nieruchomości

Krakowskie biurowce na ratunek środowisku

Krakowskie biurowce na ratunek środowisku
W Krakowie – mieście, które zmaga się z trudnym problemem smogu – powstaje coraz więcej budynków, które bycie „eko” stawiają sobie za punkt honoru. A na potwierdzenie ich zalet przychodzą międzynarodowe

Data publikacji: 2018-02-15
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Krakowskie biurowce na ratunek środowisku
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości

W Krakowie – mieście, które zmaga się z trudnym problemem smogu – powstaje coraz więcej budynków, które bycie „eko” stawiają sobie za punkt honoru. A na potwierdzenie ich zalet przychodzą międzynarodowe wyróżnienia.

Krakowskie biurowce na ratunek środowisku BIZNES, Nieruchomości - W Krakowie – mieście, które zmaga się z trudnym problemem smogu – powstaje coraz więcej budynków, które bycie „eko” stawiają sobie za punkt honoru. A na potwierdzenie ich zalet przychodzą międzynarodowe wyróżnienia.

Czy architektura może brać udział w walce ze smogiem? Okazuje się, że odpowiednio dobrane i skrupulatnie zaplanowane rozwiązania projektowe mogą znacznie ograniczyć emisję szkodliwych związków do atmosfery, zoptymalizować zużycie wody i energii w budynkach oraz sprawić, że przebywanie w nich będzie po prostu lepsze dla naszego zdrowia i samopoczucia. W Krakowie – mieście, które zmaga się na co dzień z trudnym problemem smogu – powstaje coraz więcej budynków, które bycie „eko” stawiają sobie za punkt honoru. A na potwierdzenie ich zalet przychodzą międzynarodowe wyróżnienia.

 

Czy Twoje miejsce pracy jest eko?

Globalne ocieplenie, problem smogu, który dotyka coraz więcej miast na całym świecie, niedobory wody, czy w końcu chęć ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. To powody, dla których dbałość o ekologię wkracza na coraz szersze pola. Również do architektury. Budynki użyteczności publicznej, biurowe czy mieszkalne projektuje się dzisiaj z użyciem technologii i rozwiązań, których celem jest oszczędzanie zarówno portfela właściciela, jak i przyrody. Nisko- lub wręcz zeroemisyjność biurowców czy domów jest obecnie coraz silniejszym trendem.

W pracy spędzamy 1/3 naszego dnia. I o ile coraz więcej osób ma świadomość tego, że nieodpowiednio dobrane zajęcie czy nieprzyjemna atmosfera w pracy mogą źle wpływać na nasze życie, niewiele z nas przywiązuje wagę do tego, w jakich warunkach pracuje. Czy poziom hałasu, na który jesteśmy narażeni przez cały dzień, nie jest za wysoki? Czy wilgotność i czystość powietrza, którym oddychamy zamknięci w klimatyzowanym pomieszczeniu, spełnia normy? I wreszcie jak nasze miejsce pracy oddziałuje na środowisko?

A to już wiesz?  Wrocław: elewacja ostatniego etapu Pixel House odsłonięta

Na wiele podobnych pytań odpowiedzi szuka jednak coraz więcej inwestorów i projektantów, którzy planują i stawiają budynki, w których później pracujemy. A oceną jak największej wydajności proekologicznej budynków zajmuje się m.in. międzynarodowy asesor BRE Global (Building Research Establishment). To organizacja, która opracowała system oceny jakości budynków oraz ich wpływu na środowisko, stosowany w branży deweloperskiej na całym świecie. Przyznanie przez BRE wysokiej noty jest powodem do chluby dla każdego świadomego inwestora. 

 

Kraków wyznacza ekologiczne trendy w projektowaniu biurowców

Biurowce, które powstają w Krakowie, coraz częściej spełniają wysokie standardy pod względem ekologicznych rozwiązań. Zdarza się nawet, że same je wyznaczają. Tak było w przypadku budynku V.Offices, powstającego właśnie nieopodal głównego dworca kolejowego, przy al. 29 listopada. Otrzymał on niedawno dwie nominacje do nagród BREEAM 2018, które honorują najbardziej ekologiczne budynku zaprojektowane i zrealizowane w zeszłym roku na świecie.

Nie jest to przypadek. Już na etapie projektowym obiekt ten otrzymał ocenę BREEAM na poziomie „Outstanding” (dokładnie 90,57%). To najwyższy wynik w historii certyfikacji w Polsce, ale też całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jak mówi Łukasz Koziana, współzałożyciel krakowskiej pracowni architektonicznej Iliard, odpowiedzialnej za projekt: – V.Offices wyznacza nowy kierunek projektowania i nowe eko-standardy, nie tylko w naszym kraju. Nie byłoby tego sukcesu bez ogromnego zaangażowania i otwartości inwestora, AFI Europe Polska. Zadanie, jakie otrzymaliśmy do wykonania, było jasne. W Krakowie miał powstać wyjątkowy pod względem ekologicznych rozwiązań i wyróżniający się na tle Polski budynek. Wierzę, że docenią go jego przyszli najemcy i użytkownicy, ale także mieszkańcy Krakowa – choćby ze względu na otwarty dla wszystkich gości, zielony dziedziniec – dodaje.

Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie budynku na środowisko, projektanci Iliard zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań. –Między innymi kotłownię na paliwo gazowe, uznawane za możliwie najczystsze, wspomaganą przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych. Wprowadzono również do budynku doskonałą infrastrukturę dla rowerzystów oraz miejsca dedykowane do ładowania samochodów elektrycznych. Na etapie projektowania skupiono się również na jakości powietrza wewnątrz budynku. Zastosowano m.in. wydajny system wentylacji, skuteczne filtry powietrza oraz wykończenia powierzchni biur o małej zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych – wylicza dr inż. Dominik Włodarczyk, assessor BREEAM ze Sweco Consulting.

A to już wiesz?  Rynek nieruchomości w Polsce – perspektywy na 2016 rok

Ale V.Offices to nie jedyny krakowski biurowiec, który powalczy w konkursie BREEAM 2018. Kolejnym jest kompleks Podium Park. W jego skład wejdą trzy budynki o powierzchni biurowej liczącej ponad 50.000 m2, charakteryzującej się najwyższą dbałością o jakość środowiska wewnętrznego oraz zdrowie i komfort użytkowników. Projekt ten w certyfikacji BREEAM również uzyskał najwyższą notę „Outstanding”.

W ramach kompleksu zaplanowano m.in.: wypożyczalnię elektrycznych samochodów, rowerów i skuterów, 36 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych (najwięcej w Polsce!), 310 stojaków rowerowych, 27 natrysków, 294 szafek dla rowerzystów i mobilną stację naprawy rowerów. W Podium Park powstaną także rozległe tereny zielone o łącznej powierzchni 5 000 m2, w tym dwa zielone dziedzińce i strefa Urban Farming.

W biurowcu zaplanowano szereg udogodnień wspierających komfort pracy wszystkich pracowników. W pomieszczeniach zostanie ograniczony poziom hałasu do 40 dB, a dzięki nowoczesnemu systemowi klimatyzacji w budynku będzie do 50% więcej powietrza niż przewidują polskie normy. Przewidziano ponad 60% oszczędności w zużyciu wody w stosunku do standardowych wymagań BREEAM dla budynków biurowych przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowników. Wyróżniającym elementem inwestycji tej skali w Polsce będzie też elewacja wykonana wg wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej obowiązujących od stycznia 2021 roku. W procesie budowy aż 95% wygenerowanych odpadów zostanie poddana ponownemu przetworzeniu.

 

Ramię w ramię z międzynarodową konkurencją

Obydwa budowane właśnie w Krakowie biurowce otrzymały po dwie nominacje do międzynarodowych, dorocznych nagród BREEAM, które honorują inwestycje zaprojektowane w sposób najbardziej zrównoważony i proekologiczny na świecie. Konkurs dzieli się łącznie na 17 kategorii. Budynki są nominowane w tych samych, dwóch kategoriach: „Projekt Komercyjny (Design)” (w gronie sześciu konkurentów z całego świata) oraz do Nagrody Regionalnej – miana najlepszego budynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Zarówno V.Offices, jak i kompleks Podium mają duże szanse, aby swoje nominacje przekuć w wygraną. Czy tak się stanie, przekonamy się 6 marca 2018 roku podczas specjalnej gali, która odbędzie się w Londynie.

A to już wiesz?  Dzień otwarty w Tarasach Dionizosa

Pełna lista budynków nominowanych do nagród BREEAM 2018 znajduje się pod adresem: http://www.breeam.com/awards/shortlists/.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Krakowskie biurowce na ratunek środowisku BIZNES, Nieruchomości - W Krakowie – mieście, które zmaga się z trudnym problemem smogu – powstaje coraz więcej budynków, które bycie „eko” stawiają sobie za punkt honoru. A na potwierdzenie ich zalet przychodzą międzynarodowe wyróżnienia.
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy