Data publikacji: 2015-07-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Oszczędzamy energię elektryczną. Jakie urządzenia wybierać?
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Rachunki za energię elektryczną potrafią nieraz nas niemiło zaskoczyć. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą nam obniżyć opłaty.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy jedynie zmiana niektórych nawyków i przyzwyczajeń, aby zaoszczędzić w dłuższej perspektywie nawet kilkaset złotych. Bardzo ważną rolę odgrywa także wybór sprzętu RTV i AGD. Decydując się na zakup odpowiednich urządzeń pomagamy również zadbać o środowisko naturalne.
Najwięcej prądu w domu zużywają urządzenia o dużych mocach znamionowych, czyli minimalnej wartości, przy której sprzęt pracuje właściwie oraz zgodnie z ustalonymi normami. Należą do nich lodówka, pralka, zmywarka, odkurzacz, czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, a nawet suszarka. Przy zakupie tych urządzeń trzeba szczególną uwagę zwrócić na parametry na etykietach danych produktów. W tym roku w Polsce w życie weszły przepisy nakładające na producentów AGD i RTV obowiązek informowania o efektywności energetycznej wszystkich sprzedawanych sprzętów.
Dobrze jest zainwestować w urządzenia o wyższej klasie energetycznej, ponieważ zakup bardzo szybko się zwróci ze względu na tańsze koszty eksploatacji. Klasa efektywności energetycznej informuje o energooszczędności danego urządzenia. Sygnowane są kolejnymi literami alfabetu – A+++ oznacza najmniejsze, a G największe zużycie prądu. Dodatkowo, na etykiecie znajduje się informacja o kilowatogodzinach. Najlepiej wybrać te urządzenie, które na rok ma ich najmniej.
Wybieramy AGD
Najwięcej energii, nawet około 30% w każdym domu pobiera lodówka, ponieważ jest stale włączona. Najlepiej jest zainwestować w chłodziarko-zamrażarkę klasy A+++. Warto również sprawdzić czy wybrane urządzenie posiada funkcje automatycznego usuwania szronu i wilgotności, ponieważ oszronione ścianki tracą nawet 20% energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Istotna jest także funkcja automatycznego podnoszenia temperatury podczas dłuższej nieobecności czy kontroli otwartych drzwi.
W przypadku pralki istotne jest porównanie wskaźników zużycia energii na jeden cykl prania. Gdy mamy go dużo, ponieważ mieszkamy z dziećmi, warto wybrać urządzenie o większym załadunku (6-10 kilogramów). Pralki posiadają także funkcje oszczędzania energii poprzez specjalne programy, jak np. pranie połowy wsadu czy pranie za pomocą pary, co zmniejsza ilość potrzebnej energii nawet o 21%.
Wbrew pozorom zmywarka zużywa o wiele mniej wody niż tradycyjne zmywanie. W czasie, w którym męczymy się z brudnymi naczyniami, kilka kompletów może zostać już umytych. Najlepsze są zmywarki wyposażone w zaawansowane funkcje, takie jak zmywanie połowy wsadu, program automatyczny, wymiennik ciepła czy skrócenie cyklu suszenia, które pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii.
Sama wymiana sprzętu nie wystarczy, jeśli nie będziemy umieli rozsądnie korzystać z tych urządzeń. Dla przykładu, jeśli nie wypełniamy wsadu pralki do końca, musimy wykonać większą liczbę prań, co spowoduje większe zużycie prądu. Możemy w ten sposób przepłacić nawet 100 złotych rocznie. Podobnie jest ze stosowaniem zmywarki przy używaniu programu namaczania. Kiedy natomiast gotujemy pod przykryciem na płycie indukcyjnej, używając maksymalnej mocy palnika, oszczędzamy ponad 50 zł rocznie. Koszty zużycia prądu zsumowane na koniec roku tworzą nam całkiem pokaźną sumę, którą będziemy mogli zainwestować np. w nowy, energooszczędny czajnik elektryczny – radzi Anna Korzycka, Ekspert NEONET.
Przy wyborze piekarnika warto zwrócić uwagę na szyby w drzwiach. Większa ich liczba (3-4) pozwala lepiej utrzymywać ciepło. Piekarniki z funkcją mikrofali lub mikrofali z lampą świetną nie dość że pieką szybciej, to zużywają nawet o 50 % energii mniej.
Jak wybrać RTV?
Jeśli chodzi o sprzęt RTV, pierwszym krokiem do oszczędzania powinno być wyeliminowanie nawyku pozostawiania urządzeń w trybie czuwania. Gdy wychodzisz z domu lub nie korzystasz już z komputera czy telewizora, warto je wyłączyć.
Przy wyborze odpowiedniego sprzętu RTV należy natomiast zwrócić szczególnie uwagę na pobór mocy. Dla przykładu, nowe telewizory pochłaniają dużo mniej prądu niż starsze modele. Różnice występują przy ekranach LCD i plazmowych. Droższe TV LCD jest stale podświetlane, co oznacza, że cały czas pobiera energię. Przy zakupie tego urządzenia trzeba zwrócić uwagę na dobrą regulację jasności, ponieważ zużycie może spaść nawet o 130 W oraz funkcję pracy w trybie ekologicznym.
W przypadku telewizorów plazmowych zużycie prądu determinuje wyświetlany obraz, czyli treść, na którą składa się jasność oraz ilość punktów ciemnych i jasnych. Dodatkowo wpływ na zużycie ma pora dnia. W dzień i w jasno oświetlonym pomieszczeniu pobór mocy jest dużo większy. Przyszłością dla tych telewizorów jest najbardziej oszczędna technologia OLED (Organic Light-Emitting Diode).
Pobór energii jest także zależny od wielkości ekranu. Zdarza się, że 42-calowy telewizor może pobierać nawet dwa razy więcej mocy niż 35-calowy.
Nawyki
Wymiana sprzętu oraz jego rozsądne użytkowanie to klucz do płacenia mniejszych rachunków za prąd, ale także świadome pomaganie środowisku naturalnemu. Warto pamiętać o prozaicznych czynnościach, takich jak chociażby wyłączanie światła w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy czy odłączeniu od prądu codziennie używanej ładowarki. Nie zapominajmy także o wymianie wszystkich żarówek w mieszkaniu na energooszczędne!
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom