Data publikacji: 2017-09-18
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: NAWIERZCHNIE PRZYJAZNE NATURZE
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości
Projektowanie nawierzchni biologicznie czynnych.
Przyroda, nawet w naszej szerokości geograficznej, potrafi pokazać swoją siłę. Choćby tylko z tego powodu warto przygotować otoczenie naszego domu w sposób przyjazny naturze. Zaplanowanie nawierzchni na naszej posesji może uwzględnić takie okoliczności jak gwałtowne i intensywne opady.
Dlaczego ażur?
Oferta kostek brukowych i płyt trasowych nieustannie się rozszerza. Pojawiają się nowe wzory, kolory. Coraz łatwiej tworzyć z nich nawierzchnie pięknie wpisujące się w architekturę domu i otaczającą przyrodę. Kiedy jednak mamy do czynienia z dużymi powierzchniami brukowanymi, mimowolnie mogą one nabierać cech betonowej pustyni. A ta z kolei bywa kłopotliwa w przypadku intensywnych i gwałtownych opadów. Dlatego warto rozważyć, zaprojektować i wykonać nawierzchnie ekologiczne, wykorzystując płyty i kostki ażurowe. Są one nie tylko przyjazne naturze, ale dzisiaj również wyjątkowo efektowne. A przy tym spełniają wymogi prawne dotyczące „nawierzchni biologicznie czynnych”.
Ta dość enigmatycznie brzmiąca nazwa oznacza „teren z nawierzchnią ziemną urządzoną w sposób zapewniający naturalną wegetację, a także 50 % powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią, nie mniej jednak niż 10 m², oraz wodę powierzchniową na tym terenie”. Spełnienie tego warunku bywa kłopotliwe na działkach o niewielkiej powierzchni. Tu również z pomocą przychodzą płyty ażurowe.
Ekologiczne, czyli pełne zalet
Przede wszystkim nie ma problemu z odwodnieniem dużych płaszczyzn, a deszczówka swobodnie wsiąka w podłoże. Ażurowa nawierzchnia zapewnia dzięki temu lepsze warunki rozwoju dla roślin. Odwodnienie terenu odbywa się naturalnie, a woda filtrowana jest do gruntu. Zmniejsza się też zagrożenie zalania budynku i niżej położonych na posesji (lub w jej pobliżu) terenów podczas gwałtownych opadów.
Powierzchnia biologicznie czynna ma umożliwić wegetację roślin, ale nie oznacza to, że nasz podjazd musi być poprzerastany trawą. Wewnętrzne przestrzenie płyt można wypełnić np. drobnym kamieniem lub ozdobnym grysem. Dobierając odpowiednio kolor i frakcję ozdobnego kamienia możemy stworzyć niepowtarzalny i wyjątkowy efekt estetyczny.
Jak zachować komfort i wygodę?
Pozostaje jeszcze temat komfortu użytkowania. Zacznijmy od tego, że rynek oferuje płyty ażurowe o bardzo różnej wielkości prześwitów. Ekostrada firmy Buszrem przepuszcza wodę tylko bocznym zakończeniom kostki i prawie nie różni się od bruków tradycyjnych. Płyta Meba to typowy ażur. Z kolei płytę ażurową Buszremu cechują duże kwadratowe przestrzenie pomiędzy kolejnymi elementami nawierzchni. Wystarczy dopasować kostkę do własnych potrzeb i oczekiwań.
A wreszcie pozostaje jeszcze jedna możliwość – odpowiednio przygotowany projekt. Dosyć łatwo przewidzieć miejsce parkowania samochodu na podjeździe. Wystarczy w przestrzeni dla wysiadających (i okolicach bagażnika) ułożyć pełną kostkę brukową i pogodzić zapewnienie zieleni na działce, doskonałe odprowadzenie wody opadowej oraz komfort użytkowania dla wszystkich.
Szczegółowe informacje na temat projektowania i układania powierzchni biologicznie czynnych – a także tworzenia ich z tradycyjnej kostki można znaleźć na stronie https://kostkabrukowa.buszrem.pl/projektowanie/poradniki/
Ilustracje:
Nawierzchnie uzyskane przy pomocy różnych kostek ażurowych (rys. Buszrem)
Warstwy konstrukcyjne nawierzchni
Kostka Ekostrada
Płyta Meba
Płyta ażurowa
Fundament krawężnika
Krawężnik
Miejsce postojowe dla samochodu zapewniające maksymalny komfort wszystkim użytkownikom – także tym w szpilkach czy o lasce (rys. Buszrem)
Warstwy konstrukcyjne nawierzchni
Nawierzchnia podjazdu i miejsca postojowego pokryta płytą ażurową.
Pas wzdłuż przejazdu pokryty tradycyjną płytą (w tym wypadku Santorini)
Krawężniki
Pokryte płytami Santorini pasy przy brzegach miejsca postojowego ułatwiające wsiadanie i wysiadanie.
Poszerzony pas płyt Santorini ułatwiający korzystanie z bagażnika zaparkowanego samochodu
Fot. Płyta Ekostrada Buszrem
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości