Budownictwo

Prosta metoda na ograniczenie smogu, Z czystym powietrzem i pełnym portfelem

Prosta metoda na ograniczenie smogu, Z czystym powietrzem i pełnym portfelem
Informacja prasowa Kraków, 3 grudnia 2019r. Prosta metoda na ograniczenie smogu Z czystym powietrzem i pełnym portfelem Międzynarodowa konferencja naukowa „Jakość powietrza a efektywność energetyczna

Informacja prasowa
Kraków, 3 grudnia 2019r.
Prosta metoda na ograniczenie smogu
Z czystym powietrzem i pełnym portfelem
Międzynarodowa konferencja naukowa „Jakość powietrza a efektywność energetyczna
JPEE 2019” potwierdziła fundamentalną, ale niestety wciąż niepowszechną wiedzę, że kompleksowa termomodernizacja to najszybszy i najlepszy sposób na ograniczenie smogu. Termo Organika, największy producent styropianu w Polsce, została głównym sponsorem konferencji, a także była aktywnym uczestnikiem sesji promujących nowoczesne budownictwo energooszczędne.
W jaki sposób szybko, tanio i skutecznie poprawić jakość powietrza? Likwidacja starych, nieefektywnych pieców węglowych to na pewno za mało. Niezwykle istotna jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Dlaczego? Ponieważ prawidłowo ocieplony dom to mniejsze zużycie energii, które przekłada się na niższe koszty ogrzewania oraz znaczne obniżenie niskiej emisji odpowiedzialnej za powstawanie smogu.

JPEE 2019 to już trzecia edycja konferencji organizowanej przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej. Na konferencji spotkali się przedstawiciele świata
nauki i biznesu w celu wymiany doświadczeń, które pomogą wypracować innowacyjne
rozwiązania sprzyjające poprawie jakości powietrza oraz efektywności energetycznej. Podczas
sesji naukowcy, producenci materiałów budowlanych, projektanci i przedstawiciele sektora ciepłowniczego debatowali o tym, jak za pomocą nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań redukować niską emisję, a tym samy realnie wpływać na poprawę jakość powietrza.

– Nieefektywne energetycznie budynki to znaczący problem. W Polsce mamy wciąż miliony nieocieplonych domów, często z niewydolną wentylacją. Tego typu budynki zużywają olbrzymią ilość energii. W związku z tym ich właściciele szukają najtańszego paliwa, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Często nie jest to nawet zwykły, gruby węgiel, ale najgorszej jakości muły węglowe lub nawet śmieci – powiedział Marcin Popkiewicz, fizyk, ekspert do spraw energetyczno-klimatycznych. – Należy likwidować źródła smogu, czyli pozbywać się starych kopciuchów, a także innych kotłów na paliwa stałe, równocześnie stawiając na efektywność energetyczną budynków. Energooszczędny dom potrzebuje mniej energii, dlatego nawet jeśli paliwo do nowego pieca byłoby droższe – a w przypadku pompy ciepła z fotowoltaiką tak być wcale nie musi – to i tak finalnie właściciel domu zapłaci mniej za ogrzewanie, przyczyniając się też przy tym do ograniczenia smogu.

A to już wiesz?  Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Na konferencji przedstawiono także innowacyjne technologie służące ochronie powietrza poprzez ograniczenie zużycia energii.
– Od lat w różny sposób promujemy ideę termomodernizacji, jako jeden z najlepszych i najprostszych sposobów ograniczających smog. Pamiętajmy, że według ekspertów wyłącznie wysokie parametry jakościowe izolatora w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem dają gwarancję systemu ocieplenia przynoszącego oszczędność energii. Dlatego szukając korzystnego, nowoczesnego rozwiązania w termomodernizacji warto sięgnąć po grafitowy styropian z linii TERMONIUM – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.- Chciałbym zwrócić uwagę, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z faktu, że zastosowanie energooszczędnych rozwiązań to nie moda, ale po prostu konieczność.
Podczas tegorocznej edycji konferencji wydarzeniem towarzyszącym był konkurs, pt.: „Innowacje w budownictwie kluczem sukcesu”, mający na celu promocję opracowanych lub wdrożonych technologii, rozwiązań produkcyjnych czy usługowych z dziedziny efektywności energetycznej oraz jakości powietrza. Do konkursu zgłoszono 29 propozycji rozwiązań. Kapituła konkursowa przyznała 9 nagród.
Międzynarodowa konferencja naukowa „Jakość powietrza a efektywność energetyczna JPEE 2019” została zorganizowana przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej wspólnie z Województwem Małopolskim, Fundacją Efektywna Polska oraz Centrum Transferu Technologii. Termo Organika, która była głównym sponsorem konferencji, to największy producent wyrobów do izolacji ze styropianu w Polsce oraz jedna z największych firm w tym segmencie rynku w Unii Europejskiej. Od 1997 roku dostarcza najwyższej jakości płyty styropianowe do ocieplania budynków, a od 2012 roku również Kompletny System Ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS).
Więcej informacji: https://www.jpee.info, www.termoorganika.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy