Aktualności

Liga sprawiedliwych – wiemy, kto wybierze Fasady Roku 2019

Liga sprawiedliwych – wiemy, kto wybierze Fasady Roku 2019
Liga sprawiedliwych – wiemy, kto wybierze Fasady Roku 2019 1 kwietnia br. wystartowała rywalizacja o miano Fasady Roku 2019. Zanim jednak poznamy pełną obsadę zobaczmy,

Liga sprawiedliwych
– wiemy, kto wybierze Fasady Roku 2019

1 kwietnia br. wystartowała rywalizacja o miano Fasady Roku 2019. Zanim jednak poznamy pełną obsadę zobaczmy, kto będzie oceniał tegorocznych kandydatów i zdecyduje, do kogo powędruje prestiżowy tytuł, 10 000 zł i miejsce w międzynarodowej odsłonie zmagań – Baumit Life Challenge. Sprawdźmy, komu tym razem przypadło to odpowiedzialne zadanie.

Fasada Roku to wydarzenie, które na polskiej scenie architektonicznej gości od 2007 r. Na przestrzeni 12-stu edycji jurorzy poddali ocenie już ponad tysiąc elewacji. W środowisku branżowym trudno dziś znaleźć osobę, która nie słyszałaby o tym konkursie, a jego historia to piękne świadectwo tego, jak na przestrzeni lat zmieniały się trendy w projektowaniu, a co za tym idzie także obraz polskich miast i miasteczek.

Tegoroczna edycja, nad którą Patronat Honorowy objęła Fundacja Twórców Architektury wystartowała 1 kwietnia 2019 r. Rywalizacja toczy się w pięciu kategoriach: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek po termomodernizacji”, „Budynek niemieszkalny nowy” i „Budynek zabytkowy po renowacji”. Zbieranie zgłoszeń na stronie www.fasadaroku.pl potrwa do 30 września br. O tytuł mogą ubiegać się elewacje, na których zastosowano kompletną technologię Baumit (system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem), ukończone w terminie od 01.01.2018 r. do 30.09.2019 r.

Jako pierwsi w rolę jurorów tradycyjnie wcielą się internauci, którzy do 30 października 2019 r. mogą głosować na swoich faworytów za pośrednictwem oficjalnej strony konkursu. Projekty, które zgromadzą najwięcej fanów, zostaną odznaczone „Wyróżnieniem Internautów”. W listopadzie br. do gry wejdzie profesjonalne jury. Za renomą konkursu idą znane nazwiska – wybitni architekci, działacze i przedstawiciele mediów branżowych. Czyj głos będzie miał znaczenie w walce o tytuł Fasada Roku 2019, 10 000 zł i szansę reprezentowania naszego kraju w międzynarodowej odsłonie rywalizacji Baumit Life Challenge?

A to już wiesz?  „Office to go” i elastyczne rozwiązania. Tak zmienia się rynek biurowy

Jak na konkurs architektoniczny przystało, dominującą grupą w gremium stanowią architekci: Józef Białasik (B2 Studio, Kraków), Daniel Bielski (Biuro Architektoniczne Archi+, Białystok), Piotr Buśko (Biuro Usług Architektonicznych „Profil”, Chorzów), Marcin Dziewoński (Biuro Projektowe Dziewoński, Łukaszewicz – Architekci, Wrocław), Wojciech Jander (Autorska Pracownia Projektowa Kanon Architekci, Łódź), Piotr Kostka (Kostka & Kurka Architekci, Poznań) oraz Wojciech Targowski (Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT, Gdańsk). Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie zdobywane w biurach projektowych, a nierzadko również czerpane ze współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) i/lub z Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), będą oni oceniać zakwalifikowane zgłoszenia w takich aspektach jak: kolorystyka elewacji, struktura i tektonika bryły budynku oraz to, jak obiekt koresponduje ze swoim otoczeniem.

W przypadku obiektów zabytkowych poddanych renowacji szczególnie istotne będą opinie Barbary Nowak-Obelindy – Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także dr. hab. inż. arch. Jacka Kościuka z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, dr inż. arch. Andrzej Poniewierki z Zakładu Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej oraz Edwarda Hardta – wydawcy i redaktora naczelnego magazynu „Renowacje i Zabytki”.

Ponadto, kandydatom do tytułu Fasada Roku 2019 przyglądać się będzie Katarzyna Baranowska, stojąca na czele Fundacji Twórców Architektury oraz Irena Walczak, Dyrektor Marketingu segmentu budowlanego Time S.A.

Jurorski skład 13. edycji zamyka ekspert, który o technologiach i systemach oferowanych przez organizatora i wykorzystanych w konkursowych realizacjach wie wszystko – Jacek Czyżewicz, Prezes Zarządu firmy Baumit.

Patronat honorowy nad 13-tą edycją konkursu objęła Fundacja Twórców Architektury, a wśród mediów patronujących tegorocznej edycji konkursu znalazły się redakcje takich periodyków jak „Architektura-Murator”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Property Journal” „Renowacje i Zabytki”, „Zawód:Architekt”, a także portale 4budowlani.pl, architektura.info, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, muratorplus.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.

www.fasadaroku.pl
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 27 krajach Europy oraz w Chinach. Od 25 lat firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

A to już wiesz?  Które z popularnych wśród milionerów hobby pasuje do Ciebie?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy