuje to także ilość spoin, co zmniejsza zużycie zaprawy i ogranicza ryzyko powstawania mostków termicznych. Zwłaszcza, że ściany mogą być wznoszone na tzw. cienką spoinę, co możliwe jest dzięki dużej dokładności wymiarowej elementów. Nie bez znaczenia jest też łatwość obróbki, która usprawnia pracę zarówno murarzy, jak też instalatorów i ekip wykończeniowych. Wszystkie te zalety sprawiają, że beton komórkowy jest chętnie wybierany przez inwestorów indywidulanych. Budownictwo jednorodzinne stanowi ok. 50% wolumenu sprzedaży wyrobów z tego materiału. Drugie miejsce zajmuje budownictwo niemieszkaniowe.
Ciche i wytrzymałe budynki wielorodzinne
Technologia produkcji silikatów poniekąd przypomina wytwarzanie kostki brukowej. Bloczki formowane są za pomocą prasy, a następnie poddawane procesowi autoklawizacji w atmosferze pary wodnej o wysokim ciśnieniu i temperaturze 200°C. Powstałe w ten sposób produkty charakteryzują się dużą wytrzymałością. Masywne elementy mogą poszczycić się też bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Świetnie sprawdzą się więc jako materiał zarówno na ściany konstrukcyjne, jak i działowe. Specjalne bloczki o podwyższonej izolacyjności akustycznej mogą być wykorzystywane z powodzeniem np. do budowy przegród oddzielających mieszkania od klatek schodowych. Mrozoodporność i niska nasiąkliwość to cechy, które umożliwiają wykorzystanie silikatów także poniżej poziomu gruntu, a więc do ścian fundamentowych i piwnicznych. Podobnie, jak te wykonane z betonu komórkowego, bloczki silikatowe charakteryzują się równą powierzchnią i dużą dokładnością wymiarową, mogą więc być łączone na zaprawę cienkowarstwową. Zalety wyrobów wapienno-piaskowych doskonale wpisują się w wymagania, jakie stawiane są nowoczesnym budynkom wielorodzinnym oraz użyteczności publicznej. Produkty te mogą posłużyć do wznoszenia nawet kilkunastokondygnacyjnych budowli. W związku z tym cieszą się dużą popularnością wśród deweloperów.
System Budowy H+H zawiera na tyle komplementarną ofertę materiałów murowych, że w zależności od rodzaju inwestycji i pożądanego efektu, z łatwością dobrać można bloczki wpisujące się właściwościami w założenia projektu.
O firmie H+H Polska Sp. z o.o.
Firma H+H Polska należy do duńskiej Grupy H+H i działa na polskim rynku od 2006 roku. Produkuje i dostarcza kompletną gamę produktów z betonu komórkowego, a od 2018 roku również elementów silikatowych.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: