Opaska wokół domu – niezbędna i modna!
Opaska wokół domu zapobiega ubrudzeniu i zawilgoceniu dolnej partii elewacji. To jej zasadnicze zadanie, ale można ją także wykorzystać w charakterze ciekawego detalu ogrodowej aranżacji. Najczęściej ma szerokość od 40 do 60 cm i można ją wykonać w efektowny sposób przy użyciu kostki lub płyt betonowych.
Fundamenty domu i będące ich przedłużeniem ściany zewnętrzne są narażone na zawilgocenie, jeśli mają bezpośredni kontakt z zalegającymi wodami opadowymi. Sprawdzonym sposobem na eliminację takiego ryzyka jest wykonanie wzdłuż nich opaski. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie wody z dala od elewacji oraz uchronienie dolnej części ścian przed zabrudzeniem ziemią. Opaska nie jest tylko rozwiązaniem stricte technicznym. Można ją poszerzyć na szerokość większą niż „regulaminowe” 40 do 60 cm, dzięki czemu przekształci się w wygodny chodnik dookoła domu. Podpowiadamy, jak ją zrobić.
Szybki przepis na opaskę
Popularnym sposobem na nowoczesną i modną opaskę jest wykonanie jej przy użyciu kostek i płyt betonowych oraz drobnych kamieni w kolorze białym lub szarym. Przypomina to układanie płyt metodą step by step. Montaż takiej opaski nie jest skomplikowany i zasadniczo sprowadza się do podobnych czynności, jak przy układaniu alejek czy podjazdu przed domem. Na początku należy wyznaczyć przebieg opaski. Później wykonujemy tzw. korytowanie, czyli wybieramy ziemię. Następnie na zewnętrznej granicy opaski osadza się obrzeża, które stabilizują przyszłą nawierzchnię. Kolejnym krokiem jest wykonanie podbudowy z kruszywa, a następnie po jego ubiciu – podsypki z piachu. Później pozostaje już tylko wykończenie warstwy wierzchniej. Przy metodzie step by step dobrze jest najpierw dokładnie przemyśleć rozmieszczenie płyt. Po ich ułożeniu, należy wypełnić puste przestrzenie drobnymi kamieniami. Przy budowie opaski trzeba pamiętać o tym, że nachylenie nawierzchni powinno wynosić około 2%. Tylko wtedy będzie spełniała swoją podstawową funkcję czyli odprowadzała wodę oraz chroniła ściany przed zaciekami powstającymi podczas deszczu rozbryzgującego błoto.
Arsenał możliwości do wyboru
Do opaski w formule step by step najlepiej nadają się płyty o znacznych rozmiarach i sporej szerokości. Jeśli chodzi o kolorystykę, to polecane są odcienie szarości i beżu, ponieważ są one bardzo uniwersalne i doskonale korespondują z nowoczesnym charakterem domu oraz soczystą zielenią ogrodu. Wybór jest naprawdę bogaty. Możemy postawić na wielkoformatowe płyty, takie jak Polbruk Magna o rozmiarze 100×75 cm lub 50×75 cm i grubości 8 lub 10 cm. Płyta ta posiada gładką fakturę i jest dostępna w trzech tonacjach szarości: nerino, stalowym i bazaltowym oraz w jednym odcieniu beżu – latte. Nieco mniejszy jest Polbruk Lamell. Pojedynczy element posiada wymiar 40×60 cm. To, co przemawia na korzyść tej płyty, to dwie faktury – gładka i płukana. Przy czym pierwsza z nich występuje aż w sześciu różnych kolorach! Są to szarości, czyli nerino, stalowy, bazaltowy oraz beże, takie jak latte czy ivory, albo przechodzący w kierunku brązu cortado. W fakturze płukanej dostępny jest ponadto kolor ritmo_d, czyli nieco ciemniejszy odcień szarości.
Jeśli zależy nam na płytach nawiązujących do faktur i wyglądu naturalnych surowców, czyli drewna lub kamienia, to warto poświęcić uwagę takim produktom, jak Linea czy Lira. Pierwsza z płyt posiada wymiar 25×75 cm i przypomina fakturą trawertyn, czyli porowatą skałę osadową o dość ekskluzywnym wyglądzie, z której wybudowano m.in. rzymskie Koloseum, Bazylikę św. Piotra w Rzymie albo znajdującą się wokół placu Św. Piotra kolumnadę. Z kolei Lira to tzw. deska betonowa, czyli płyta do złudzenia przypominająca wyglądem drewno. Co ciekawe, naturalny jest nie tylko sam wygląd prefabrykatu, ale również jego faktura oraz charakterystyczne słoje i pęknięcia, które są w stanie zmylić dotyk. Lira występuje w dwóch „drewnianych” odcieniach – ciemnobrązowym i beżowym oraz w wymiarze 25×75 cm. Opaski niekoniecznie muszą być jednak wykonane w powyższy sposób. Mogą one również stanowić jedną płaszczyznę zbudowaną z samych prefabrykatów betonowych.
Opaska o kształtach plastra miodu
Jednolita płaszczyzna wcale nie musi oznaczać nudnego designu. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest opaska ułożona z płyt Polbruk Exa. Płyty te przypominają kształtem plaster miodu lub heksagon, ale w całkowicie nowej formule. Oryginalny i symetryczny kształt nieco zmodyfikowano poprzez pochylenie niektórych krawędzi lub zmianę długości boków. Pozwoliło to uzyskać całkowicie nowy i „świeży” efekt wizualny. Dzięki niemu Exa świetnie wpasowuje się we współczesne trendy, gdzie heksagon przeżywa swój renesans. Znajdziemy go w licznych realizacjach architektonicznych. W tym m.in. na elewacji instytutu naukowego La Trobe w Melbourne czy National Aquatics Center Water Cube,, pływalni wzniesionej specjalnie na igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 r. Z tego właśnie powodu wykonanie opaski z płyty Exa wydaje się dość ciekawą propozycją. Zwłaszcza, że występuje ona w melanżowych kolorach taupe (beżowo-szary) i folk (jasnoszary), które wręcz doskonale prezentują się w nowoczesnych aranżacjach. Dodatkowym atutem płyt Exa są ciekawe możliwości wykończenia nawierzchni – opaskę wykonaną z tej płyty można zakończyć standardową prostą linią lub zachować kształt płyt i wynikającą z niego oryginalną nieregularność.
Opaska ułożona w jodełkę
Kolejnym pomysłem na stworzenie atrakcyjnej opaski jest ułożenie jej w jodełkę. I chodzi tu, nie o konkretny format czy kształt płyt, ale o sposób ich układania. Wzór jodełki, podobnie jak heksagon jest niezwykle modny. W jodełkę można ułożyć na przykład kostkę Metrik. Posiada ona wymiar 7×28 cm, grubość 6 cm., gładką fakturę i jest dostępna w czterech opcjach kolorystycznych będących odcieniami szarości. Najjaśniejszym z nich jest Metrik w kolorze „białym”, nieco ciemniejszymi propozycjami są kolory nerino oraz stalowy. Gamę kolorystyczną zamyka kolor bazaltowy idący w kierunku czerni.
Opaska wokół domu jest rozwiązaniem funkcjonalnym chroniącym ściany zewnętrzne budynku, ale może też być elementem dekoracyjnym, który sprawi, że dom będzie prezentować się efektownie, a teren wokół niego nabierze uporządkowanego charakteru. Forma opaski dookoła domu zależy od dostępnej przestrzeni, potrzeb i wyobraźni. Można ograniczyć się do takiej, która będzie spełniać swoją rolę i posiadać szerokość około 40 – 60 cm lub znacznie ją poszerzyć, przekształcić w minichodnik i sprawić, że stanie się nieodłączną i niezwykle atrakcyjną częścią aranżacji.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.