Dom

Podłoga dobrze ułożona – jak sprawdzić?

Podłoga dobrze ułożona – jak sprawdzić?
Wykonanie podłogi drewnianej najlepiej zlecić doświadczonemu parkieciarzowi. Gdy jednak fachowiec wykona już swoją pracę, następuje moment odbioru podłogi. Klient musi wówczas ocenić, czy parkiet został położony

Data publikacji: 2015-11-18
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Podłoga dobrze ułożona – jak sprawdzić?
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Wykonanie podłogi drewnianej najlepiej zlecić doświadczonemu parkieciarzowi. Gdy jednak fachowiec wykona już swoją pracę, następuje moment odbioru podłogi. Klient musi wówczas ocenić, czy parkiet został położony prawidłowo.

Podłoga dobrze ułożona – jak sprawdzić? LIFESTYLE, Dom - Wykonanie podłogi drewnianej najlepiej zlecić doświadczonemu parkieciarzowi. Gdy jednak fachowiec wykona już swoją pracę, następuje moment odbioru podłogi. Klient musi wówczas ocenić, czy parkiet został położony prawidłowo.

Wykonanie podłogi drewnianej najlepiej zlecić doświadczonemu parkieciarzowi. Gdy jednak fachowiec wykona już swoją pracę, następuje moment odbioru podłogi. Klient musi wówczas ocenić, czy parkiet został położony prawidłowo.

Andrzej Sienkiewicz, dyrektor firmy NOVA – Technologie Obiektowe przekonuje, że ocena tego, czy podłoga drewniana została prawidłowo położona, nie jest szczególnie trudna, ale trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

– Najważniejsze jest pierwsze wrażenie – wyjaśnia. – Podczas odbioru podłogę należy oceniać w pozycji stojącej lub siedzącej, z odległości nie bliższej niż 1 m od powierzchni posadzki, przy codziennym oświetleniu. Błędem byłoby kładzenie się na niej w celu znalezienia niedoróbek, czy tym bardziej dłubanie w złączeniach desek lub oświetlanie posadzki dodatkowymi lampami halogenowymi. Z podłogi nie korzysta się na co dzień ani na klęczkach, ani na czworakach, dlatego prac nie należy sprawdzać w takiej pozycji – podkreśla.

Jeśli wady będą poważne, z pewnością będą widoczne z daleka i dopiero wtedy powinniśmy się zbliżyć, by ocenić je dokładniej.

Po czym poznać źle wykonaną podłogę?

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy podłoga jest płaska i równa w całym pomieszczeniu oraz czy pomiędzy deskami nie występują duże szczeliny. Na odcinku dwóch metrów różnica w poziomach nie powinna przekraczać 2-3 mm, jednak tak drobne różnice nie będą miały wpływu na codzienną eksploatację podłogi. Co innego, widoczne z daleka sfalowane powierzchnie lub widoczne krzywizny – tego typu wady wymagają poprawek.

W przypadku podłóg instalowanych w systemie pływającym, należy zwrócić uwagę czy podłoga nie ugina się podczas chodzenia po niej. Taka wada może być bardzo poważna, a jej przyczyną może być np. zarówno zły montaż paneli, jak i zbyt miękki podkład.

A to już wiesz?  Jak urządzić pokój dla dziecka z Jedynką?

Jeśli montaż dotyczył podłogi olejowanej, elementem instalacji będzie także nałożenie odpowiedniej warstwy oleju. Ważne jest, aby oleju nie było zbyt dużo, a także, aby nie krystalizował się na powierzchni i by został odpowiednio spolerowany. Analogicznie, przy podłodze lakierowanej wskazane jest zwrócenie uwagi na jakość lakieru. Jego warstwa powinna być jednolita na całej powierzchni. Trzeba też sprawdzić, czy pod lakierem nie pozostały wyraźnie widoczne ślady szlifowania desek.

Na pewno należy zwrócić uwagę na szczeliny pomiędzy panelami lub klepkami parkietu. Producenci podłóg drewnianych zalecają, aby w pomieszczeniu panowała temperatura nie niższa niż 18 st. C (zalecana to 20-21 st. C) i wilgotność względna w przedziale od 40% do 65%. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z niższą wilgotnością i wyższą temperaturą, szczeliny pomiędzy klepkami parkietu powiększą się. Bardziej odporne na tę przypadłość okazują się podłogi warstwowe, jednak każda podłoga, która zawiera elementy drewniane, zmienia swoją objętość pod wpływem czynników zewnętrznych.

– Jeżeli oglądana podłoga nie wywołuje wrażenia, że coś jest nie tak, to w większości przypadków została wykonana poprawnie, a ewentualnych wad ukrytych i tak na tym etapie nie wykryjemy. Od tego mamy jednak rękojmię i gwarancję – mówi ekspert firmy NOVA.

Częste błędy

To, że położona podłoga drewniana nie wygląda tak, jak powinna, może wynikać z wielu powodów. Część z nich może być efektem błędów popełnionych przez parkieciarza, ale są i takie, za które odpowiedzialność ponoszą inni fachowcy lub sami użytkownicy. W konsultacji z Andrzejem Sienkiewiczem przygotowaliśmy listę częstych błędów mających wpływ na nieprawidłowy montaż podłogi.

Brak listew wykańczających podłogi ceramiczne lub kamienne

Komentarz eksperta: Podłogi drewniane, z uwagi na ich charakter oraz łatwość z jaką drewno chłonie wilgoć, należy instalować jako ostatnie, już po zainstalowaniu i wyschnięciu innych rodzajów podłóg, np. ceramicznych. Co nie mniej ważne, pozostałe posadzki powinny być wcześniej wykończone. Brak listew wykańczających podłogę ceramiczną w progu, gdzie będzie stykała się z parkietem, należy uznać za błąd instalacyjny. Listwa powinna zostać zamontowana podczas montażu podłogi ceramicznej przy użyciu tego samego kleju, a nie podczas montażu podłogi drewnianej.

A to już wiesz?  Wnętrzarskie trendy, które pokochał Instagram

Zła jakość i dokładność wykonania ścian

Komentarz eksperta: Krzywe ściany bardzo często uniemożliwiają prawidłowy montaż sztywnych listew cokołowych. W takiej sytuacji szpara pomiędzy listwą a ścianą nie będzie skutkiem błędu popełnionego podczas układania podłogi, ale efektem wcześniejszych błędów budowlanych. Posadzkarz może spróbować wypełnić szczelinę masą, np. akrylową, ale gdy ściana jest bardzo krzywa, może to nie wystarczyć.

Niesprawdzenie podłoża

Komentarz eksperta: Za poważny błąd należy uznać sytuację, w której nie zostało sprawdzone podłoże, na którym będzie montowana podłogę. Użyte materiały powinny być dostosowane do rodzaju i wytrzymałości podłoża. Ważne jest sprawdzenie wykonania dylatacji (szczelin) obwodowych podkładu oraz dylatacji konstrukcyjnych, jeśli takie występują.

Niewykonanie pomiaru wilgotności

Komentarz eksperta: Błędem jest niedokonanie pomiarów wilgotności podłoża, na którym ma być położone drewno, a także brak pomiaru wilgotności samych desek. Zbyt wilgotne podłoże będzie oddawało wilgoć do zainstalowanego drewna, a to spęcznieje lub nawet się odspoi. Z kolei zbyt wilgotne drewno odda nadmiar wilgoci do otoczenia i w ten sposób powiększy szczeliny pomiędzy poszczególnymi klepkami.

Niepozostawienie dylatacji przyściennej

Komentarz eksperta: Brak dylatacji obwodowej podkładu pod podłogą drewnianą może skutkować przedostawaniem się wilgoci ze ścian, która doprowadzi do uszkodzenia posadzki drewnianej. Natomiast brak dylatacji przyściennej posadzki uniemożliwia naturalną pracę drewna (pęcznienie i zsychanie się), a to najczęściej prowadzi do powstawania wad – pęczniejąca posadzka może wywołać nie tylko uszkodzenie podłogi, ale i ścian.

Zły wybór kleju

Komentarz eksperta: Klej powinien być dobrany m.in. stosownie do wielkości mocowanych elementów, jak i odpowiednio do ich wykończenia. Innym klejem będziemy przyklejać surowe drewno, a innym gotowe elementy, czterostronnie lakierowane. Ważny też jest gatunek przyklejanego drewna np. do klejenia ciemnego drewna należy wybierać kleje konkretnie do takiego typu posadzki.

A to już wiesz?  Sposób na praktyczną ścianę

Zły wybór lakieru

Komentarz eksperta: Lakier również należy dobrać do rodzaju drewna. Szczególne znaczenie ma lakier podkładowy.  Źle dobrany, zniszczy końcowy efekt wizualny. Mogą wystąpić plamy lub przebarwienia, a końcowa powłoka lakiernicza może się nie trzymać.

Niewłaściwe utrzymanie

Komentarz eksperta: Bardzo częstym błędem użytkowników, prowadzącym do uszkodzenia podłogi drewnianej, jest nieprawidłowe dbanie o jej czystość, a szczególnie używanie nadmiernej ilości wody do mycia. Prowadzi to do pęcznienia, wypaczania i łódkowania elementów podłogi, a w końcowym efekcie może spowodować całkowite jej zniszczenie.

Niektórych błędów możemy uniknąć już na etapie wyboru fachowca. Jeszcze przed rozpoczęciem prac warto zwrócić uwagę, czy wybrany posadzkarz posiada odpowiedni sprzęt. Osoba zajmująca się profesjonalnym montażem podłóg powinna dysponować miernikami, tak aby mogła zmierzyć wilgotność podłoża cementowego, wilgotność drewna oraz wilgotność w pomieszczeniu. Parkieciarz powinien także mieć dobrej jakości narzędzia, które pozwolą mu prawidłowo dociąć drewno, wyszlifować deski oraz wycyklinować je. Nie da się bowiem wykonać prawidłowego montażu podłogi drewnianej bez specjalistycznych narzędzi.

Jeśli jednak zdecydujemy się skorzystać z usług doświadczonego fachowca, który cieszy się dobrymi opiniami klientów i dysponuje odpowiednim oprzyrządowaniem, ryzyko wykonania podłogi w sposób nieprawidłowy, będzie niewielkie. Zdarza się, że montaż możemy zamówić od razu w firmie sprzedającej deski podłogowe – wówczas zyskujemy pewność, że zarówno za jakość produktu, jak i montażu, odpowiedzialność poniesie ta sama firma. A to ułatwi dochodzenie swoich praw w przypadku ewentualnej reklamacji. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Podłoga dobrze ułożona – jak sprawdzić? LIFESTYLE, Dom - Wykonanie podłogi drewnianej najlepiej zlecić doświadczonemu parkieciarzowi. Gdy jednak fachowiec wykona już swoją pracę, następuje moment odbioru podłogi. Klient musi wówczas ocenić, czy parkiet został położony prawidłowo.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy