nieruchomości

Nowy Raport PLGBC 2018 Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach

Nowy Raport PLGBC 2018 Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC trzeci rok z rzędu publikuje analizy rynku obiektów certyfikowanych w Polsce. Misją PLGBC jest sprawienie, żeby zrównoważone budownictwo stało się nową

Data publikacji: 2018-04-24
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowy Raport PLGBC 2018 Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC trzeci rok z rzędu publikuje analizy rynku obiektów certyfikowanych w Polsce. Misją PLGBC jest sprawienie, żeby zrównoważone budownictwo stało się nową normą.

Nowy Raport PLGBC 2018 Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach BIZNES, Nieruchomości - Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC trzeci rok z rzędu publikuje analizy rynku obiektów certyfikowanych w Polsce. Misją PLGBC jest sprawienie, żeby zrównoważone budownictwo stało się nową normą.

Tegoroczny Raport PLGBC Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach podsumowuje okres pomiędzy marcem 2017 r. a marcem 2018 r., który był bardzo dynamiczny. Nie tylko znacząco wzrosła liczba certyfikowanych obiektów, ale także pojawiły się nowe rodzaje certyfikatów i schematów, co potwierdza coraz większą dojrzałość naszego rynku i zasłużone miano dla Polski jako lidera certyfikacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Liczbą, która najlepiej oddaje stan polskiego zrównoważonego budownictwa jest całkowita powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów: osiągnęła ona już prawie 12 mln m2 – wartość ta obejmuje wszystkie rodzaje budynków, certyfikowane we wszystkich analizowanych systemach.

Przytaczając dane historyczne – pierwszym przyznanym w Polsce certyfikatem był LEED (styczeń 2010 r.), następnie pół roku później pierwszy budynek uzyskał certyfikat BREEAM. Pozostałe systemy zadebiutowały w 2015 r. (HQE), 2016 r. (DGNB) i 2017 r. (WELL). Na przestrzeni ośmiu lat na mapie naszego kraju pojawiło się już ponad 500 certyfikowanych obiektów, zarówno biurowych, przemysłowych, handlowych, hotelowych, jak i mieszkalnych oraz jedna szkoła. Oznacza to 23-procentowy wzrost liczby certyfikowanych budynków na przestrzeni roku (w 2017 r. wyniósł on 25%), ale w wartościach bezwzględnych jest to liczba większa niż rok temu, ponieważ są to 93 nowe obiekty (w 2017 r. było ich 81).

Dla pełnego obrazu polskiego rynku niezbędny jest podział na obiekty nowoprojektowane i te, które istniały przed rozpoczęciem procesu certyfikacji.

Widać wyraźnie wzrostową tendencję liczby budynków nowych, projektowanych według wytycznych któregoś z omawianych systemów – ich udział w tym roku sięgnął 68% (w roku poprzednim wynosił on 63%, rok wcześniej podobnie), a tym samym spadł udział budynków istniejących – do poziomu 32% (z 37%). Roczna dynamika wzrostu liczby nowych budynków wyniosła ponad 32%, co jest znacząco wyższym wynikiem niż w latach poprzednich (2017 r.: 22%, 2016: 13%), a rozpatrywanie tego  w kategoriach liczbowych obrazuje jeszcze lepiej szybki przyrost nowych projektów: 83 nowe budynki w stosunku do 47 rok wcześniej.

A to już wiesz?  Prologis Park Wrocław V DC 5 Wynajęty w 75 Procentach

Spośród 339 nowych obiektów, 308 budynków zostało już ukończonych, natomiast 31 jest jeszcze  w trakcie budowy.

Tendencją ogólnoświatową w certyfikacji jest znacząca przewaga nieruchomości biurowych. Dokładnie takie samo zjawisko obserwujemy na naszym rynku.

W porównaniu z rokiem poprzednim udział certyfikowanych biurowców utrzymał się praktycznie na tym samym poziomie, osiągając prawie 67%. Nieruchomości handlowe zanotowały 4-procentowy spadek (przyczyną jest nieodnowienie przez niektóre centra handlowe certyfikatów BREEAM In-Use). Natomiast liczba budynków o przeznaczeniu przemysłowym wzrosła o 2%, a mieszkaniowych o ponad 1%. Obiekty hotelarskie i szkolne (dokładnie: jedna certyfikowana szkoła) pozostały na tym samym poziomie.

Z końcem 2017 roku w Polsce było dostępnych prawie 9,7 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego aż 62% stanowi powierzchnia certyfikowana. Jest to 5-procentowy wzrost udziału certyfikowanej powierzchni biurowej względem całości nowoczesnej powierzchni biurowej w ciągu ubiegłego roku. To właśnie te liczby najlepiej obrazują przemiany rynku i to, że w branży nieruchomości biurowych certyfikacja nie jest już tylko dodatkiem czy trendem, a stała się standardem.

Warto obserwować tendencję w sektorze handlowym, gdzie udział certyfikowanej powierzchni wynosi 32 % całkowitej dostępnej nowoczesnej powierzchni handlowej (3,9 mln z 11,7 mln m2) co też jest obiecującym wynikiem.

– Podsumowaniem, a i powodem do dumy niech będzie porównanie liczby certyfikowanych obiektów BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL w 14 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie wyraźnie widać mocną pozycję Polski jako lidera tego zestawienia: z 1 051 takich obiektów, w naszym kraju wybudowanych jest 502, czyli 48% – podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Raport do obrania:
https://plgbc.org.pl/certyfikacja-zielonych-budynkow-w-liczbach-2018-raport-plgbc/

 

 

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Nowy Raport PLGBC 2018 Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach BIZNES, Nieruchomości - Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC trzeci rok z rzędu publikuje analizy rynku obiektów certyfikowanych w Polsce. Misją PLGBC jest sprawienie, żeby zrównoważone budownictwo stało się nową normą.
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy