Data publikacji: 2015-03-18
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Ptak o twarzy Twiggy – DRONN, ósma ikona SITAG
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Ptak o twarzy Twiggy – DRONN, ósma ikona SITAG
Minimalizm, uniwersalizm i proste, geometryczne kształty. Fascynacja wolnością oraz niezależnością, którą dają skrzydła i przestrzeń. Unieś się nad ziemią w stylu lat 60, poczuj się jak uskrzydlona Twiggy, poznaj zestaw DRONN – ósmą ikonę SITAG.
Charakterystyczne, duże oczy z czarną kreską wzdłuż zagłębienia powieki, gęste, górne rzęsy i domalowane dolne, rozkloszowane spódnice, żywe, mocne kolory oraz racjonalne, geometryczne kształty – styl lat 60 inspiruje do dzisiaj projektantów mody i wzornictwa przemysłowego, którzy chętnie wracają do tamtej estetyki związanej z matematycznym modernizmem.
Ikoną tamtych czasów była modelka Twiggy, wcielenie zwiewnej kobiecości i dziewczęcego, niewinnego stylu. Kulturę tamtych czasów fascynowały też marzenia o pokonaniu grawitacji – rakiety kosmiczne i statki powietrzne pobłyskiwały na widzów metalicznym aluminium i fascynowały technologicznym zaawansowaniem. Dzięki rozwojowi transportu lotniczego odwieczne marzenie braci Wright o lataniu mogło być w końcu zrealizowane na masową skalę. Technologia, nowo odkryte tworzywa sztuczne stały się przedmiotem adoracji milionów konsumentów.
Tapicerowane kanapy oraz fotele o prostych lub zaokrąglonych kształtach i lekkiej konstrukcji, które nawiązują do stylu mebli z lat 60 dzisiaj powracają w nowej formie, w pracach współczesnych projektantów. Sztuczne tworzywa zastąpił jednak powrót do sklejki i naturalnych fornirów.
We współczesnej architekturze ten powrót do natury połączony z elegancją racjonalistycznego ducha lat 60 symbolizuje Peter Zumthor. Ciężkie, monumentalne, geometryczne formy jego budynków biorą się z szacunku do potęgi przyrody Alp zmiksowanej z tym co ludzkie, idealizacją geometryczną symbolizowaną przez euklidesowską matematykę.
Fotele i sofy DRONN nawiązują do tego racjonalistycznego ducha lat 60 – rozpościerają swe skrzydła by zaoferować wielofunkcyjne powierzchnie pod filiżanki kawy czy współczesne urządzania mobline.
Grafika SITAG DRONN: projekt Andrzej Dobosz (2015), format: 70x70cm
Kolaż Andrzeja Dobosza pokazuje inspiracje, które leżały u podstaw projektu Radka Nowakowskiego. Grafika jest zdominowana przez kolorystykę popkultury lat 60 oraz odwołania do fascynacji lataniem. Na tym tle wyłania się skrzydlata sylweta fotela DRONN.
Fotele i sofy DRONN, producent SITAG Formy Siedzenia
DRONN to efektowny zestaw mebli wykorzystywany do aranżacji przestrzeni reprezentacyjnych: holi, recepcji i gabinetów. Składa się z foteli i dwuosobowej sofy z szerokimi podłokietnikami wykonanymi z profilowanej sklejki w naturalnych fornirach dębu, orzechu lub klonu. Projektantem zestawu DRONN jest Radek Nowakowski – rzeźbiarz, który po latach pracy przy animacjach filmowych zapragnął wrócić do rzeczywistości spełniając się we współpracy z firmą SITAG Formy Siedzenia.
O projekcie "Forma to diagram sił. Ikony SITAG":
Projekt „Ikony SITAG” to cykl dziewięciu grafik Andrzeja Dobosza, inspirowanych najbardziej charakterystycznymi i znanymi modelami foteli SITAG. Pretekstem do jego powstania jest jubileusz 20-lecia firmy. To dobry moment, aby podsumować dotychczasową działalność w dość przewrotny sposób, opracowując coś w rodzaju biografii marki w kontekście emocjonalnym. Chcemy tym samym rozpocząć dyskusję o autentyczności designu- mówi Anna Vonhausen, Dyrektor Kreatywny SITAG Formy Siedzenia
O SITAG
SITAG to marka foteli klasy PREMIUM będących synonimem doskonałych rozwiązań ergonomicznych i technicznych, nowoczesnego designu i wysokiej jakości materiałów. Firma SITAG Formy Siedzenia produkuje siedziska klasy PREMIUM od 1994 roku. Dynamiczny rozwój firmy zapewniła starannie dobierana do potrzeb polskich odbiorców i wciąż uaktualniana oferta bazująca na oryginalnym, własnym wzornictwie. Wieloletnie doświadczenie producenta pozwoliło na wykreowanie zróżnicowanego i wyjątkowego asortymentu.
O Andrzeju Doboszu (ur. 1977)
Projektant. Fotograf. Dokumentalista. Architekt estetyki, w pracy nieustannie szukający balansu pomiędzy aspektami rynkowymi, a kulturą wizualną. Współpracował przy tworzeniu wielu projektów kreatywnych dla najbardziej znanych i wymagających marek. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU ).
Kontakt medialny
Adam Korpalski, KLAXON Communications
ul. Górczewska 216/403
01-460 Warszawa
tel. 22 216 99 12
mail: [email protected]
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom