Data publikacji: 2016-04-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowy limit MdM w Poznaniu. Co się zmienia?
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
110 zł/mkw. – o tyle zmniejszył się limit rządowego programu Mieszkanie dla Młodych w Poznaniu. W I kwartale 2016 roku wynosił 5924,6 zł/mkw., teraz jest to już 5814,6 zł/mkw. Dla wielu klientów oznacza to oszczędności sięgające nawet kilku tysięcy złotych.
Maksymalna cena metra kwadratowego to jedna z najważniejszych kwestii decydujących o możliwości skorzystania ze wsparcia państwa przy zakupie mieszkania. W większości miast zmienia się co kwartał. – Tym razem zmiany mają znaczenie głównie dla szukających nowego mieszkania. Budżet na 2016 rok jest już wyczerpany, ale można rezerwować pieniądze z lat 2017–2018. Warunek jest jeden – lokal musi zostać w tych latach wydany właścicielowi – tłumaczy Roma Peczyńska, marketing menager poznańskiego osiedla Red Park.
Będzie taniej
Zdaniem eksperta nowy limit programu na pewno wpłynie na ceny mieszkań.
– Część deweloperów dostosowuje swoją ofertę do aktualnych limitów – mówi Łukasz Pietura, doradca finansowy Expander. – Podejrzewam, że w niektórych przypadkach ceny będą zmniejszane – w Poznaniu nawet o ponad 100 zł/mkw. Dla kupujących mieszkanie oznacza to oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych. Najpewniej niektórzy deweloperzy wycofają się z oferty mieszkania z MdM. Takie obniżki oznaczałyby dla nich zbyt duże straty – dodaje.
Nowe progi wywołają zmiany na rynku wtórnym. – Tutaj limit za metr kwadratowy jest jeszcze mniejszy niż na rynku pierwotnym. Możliwości zakupu mieszkania „z drugiej ręki’ spadną. Zainteresowanie i tak zmalało, gdy skończyły się środki MdM na 2016 rok – w przypadku rynku wtórnego pieniądze są wypłacane od razu, a nie tak jak u deweloperów w momencie oddania kluczy – dodaje Łukasz Pietura.
MdM w Poznaniu rzadkością?
Aby otrzymać dofinansowanie, mieszkanie musi spełniać nie tylko wymagania cenowe, ale również metrażowe. Powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw. (przy trójce dzieci wzrasta o 10 mkw.). Niestety większość nieruchomości w Poznaniu nie spełnia obu wymagań programu. W czwartym kwartale 2015 roku takich lokali było tylko 32,2%.
– Program Mieszkanie dla Młodych pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Klienci mają coraz większą wiedzą na ten temat – pytają o możliwość skorzystania z dofinansowania. Mieszkania dostępne w ramach programu MdM można kupić na osiedlu Red Park na Dębcu. Wszystkie łączy najwyższa jakość użytych materiałów w ramach Standardu RED Plus. Dodatkowo do każdego lokalu przynależy balkon, taras lub ogródek – dodaje Roma Peczyńska, marketing menagera poznańskiego osiedla Red Park
O zaletach osiedla Red Park warto się przekonać osobiście. 16 kwietnia deweloper zorganizuje Dzień Otwarty. Na klientów czeka oferta specjalna – koszt aktu notarialnego gratis.
Dzień Otwarty na osiedlu Red Park
16 kwietnia 2016 r., godz. 10.00-15.00
Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 382
Osiedle Red Park
Kompleksowe osiedle na poznańskim Dębcu. Inwestycja jest podzielona na cztery etapy. W pierwszym powstało 130 mieszkań o różnej powierzchni, najbardziej atrakcyjne dla klientów były lokale na 13-tym piętrze.
W styczniu 2015 roku rozpoczęła się budowa drugiego etapu, w którym zaplanowano 135 mieszkań,
o powierzchniach od 34,54 mkw. do 97,65 mkw. Znajdą się tu zarówno funkcjonalne, dwupokojowe kawalerki, jak i większe mieszkania dwu-, trzypokojowe, dostępne również w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Każde z nich będzie posiadało własny balkon, taras lub ogródek dla lokali parterowych. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji parking podziemny, wspólne patia oraz place zabaw. Teren będzie monitorowany i chroniony całodobowo
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom