nieruchomości

Pływający dom. Szwedzki trend rodem z Polski

Pływający dom. Szwedzki trend rodem z Polski
Zwykle to my – Polacy – z lubością inspirujemy się skandynawskim stylem życia i urządzania wnętrz. Zakochaliśmy się w prostych formach, stonowanych brawach i mistrzowskiej ergonomice – wszystkim, co nie jest typową dla naszych mieszkań wielką, brzydką i niewygodną meblościanką.

Data publikacji: 2017-05-08
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pływający dom. Szwedzki trend rodem z Polski
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości

Zwykle to my – Polacy – z lubością inspirujemy się skandynawskim stylem życia i urządzania wnętrz. Zakochaliśmy się w prostych formach, stonowanych brawach i mistrzowskiej ergonomice – wszystkim, co nie jest typową dla naszych mieszkań wielką, brzydką i niewygodną meblościanką. J

Pływający dom. Szwedzki trend rodem z Polski BIZNES, Nieruchomości - Zwykle to my – Polacy – z lubością inspirujemy się skandynawskim stylem życia i urządzania wnętrz. Zakochaliśmy się w prostych formach, stonowanych brawach i mistrzowskiej ergonomice – wszystkim, co nie jest typową dla naszych mieszkań wielką, brzydką i niewygodną meblościanką. J

Zwykle to my – Polacy – z lubością inspirujemy się skandynawskim stylem życia i urządzania wnętrz. Zakochaliśmy się w prostych formach, stonowanych brawach i mistrzowskiej ergonomice – wszystkim, co nie jest typową dla naszych mieszkań wielką, brzydką i niewygodną meblościanką. Jednak w przypadku budownictwa to my inspirujemy Skandynawów, a produkowane w Polsce energooszczędne i pasywne domy ERH EcoReadyHouse podbijają tamtejszy rynek. Również te pływające.

Pływające domy zdobyły już pewną popularność np.: w Holandii, której znaczna część znajduję się pod poziomem morza i są one naturalnym ubezpieczeniem przed zalaniem. Dziś trend ten staje się też, coraz bardziej popularny w Szwecji, a w jego rozwoju wspiera Szwedów firma PROCYON – właściciel marki domów EcoReadyHouse. Ta dynamicznie rozwijająca się firma, od lat buduje w Skandynawii, Polsce i wielu innych krajach designerskie domy pasywne i energooszczędne w stylu skandynawskim, a w ostatnim czasie również te pływające.

– Domy pływające to rozwiązanie, które zdobywa coraz większa popularność w Szwecji – mówi Wojciech Pronobis, Country Director Poland marki ERH. – Początkowo na indywidualne zamówienie klienta zbudowaliśmy jeden dom. Szybko okazało się, że chętnych jest więcej i dziś dwa kolejne są w fazie budowy, a następne dwa w fazie koncepcyjnej. Otrzymujemy też pierwsze zapytania od klientów z Polski – dodaje Wojciech Pronobis.

Dom pływajacy

Jakie są różnice pomiędzy domem pływającym, a standardowym? Z jednej strony duże, z drugiej –  minimalne. Tą podstawową jest sama istota domu pływającego, czyli brak płyty fundamentowej. Zamiast niej jest pływak wykonany z bardzo wytrzymałego betonu wysokiej klasy, na którym zamontowana jest całą konstrukcja. Reszta podobnie jak w wypadku każdego „zwykłego” domu, zależy wyłącznie od projektu i potrzeb jego przyszłych mieszkańców.

A to już wiesz?  Nawet 8 proc. na inwestycji w mieszkania

– Specyfikacja budowanych przez nas domów pływających zależy wyłącznie od klienta. Wszystkie prefabrykaty domów EcoReadyHouse przygotowujemy sami, dlatego możemy spełniać najbardziej wyśrubowane wymagania i zapewnić najwyższa jakość już od zalążka konceptu. Projekty, nad którymi aktualnie pracujemy w Szwecji to zarówno domy duże, powyżej 250 m2, jak i mniejsze – około 150 m2. Każdy z nich może być zrealizowany również w Polsce – dodaje Wojciech Pronobis.

Pływające domy w Polsce

W Polsce, podobnie jak w Szwecji, możemy budować domy pływające. To szczególnie ciekawa propozycja dla osób planujących inwestycję w miejscu, gdzie ceny gruntu są wysokie lub ich zabudowa jest niemożliwa. Nie ma czynszu, a jedyny wydatek ponoszony przez inwestora to niewysokie koszty postoju i cumowania oraz użytkowania domu i gruntów pokrytych wodami.

W prawie polskim dom pływający nie podlega takim wymogom jak inne nieruchomości mieszkalne, a co za tym idzie – należy rejestrować go jako obiekt pływający (jacht). To stwarza jedną z niewielu trudności – w pływającym domu, nie można się zameldować.

Jeśli marzymy o domu na wodzie, to pierwszym krokiem do realizacji tego planu jest wybór lokalizacji. Musimy bowiem ustalić z Urzędem Żeglugi Śródlądowej i Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, czy nie koliduje ona z trasami statków. Nasz nowy dom możemy wybudować zarówno na jeziorze, jak i na rzece. Jedyny warunek to brak silnego nurtu. Potem można rozpocząć budowę.

EcoReadyHouse specjalizuje się w produkcji oraz budowie domów pasywnych i energooszczędnych tworzonych z prefabrykatów przygotowywanych na indywidualne zamówienie klienta. Im projekt większy, tym produkcja bardziej skomplikowana i czasochłonna – w przypadku domu o powierzchni 250m2 oznacza to nawet 1100m2 prefabrykatów. W przypadku domu pływającego sam proces budowy jest bardziej skomplikowany, więc i czas realizacji jest dłuższy. Niemniej z uwagi na technologię produkcyjną stosowaną przez EcoReadyHouse budowa takiego domu nie powinna przekroczyć jednego roku od rozpoczęcia prac.

A to już wiesz?  Nowa działka SEGRO w Tychach

Koszty budowy domu zależą nie tylko od jego metrażu, ale też jego lokalizacji i musza być szacowane w każdym przypadku indywidualnie. Niemniej brak kosztu zakupu gruntu oznacza znaczną oszczędność wobec domów tradycyjnych.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Pływający dom. Szwedzki trend rodem z Polski BIZNES, Nieruchomości - Zwykle to my – Polacy – z lubością inspirujemy się skandynawskim stylem życia i urządzania wnętrz. Zakochaliśmy się w prostych formach, stonowanych brawach i mistrzowskiej ergonomice – wszystkim, co nie jest typową dla naszych mieszkań wielką, brzydką i niewygodną meblościanką. J
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy