Wykończenie zewnętrzne budynków to okazja do tego, aby ciekawie zaaranżować nie tylko samą bryłę, ale również szerzej rozumianą architekturę krajobrazu. Zastosowanie drewna umożliwia ocieplenie wyglądu elewacji i podkreślenie harmonii z naturą. Aby w pełni wykorzystać szansę, jaką daje ekologiczny materiał, należy zadbać o jego właściwe zabezpieczenie.
Drewniane elewacje powstają nie tylko na domach w całości wykonanych z naturalnego materiału. Coraz częściej stosowane są rozwiązania, które zakładają jedynie pokrycie murowanych ścian specjalnie przystosowanymi do tego celu deskami. Taka powierzchnia może stanowić tylko część muru, pokrywać kawałek ściany, bądź obejmować cały budynek.
Decydując się na taki rodzaj wykończenia, należy mieć na uwadze, że wybór rodzaju drewna i sposób jego ochrony stanowić będą o trwałości rozwiązania. Podstawową kwestią, która umożliwi zachowanie naturalnych właściwości surowca jest właściwy montaż przy użyciu nierdzewnych elementów metalowych, a także użycie głęboko-penetrującego i wysoce-odpornego impregnatu (np. Impregnat Extra marki Drewnochron).
Zabezpieczenie struktury drewna
Podstawą ochrony elewacji drewnianej jest aplikacja preparatu, który głęboko wniknie w surowiec. Dzięki temu uniemożliwi on biologiczną degradację hamując zaleganie wilgoci, która przyczynia się do rozwoju grzybów, pleśni i sinizny, a także stwarza przyjazne środowisko dla insektów. Zagrożenia te powodują nie tylko niszczenie samej struktury naturalnego materiału, ale także zmiany w jego wyglądzie. Wysokojakościowy środek zagwarantuje kompletną ochronę drewnianych pokryć pionowych, a przy tym nie spowoduje korozji metalowych elementów zastosowanych do ich montażu. Wertykalne powierzchnie zabezpieczone Impregnatem Extra zyskują ochronę do 5 lat, jeżeli przygotowanie podłoża i aplikacja środka zostały wykonane zgodnie z zaleceniami. Przez ten okres utrzymuje się wysoka wytrzymałość materiału na czynniki atmosferyczne takie jak: wszelkiego rodzaju opady, promieniowanie UV czy zmiana temperatur. Produkt w wersji bezbarwnej jest przystosowany do tworzenia podkładu pod produkty finalne takie jak: lakiery, lakierobejce czy emalie. Impregnat barwiony może być stosowany sam i nie wymaga dodatkowych warstw zabezpieczających.
Naturalny wygląd elewacji
Drewno zamontowane na budynku nadaje mu specyficznego charakteru. W zależności od zastosowanego gatunku naturalnego surowca oraz środków konserwujących i lakierów powierzchniowych można uzyskać ciekawe rozwiązania aranżacyjne dopasowane do indywidualnych wymagań. Specyfika produktu gwarantuje zachowanie rysunku drewna i podkreśla jego usłojenie. Aby wydobyć i utrwalić wygląd kompozycji elewacyjnej, surowiec musi zostać właściwie przygotowany. Drewno sezonowane, a więc poddawane powolnemu procesowi schnięcia nadaje się do tego celu równie dobrze jak drewno suszone sztucznie. Przy obecnych technikach obróbki żaden ze sposobów nie powoduje utraty jego właściwości. Istotną kwestią jest zatem właściwe zabezpieczenie, które pozwoli je utrzymać.
Środek impregnujący powinien być nakładany w odpowiednich warunkach. Temperatura podłoża w granicach 10-25°C oraz niska wilgotność, a także brak silnego nasłonecznienia pozwolą na właściwe wnikanie preparatu i utwardzanie powłok. Kompletna ochrona podczas stosowania produktu jako jedynego środka zabezpieczającego osiągnięta zostaje przy nałożeniu 3 warstw. Aplikując impregnat barwny, pierwszą warstwę musi stanowić zawsze jego wersja bezbarwna.