Wiadomości branżowe

Od stycznia Twój dom będzie oszczędzał energię i pieniądze

Od stycznia Twój dom będzie oszczędzał energię i pieniądze
Począwszy od 1 stycznia 2014 każdy, kto przymierza się do prac budowlanych, będzie musiał spełnić nowe Warunki Techniczne. Dzięki zmianom w prawie nowe budynki będą bardziej energooszczędneWarunki techniczneWchodzące w życie rozporządzenie dotyczyć będzie wszystkich nowobudowanych obiektów, dla których inwestor będzie się ubiegał o pozwolenia na budowę. Co to oznacza w praktyce? Aby uzyskać pozytywną weryfikację Nadzoru Budowlanego, nasz projekt będzie musiał przewidywać grubsze ocieplenia oraz okna i drzwi o lepszych parametrach izolacyjnych, jak również spełnić wymagania w zakresie wartości maksymalnej wskaźnika energii pierwotnej (Ep). W przełożeniu na fizyczne zmiany w projektach, wymagana grubość izolacji naszych budynków wzrastać będzie średnio o około 2 cm w roku 2014, 4 cm w 2017 i 5 cm w 2021.  Podobnie sprawa wygląda w przypadku dachów (ok. 15 cm – dziś, 18 cm w 2014, 20 cm w 2017, po 25 cm w 2021) i podłóg (6 cm dziś i 10 w pozostałych latach).Koszty izolacji czy izolacja kosztów?Budowanie wedle nowych wytycznych można rozpatrywać w kategoriach sprawdzonej inwestycji. Jak każda,

Począwszy od 1 stycznia 2014 każdy, kto przymierza się do prac budowlanych, będzie musiał spełnić nowe Warunki Techniczne. Dzięki zmianom w prawie nowe budynki będą bardziej energooszczędne

Warunki techniczne

Wchodzące w życie rozporządzenie dotyczyć będzie wszystkich nowobudowanych obiektów, dla których inwestor będzie się ubiegał o pozwolenia na budowę. Co to oznacza w praktyce? Aby uzyskać pozytywną weryfikację Nadzoru Budowlanego, nasz projekt będzie musiał przewidywać grubsze ocieplenia oraz okna i drzwi o lepszych parametrach izolacyjnych, jak również spełnić wymagania w zakresie wartości maksymalnej wskaźnika energii pierwotnej (Ep). W przełożeniu na fizyczne zmiany w projektach, wymagana grubość izolacji naszych budynków wzrastać będzie średnio o około 2 cm w roku 2014, 4 cm w 2017 i 5 cm w 2021.  Podobnie sprawa wygląda w przypadku dachów (ok. 15 cm ? dziś, 18 cm w 2014, 20 cm w 2017, po 25 cm w 2021) i podłóg (6 cm dziś i 10 w pozostałych latach).

Koszty izolacji czy izolacja kosztów?

Budowanie wedle nowych wytycznych można rozpatrywać w kategoriach sprawdzonej inwestycji. Jak każda, wymagać będzie pewnego wkładu na początku. Grubsza izolacja szybko jednak pozwoli nam na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Oto suche liczby: Zestawiając obecne i przewidywane na 2021 r. minimalne grubości ociepleń, ogrzanie średniej wielkości domku jednorodzinnego  pozwoli nam zaoszczędzić 1000 zł rocznie. Uwzględniając jednak rosnące tempo zmian cen energii na światowych rynkach, oszczędności mogą okazać się jeszcze większe ? doradza Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska.

Krok po kroku

Dla wszystkich osób planujących budowę nowego domu z pewnością sporym ułatwieniem będzie stopniowy charakter wprowadzania nowych Warunków Technicznych. Zmodyfikowane przepisy będą wprowadzane fazowo:  kolejne wymagania obowiązywać więc będą od 2014, 2017 i 2021 roku. Wydaje się jednak, że planując w najbliższej przyszłości budowę domu, warto pomyśleć nad przyszłymi wymogami już wcześniej. To się najzwyczajniej opłaci.

A to już wiesz?  Japońska odwaga

Źródło ROCKWOOL. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy