Ogrodzenia ogrodzenie

Pomysły na stylowe ogrodzenie!

Pomysły na stylowe ogrodzenie!
Pomysły na stylowe ogrodzenie! Z drewna, kamienia, metalu, szkła, tworzyw sztucznych czy po prostu z roślin? Materiałów do budowy ogrodzeń jest mnóstwo. Ogrodzenia najczęściej jednak

Pomysły na stylowe ogrodzenie!

Z drewna, kamienia, metalu, szkła, tworzyw sztucznych czy po prostu z roślin? Materiałów do budowy ogrodzeń jest mnóstwo. Ogrodzenia najczęściej jednak są wznoszone z prefabrykatów betonowych. Podpowiadamy, jakie rozwiązanie najlepiej wybrać na własną posesję.

O popularności prefabrykatów betonowych przesądza fakt, że budowane z nich ogrodzenia są niezwykle proste i szybkie w wykonaniu. Poza tym bloczki z betonu są trwałe, dzięki czemu takie ogrodzenie zachowuje dobrą formę przez wiele lat. Jest również łatwe w utrzymaniu, gdyż nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych, jak konstrukcje drewniane czy metalowe, zaś jego poszczególne elementy nie płowieją od promieni UV, jak to może mieć miejsce w przypadku tworzyw sztucznych. O takim wyborze inwestorów często decyduje też fakt, że ogrodzenia wykonane z betonowych pustaków odznaczają się wysoką estetyką i uniwersalnym designem. Dzięki temu można je bez problemu dopasować zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych.

Diabeł tkwi w szczegółach
Podstawową zasadą przy wyborze estetyki ogrodzenia jest zachowanie jego spójności z resztą aranżacji, czyli domem i ogrodem. Stanowi ono klamrę spinającą całość kompozycji – jest przysłowiową wisienką na torcie. W aranżacjach klasycznych i nowoczesnych doskonale sprawdzają się ogrodzenia wykonane z pustaków betonowych o geometrycznych kształtach. Takie same dla obydwu stylów będą również gamy kolorystyczne. Zarówno klasyka, jak i nowoczesny minimalizm uwielbiają barwy stonowane i neutralne, takie jak szarości, beże czy brązy. Gdzie zatem szukać różnic pomiędzy klasyką, a nowoczesnym dizajnem? Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. W tym przypadku decydującym detalem może być na przykład wygląd warstwy wierzchniej prefabrykatu. W klasycznych aranżacjach świetnie sprawdzą się bloczki o wyglądzie naturalnego kamienia – zarówno o fakturze kamienia łamanego, jak i gładkiego granitu. Nie zawsze natomiast pasować do nich będą elementy o wyglądzie „surowego” betonu, które często są stosowane w nowoczesnych stylizacjach. Przykładem pierwszego rozwiązania może być Antara II, czyli bloczek betonowy o łamanej fakturze dostępny w czterech kolorach – nerino, grafitowym, paloma i latte. Przypomina on wyglądem łupany kamień. Alternatywą do pustaków Antara II, doskonale podkreślającą klasyczny charakter posesji, jest ogrodzenie Murro. Do powagi klasyki doskonale pasują kolory Murro czyli nerino, grafitowy, stalowy, latte i onyx, przypominające rysunkiem granit. Antara II i Murro sprawdzają się również w aranżacjach nowoczesnych, które także uwielbiają naturalne faktury. Najlepiej będą tu pasować szarości, ciekawie przełamujące intensywną zieleń modernistycznych ogrodów. W stylu nowoczesnym, poza wyżej wymienionymi rozwiązaniami, dobrze sprawdzi się również ogrodzenie Neo. Jego surowa betonowa faktura to bardzo popularny chwyt w nowoczesnych aranżacjach, podobnie jak beton architektoniczny, który jest często stosowany do wykończenia ścian wewnętrznych we współczesnych budynkach.

A to już wiesz?  Wszechstronność na każdą kieszeń – ogrodzenie panelowe Fox

Nowoczesne lub klasyczne, ale jakie?
Gdy dobieramy prefabrykaty do budowy ogrodzenia wokół posesji utrzymanej w stylu nowoczesnym lub klasycznym, warto zastanowić się, czy ogrodzenie ma być pełne czy ażurowe. To pierwsze jest polecane w szczególności w przypadku działek położonych przy ruchliwej ulicy. Wysoki mur chroni przed hałasem z ulicy, stanowiąc barierę akustyczną. Pozwala również na ochronę prywatności. Minusem tak wzniesionego ogrodzenia jest ograniczenie dostępu światła do ogrodu oraz zacienienie. Może to skutecznie ograniczać wybór światłolubnych roślin. Alternatywą dla ogrodzenia pełnego jest wariant ażurowy. Ogrodzenie ażurowe nie chroni tak dobrze przed hałasem oraz „wścibskim” wzrokiem przechodniów i sąsiadów, ale zwiększa dostęp światła do ogrodu. Ma to zbawienny wpływ na niektóre rośliny ogrodowe.

Pozwala także podkreślić klasyczny bądź nowoczesny charakter ogrodu, dzięki możliwości doboru przęseł wykonanych z odpowiedniego materiału. W klasycznych aranżacjach bardzo dobrze będą prezentować się przęsła z misternymi elementami metaloplastyki, które nawiązują do dekoracji stosowanych np. przy pałacach. W nowoczesnych aranżacjach również można zastosować przęsła z metalu. Technika laserowego wycinania wzorów zapewnia praktycznie nieograniczone możliwości. Wykonane w ten sposób ażurowe elementy mogą stanowić małe dzieło sztuki, które będzie idealnie współgrać ze słupkami i podmurówką z prefabrykatów betonowych, takich jak Neo czy Murro. Z kolei do ogrodzenia Antara II najlepiej dobrać przęsła o prostym designie – palisadowe czy żaluzjowe. Pożądanym rozwiązaniem w nowoczesnych ogrodzeniach jest również drewno. Z tym, że „sztachety” nie są orientowane pionowo a poziomo. Alternatywą do nich mogą być deski kompozytowe albo dość rzadko stosowane w ogrodzeniach szklane tafle.

Pustaki betonowe są doskonałym materiałem do wznoszenia ogrodzeń wokół posesji w stylu klasycznym i nowoczesnym. Najbardziej uniwersalne są te, które przypominają wyglądem naturalny kamień. Natomiast rozwiązania o surowej, betonowej fakturze są dedykowane nowoczesnym aranżacjom. W przypadku, gdy zdecydujemy się na budowę ażurowych ogrodzeń z przęsłami, warto również zwrócić uwagę na design przęseł oraz materiał, z którego zostały wykonane. Do klasyki najlepiej pasują metalowe przęsła z elementami metaloplastyki. Z kolei w nowoczesnych aranżacjach wybór jest zdecydowanie większy. Stylowe ogrodzenie to wizytówka posesji, a pierwsze wrażenie, jak wiadomo liczy się w wielu obszarach życia!

A to już wiesz?  Wszechstronność na każdą kieszeń – ogrodzenie panelowe Fox

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy