Data publikacji: 2018-05-17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Raport: rynek magazynowy w 1 kw. 2018 w Polsce
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości
Kolejny rekord w sektorze magazynowym na horyzoncie – blisko 2 mln mkw. w budowie, popyt powyżej 1 mln mkw. tylko w 1 kw. 2018 r. – wynika z raportu podsumowującego 1 kw. 2018 r. przygotowanego przez ekspertów AXI IMMO.
Rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej kondycji. Po stronie popytu mamy po raz trzeci z kolei rekordowe otwarcie roku. Od stycznia do końca marca 2018 r. wynajętych zostało 1,16 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, o 20% więcej niż w I kw. 2017 r. Deweloperzy oddali do użytku 314 tys. mkw., ale w budowie pozostaje blisko 2 mln mkw. powierzchni. Niska skłonność deweloperów do realizacji inwestycji typowo spekulacyjnych skutkuje niskim współczynnikiem powierzchni niewynajętej, który na koniec marca br. wyniósł 4,2% – wynika z raportu podsumowującego I kw. 2018 r. przygotowanego przez ekspertów AXI IMMO.
POPYT
Kolejna bariera pierwszego kwartału została przekroczona. Wynajętych zostało 1,16 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego nowe umowy najmu i ekspansje stanowiły 70%. Wynik ten jest lepszy o 20% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W przeciągu zaledwie 3 lat popyt w I kwartale urósł o 86%.
W okresie od stycznia do końca marca br. najwięcej nowych umów najmu podpisanych zostało w regionie Polski Centralnej, gdzie łącznie wynajętych zostało 236 tys. mkw., z czego blisko 94% to nowe umowy najmu. Na drugim miejscu znalazł się region Warszawy z ponad 200 tys. mkw., następnie Wrocław z 172 tys. mkw. W Polsce Centralnej na wysoki wynik otwarcia roku miała wpływ transakcja Leroy Merlin na 124 tys. mkw. Największy udział przedłużeń w strukturze najmów miał miejsce we Wrocławiu i Poznaniu.
Warto też zwrócić uwagę na dalszy rozwój nowych lokalizacji magazynowych w Polsce Wschodniej oraz Polsce Zachodniej. Poprawa infrastruktury, zwłaszcza budowa kolejnych odcinków dróg ekspresowych S8 i S7 w połączeniu z relatywnie większą dostępnością kadr wpływa na wzmożone zainteresowanie inwestorów nowymi lokalizacjami w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim – komentuje Anna Głowacz, Dyrektor Działu Industrial w AXI IMMO.
W strukturze popytu pozycję dominującą zachowały firmy logistyczne (32%), sieci handlowe (21%)
i e-commerce (19%). Są to trzy główne siły napędowe popytu, których wzrosty są bezpośrednio związane z wysokim poziomem konsumpcji w Polsce i Europie oraz zmianami w modelach sprzedaży i nową organizacją łańcuchów dostaw.
PODAŻ
Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej na koniec I kw. 2018 r. wyniosła blisko 13,9 mln mkw., do końca 2018 przekroczy poziom 15 mln mkw. Od stycznia do końca marca br. oddanych zostało 314 tys. mkw., o 34% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Głównie ze względu na przerwy w budowie związane z niskimi temperaturami w zimie. Najwięcej powierzchni dostarczono w regionie Polski Centralnej ponad 150 tys. mkw., następnie w okolicach Warszawy 40 tys. mkw. i po 32 tys. mkw. na Górnym Śląsku, w Szczecinie i Polsce Zachodniej.
Natomiast w budowie jest imponująca liczba 1,98 mln mkw. Jest to efekt wysokiego popytu z ostatnich dwóch kwartałów, w tym podpisania umów na realizację dużych, powyżej 100 tys. mkw. inwestycji BTS dla sektora e-commerce i sieci handlowych. Aktualnie największym placem budowy jest region Polski Centralnej, gdzie powstaje 462 tys. mkw., na drugim miejscu jest Górny Śląsk (386 tys. mkw.), następnie Warszawa (258 tys. mkw.).
Z blisko 2 mln mkw. 25% stanowi powierzchnia spekulacyjna. Należy jednak zaznaczyć, że w większości przypadków powierzchnia nie zabezpieczona umową najmu stanowi komponent inwestycji, która w 30- 40% jest już wynajęta przed rozpoczęciem budowy. Deweloperzy intensywnie pracują nad nowymi projektami, jednak skłonność do podejmowania ryzyka związanego w 100% ze spekulacyjnymi projektami jest ograniczona – dodaje Anna Głowacz z AXI IMMO.
POZIOM PUSTOSTANÓW
Średni współczynnik powierzchni niewynajętej na koniec marca br. spadł do poziomu 4,2%, jednak na wybranych, dużych rynkach wzrósł. Niska dostępność lub brak powierzchni gotowej od zaraz występuje w nowych lokalizacjach i na młodych rynkach, gdzie nie buduje się spekulacyjnie. Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się w regionie Poznania (7,5%) i w Krakowie (7,3%). Delikatny wzrost dostępności dotyczy istniejących obiektów, z których relokują się najemcy do nowo powstałych magazynów.
STAWKI CZYNSZÓW
Ze względu na wyższe koszty inwestycji stawki czynszów utrzymują trend wzrostowy w większości lokalizacji. Pomimo wzrostu czynszów bazowych, nadal najniższe stawki efektywne deweloperzy oferują w okolicach Warszawy od 1,9 euro/mkw. Tendencję wzrostową wyraźnie widać we Wrocławiu i na Górnym Śląsku. Stabilnie stawki utrzymują się w Polsce Centralnej.
PROGNOZY
Rynek jest w szczytowej formie, bardzo dobre wskaźniki makroekonomiczne pozwalają stawiać optymistyczne prognozy dla rynku magazynowego na dalszą cześć roku. Jeśli wskaźniki popytu i tempo rozwoju nowych inwestycji pozostaną na przybliżonych poziomach, możemy spodziewać się pobicia ubiegłorocznego rekordu 3 mln mkw. wynajętych w ciągu 12 miesięcy.
Ten rok przyniesie również większą aktywność deweloperów w segmencie magazynów miejskich (Small Business Units). Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie najemców, którzy pracują nad wzrostem efektywności i skróceniem do minimum czasów dostaw do klienta końcowego.
Niska dostępność pracowników w głównych hubach logistycznych będzie powodowała, że duże inwestycje e-commerce i produkcyjne będą lokowały się we wschodniej części kraju, gdzie dostępność kadr jest wyższa, a infrastruktura coraz lepsza. Duże rynki dalej będą się rozwijać, dzięki efektowi skali i ilości biznesów już obecnych w regionie.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości