Wiadomości branżowe

Projektować efektywnie energetycznie, ekonomicznie oraz estetycznie i komfortowo. Konkurs Multi EKO Dom zakończony

Projektować efektywnie energetycznie, ekonomicznie oraz estetycznie i komfortowo. Konkurs Multi EKO Dom zakończony
Konkurs Multi EKO Dom zorganizowano w ramach kampanii społecznej „Szóste paliwo”, prowadzonej przez ROCKWOOL Polska. Zadaniem postawionym przed uczestnikami było stworzenie projektu domu jednorodzinnego, w którym komfort, bezpieczeństwo i estetyka będą połączone z efektywnością energetyczną i ekonomiczną. A wszystko to w przeddzień pierwszego etapu zmian w warunkach technicznych, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 roku.Ideą stojącą za kampanią „Szóste paliwo” jest popularyzacja wiedzy na temat budownictwa efektywnego energetycznie – tak wśród inwestorów, jak i osób, które już niedługo będą współtworzyć realia polskiego budownictwa, czyli studentów uczelni technicznych. Jury w składzie: prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin z Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Abdrahman Alsabry, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz z Politechniki Krakowskiej, mgr inż. arch. Artur Wójciak z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji ROCKWOOL Polska, oceniało zgłoszone projekty pod kątem stopnia i fachowości zawarcia w nich uzasadnionej ekonomicznie oszczędności energii, a co za tym

Konkurs Multi EKO Dom zorganizowano w ramach kampanii społecznej ?Szóste paliwo?, prowadzonej przez ROCKWOOL Polska. Zadaniem postawionym przed uczestnikami było stworzenie projektu domu jednorodzinnego, w którym komfort, bezpieczeństwo i estetyka będą połączone z efektywnością energetyczną i ekonomiczną. A wszystko to w przeddzień pierwszego etapu zmian w warunkach technicznych, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 roku.

Ideą stojącą za kampanią ?Szóste paliwo? jest popularyzacja wiedzy na temat budownictwa efektywnego energetycznie ? tak wśród inwestorów, jak i osób, które już niedługo będą współtworzyć realia polskiego budownictwa, czyli studentów uczelni technicznych. Jury w składzie: prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin z Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Abdrahman Alsabry, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz z Politechniki Krakowskiej, mgr inż. arch. Artur Wójciak z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji ROCKWOOL Polska, oceniało zgłoszone projekty pod kątem stopnia i fachowości zawarcia w nich uzasadnionej ekonomicznie oszczędności energii, a co za tym idzie: redukcji kosztów utrzymania i negatywnego wpływu budynków na środowisko, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki i komfortu użytkowania.

Prace studentów musiały spełniać wymogi Warunków Technicznych, które będą obowiązywać od początku przyszłego roku. – Szczególnie istotna była kompleksowość projektu, twórcy musieli także wykazać się interdyscyplinarnością i znajomością wielu aspektów budownictwa efektywnego energetycznie. Nie bez znaczenia była sama architektura obiektu, jego funkcjonalność i estetyka. Takie wymagania stawia bowiem dziś przed nami wszystkimi rynek. Zrozumienie potrzeby mądrego oszczędzania czy znajomość koncepcji ?Trias Energetica? wśród przyszłych architektów i inżynierów budowlanych to podstawy, na których będziemy dosłownie budować naszą przyszłość ? komentuje prof. Dariusz Gawin z Politechniki Łódzkiej.

Jury konkursu Multi EKO DOM zadecydowało o przyznaniu dwóch nagród regulaminowych:

I miejsce ? Joanna Gil, Anna Grudzińska i Agata Potaczek

II miejsce ? Agata Czapkiewicz, Dagny Lietz i Dagna Mirecka

A to już wiesz?  Jasne wnętrze, rozświetlone dębową podłogą - Dąb Montana z kolekcji Kopp

Ze względu na dużą ilość nadesłanych prac konkursowych Jury postanowiło przyznać także dodatkowe, pozaregulaminowe wyróżnienia – za szczególnie ciekawe rozwiązania w jednym z obszarów, który podlegał kryteriom oceny prac.

Za szczegółowe analizy rozwiązań bryły pod kątem energooszczędności i usytuowania na działce, prostą, spójną i czytelną formę architektoniczną, układ funkcjonalny, przemyślane rozwiązania dot. akustyki i nasłonecznienia wyróżniono projekt Marcina Plewy.

Za szczegółową i dokładną analizę energetyczno ? ekonomiczną i uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych ? pracę Moniki Najder i Moniki Ostrowskiej.

Za ciekawą formę architektoniczną i kompleksowe rozwiązania w skali urbanistycznej – projekt Mateusza Dworaka.

Jak potwierdziły zgłoszone prace, zaprojektowanie obiektu efektywnego energetycznie, z rozwiązaniami ekonomicznie uzasadnionymi – a do tego najzwyczajniej w świecie ładnego – nie jest zadaniem łatwym. Jednakże zwycięskie prace pokazują, że budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię może kosztować niewiele więcej niż budynek spełniający w tym zakresie jedynie minimalne wymagania. Jednocześnie może zachwycać nas swoją architekturą.

Patronat medialny:

Architektura & Biznes, infoArchitekta.pl, Student.pl

Źródło ROCKWOOL. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy