Dom

Od brwi do lampki na biurko – zwykłe i niecodzienne wykorzystanie diod LED

Od brwi do lampki na biurko – zwykłe i niecodzienne wykorzystanie diod LED
Przyznanie Nagrody Nobla z fizyki uświadomiło nam, jak często korzystamy z wynalazku japońskich naukowców – diod LED, które spotkać można dziś już na każdym

Data publikacji: 2014-11-04
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Od brwi do lampki na biurko – zwykłe i niecodzienne wykorzystanie diod LED
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Przyznanie Nagrody Nobla z fizyki uświadomiło nam, jak często korzystamy z wynalazku japońskich naukowców – diod LED, które spotkać można dziś już na każdym kroku.

Od brwi do lampki na biurko – zwykłe i niecodzienne wykorzystanie diod LED LIFESTYLE, Dom - Przyznanie Nagrody Nobla z fizyki uświadomiło nam, jak często korzystamy z wynalazku japońskich naukowców – diod LED, które spotkać można dziś już na każdym kroku.

Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki trafi w ręce trzech Japończyków, których prace otworzyły bardzo wiele drzwi jeśli chodzi o nowoczesne, energooszczędne oświetlenie. Isamu Akasaki, Horoshi Amano oraz Shuji Nakamura zbudowali diodę emitującą niebieskie światło i to pozwoliło stworzyć  pierwszą żarówkę ledową, która zbudowana jest z diod świecących w trzech kolorach (czerwony, zielony i niebieski). Prace naukowców nad diodą przypadły na lata 80-te XX wieku, ale dopiero dziś widać, jak bardzo dioda LED zmieniła oświetlenie w naszym otoczeniu. – mówi Grzegorz Gierszewski, właściciel firmy POLED, specjalizującej się w sprzedaży lamp ledowych.

Ciekawe wykorzystania oświetlenia ledowego

Niemieccy naukowcy z Instytutu Fraunhofera w Stuttgarcie stworzyli ledowe panele, świecące niebieskim światłem i imitujące niebo, które zamontować można na przykład w biurach czy miejscach pracy. Nie od dziś wiadomo, że naturalne, dzienne światło zwiększa produktywność pracowników, stąd próba podniesienia efektywności poprzez zastąpienie nieba ledowym oświetleniem na suficie.

Równie nietypowym pomysłem są ledowe tapety, których produkcję zapowiedział Philips. Diody wbudowane w tapetę mają zmieniać kolory w zależności od preferencji klienta, ale także w rytm muzyki. I choć trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś chciał wytapetować sobie świecącą tapetą cały pokój, to pomysłodawca tych niecodziennych tapet może znaleźć odbiorców na przykład wśród hoteli czy klubów muzycznych.

Innym, już nieco bardziej praktycznym pomysłem jest przyczepienie diod LED do taśmy, którą następnie można przykleić do dowolnej powierzchni. W ten sposób ledowe oświetlenie zamontować możemy w tych miejscach, w których nie potrzebujemy jasnego, mocnego światła, a jedynie dekoracyjne podświetlenie. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz takie podświetlenie ledowe stosuje się między innymi w szafach, ramach łóżka, ale także pod szafkami w kuchni czy nad wanną. Warto dodać, że tego typu taśmy ledowe są wodoodporne, więc mogą być zastosowane także na zewnątrz (oświetlenie balkonów, tarasów, altanek ogrodowych), a ponieważ oświetlenie ledowe należy do najbardziej energooszczędnych – nie zużyje wiele energii nawet podczas wielogodzinnego działania.

A to już wiesz?  Nowa kolekcja drzwi wejściowych AWIDOOR od AWILUX. Kto stoi za tymi drzwiami?

Na zupełnie nietypowy pomysł jeśli chodzi o wykorzystanie diod LED wpadła Soomi Park, japońska artystka i projektantka. Jej produkt to ledowe sztuczne rzęsy, przyczepiane do dolnych rzęs i świecące jasnym światłem kilku diod na każdym oku. Jak można przeczytać na stronie projektantki, rzęsy ledowe są odpowiedzią na odwieczne pragnienie Azjatek, by mieć większe oczy.

LED-y w codziennym życiu

Diody LED wykorzystywane są nie tylko w nietypowych, designerskich projektach, ale także do oświetlania mieszkań i miejsc pracy na co dzień. Oświetlenie ledowe świetnie sprawdza się w przypadku lamp biurkowych czy lampek przenośnych. Diody LED nie mają tendencji do nagrzewania się (w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek emitują bardzo mało ciepła), więc znakomicie nadają się np. jako lampki na biurko dziecka. – radzi Grzegorz Gierszewski z POLED-u. 

Ze względu na ich energooszczędność i wydajność (dioda LED pracuje nawet 10 razy dłużej niż zwykła żarówka halogenowa), oświetlenie ledowe coraz częściej zastępuje tradycyjne lampy i żyrandole – czy to w salonie, w którym ogląda się telewizję przy niewielkim oświetleniu, czy w kuchni, czy w sypialni, gdzie często światło zapalone jest przez całą noc.

Jak widać odkrycie trzech japońskich fizyków zmieniło bardzo wiele jeśli chodzi o oświetlenie – zarówno to codzienne, jak i to, które wykorzystywane jest przy nietypowych projektach. Można śmiało powiedzieć, że dzięki wynalezieniu niebieskiej diody LED zobaczyliśmy świat w zupełnie nowym świetle.

————————

Firma POLED Grzegorz Gierszewski jest bezpośrednim importerem nowoczesnego i ekonomicznego oświetlenia LED przeznaczonego do domu i biura. Wszystkich zainteresowanych naszym asortymentem zachęcamy do zakupów a w razie jakichkolwiek pytań do bezpośredniego kontaktu pod numerem telefonu 796 796 111. Oferta na stronie: http://www.poled.eu/

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Od brwi do lampki na biurko – zwykłe i niecodzienne wykorzystanie diod LED LIFESTYLE, Dom - Przyznanie Nagrody Nobla z fizyki uświadomiło nam, jak często korzystamy z wynalazku japońskich naukowców – diod LED, które spotkać można dziś już na każdym kroku.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy