Dom

Konstrukcje fasadowe… w czwartym wymiarze

Konstrukcje fasadowe… w czwartym wymiarze
Marmur kararyjski elewacji będący w bardzo złym stanie, został zastąpiony płytami granitowymi, zamocowanymi przez około 76 000 kotew fischer Zykon, w ramach dwufazowego projektu

Data publikacji: 2019-06-04
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Konstrukcje fasadowe… w czwartym wymiarze
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Marmur kararyjski elewacji będący w bardzo złym stanie, został zastąpiony płytami granitowymi, zamocowanymi przez około 76 000 kotew fischer Zykon, w ramach dwufazowego projektu renowacji.

Konstrukcje fasadowe… w czwartym wymiarze LIFESTYLE, Dom - Marmur kararyjski elewacji będący w bardzo złym stanie, został zastąpiony płytami granitowymi, zamocowanymi przez około 76 000 kotew fischer Zykon, w ramach dwufazowego projektu renowacji.

Wielopiętrowy budynek biurowy La Grande Arche de la Fraternité prezentuje się z nowym wyglądem i tym samym starym urokiem w Puteaux na obrzeżach Paryża. Marmur kararyjski elewacji będący w bardzo złym stanie, został zastąpiony płytami granitowymi, zamocowanymi przez około 76 000 kotew fischer Zykon, w ramach dwufazowego projektu renowacji.

Na wysokości 110,9 metra, szerokości 106,9 metra i długości 112 metrów biurowiec La Grande Arche tworzy niemal sześcian. Budynek wykonany jest ze zbrojonego betonu, a jego fasada składa się ze szkła i kamienia naturalnego. Wewnętrzne i zewnętrzne narożniki fasady tworzą kształt tesseractu, czterowymiarowego hipersześcianu. Struktura jest otwarta się na zachód i wschód. Oglądana z tych punktów  nasuwa skojarzenie z łukiem triumfalnym. W rzeczywistości „filary”, na których znajduje się rama, składają się z 19-metrowych ścian bocznych na północ i południe, które zawierają 35 pięter, które są najczęściej używane jako pomieszczenia biurowe i konferencyjne. Zawierają także platformę widokową oraz inne przestrzenie publiczne na najwyższym piętrze.

Struktura urzeka swoją wyrazistą i elegancką linią. Budynek wyznacza optyczny i geograficzny początek nowoczesnej dzielnicy biznesowej wzdłuż historycznej osi Ax, patrząc z zachodu. Pięciokilometrowa oś wizualna mija kilka zabytków: Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, mniejszy Łuk Triumfalny du Carrousel i piramidę Luwru. Budynek został obrócony pod kątem 6,5 stopnia wokół osi pionowej, dając wyobrażenie o swej głębokości przestrzennej, z odpowiedniej perspektywy. Taka konstrukcja budynku uwzględniała tunele ruchu, które biegną poniżej.

Budynek został zamówiony przez byłego prezydenta Francji François Mitterranda w 1984 roku i został zbudowany w ciągu pięciu lat. Początkowo stanowisko głównego architekta piastował Johan Otto von Spreckelsen do momentu gdy w 1986 roku zastąpił go Paul Andreu. Od momentu uroczystej inauguracji 14 lipca 1989 r., w rocznicę rewolucji francuskiej, La Grande Arche stało się symbolem dzielnicy biznesowej La Défense i atrakcją turystyczną. Po 26 latach budynek zaczął wykazywać oznaki zużycia, dlatego został gruntownie odnowiony i zmodernizowany pod kierownictwem firmy budowlanej EIFFAGE i powiązanej z nią firmy architektonicznej Valode & Pistre. Oprócz elewacji prace renowacyjne obejmowały powierzchnie biurowe i dach. Szczególny nacisk położono na optymalizację efektywności energetycznej budynku, a także na nowoczesne udogodnienia i dostępność pokoi. Kluczowe było ulepszenie architektury bez utraty oryginalnego uroku i rozpoznawalności budowli.

A to już wiesz?  Kiedy ostatnio czyściłeś te trzy urządzenia?

Ciepło, mróz, wilgoć oraz zanieczyszczenia powietrza sprawiły, iż białe płyty z marmuru z Carrary były w naprawdę  złym stanie. Liczne zniekształcenia, wykruszenia i pęknięcia, a nawet obluzowanie niektórych paneli mocowanych za pomocą kotew trzpieniowych. W związku z tym marmur zastąpiono białym granitem znanym jako „Bethel White” uzyskanym z kamieniołomu w Vermont, USA. Specjalna obróbka powierzchni kamienia nadała mu ten sam kolor i połysk jaki posiadał oryginalny materiał, a jednocześnie będąc znacznie bardziej wytrzymały. Mobilne platformy dostępowe umożliwiły bezpieczną i wydajną pracę zastępczą na skomplikowanej fasadzie, optymalizując efekt końcowy.

Firma EDM – Atelier de France otrzymała zlecenie przeprowadzenia pierwszej fazy renowacji elewacji, podczas gdy firma Unimarbres przejęła drugą fazę. Grupa fischer we współpracy z firmą wiertniczą zajmowała się mocowaniem za pomocą kotew podcinających. Kotwy fischer Zykon FZP-II-SO zostały zamontowane przy użyciu dystansowej metody montażu w celu przymocowania granitowych paneli do elewacji. fischer dostarczył EDM 42.500 kotew do renowacji południowej strony i powierzchni dekoracyjnych między końcem 2015 r. a końcem 2017 r. Druga faza trwająca od końca 2017 r. do końca 2018 r. obejmowała 35.500 kotew FZP-II-SO dostarczonych do Unimarbres w celu wymiany paneli na północnej powierzchni. „Nasze kotwy podcinające przekonały klienta, ponieważ oferują wyższe wartości obciążenia niż konwencjonalne systemy mocujące”, wyjaśnia Jérôme Daumur, dyrektor ds. Technologii w fischer Francja.

Kotwy fischer Zykon FZP-II wykorzystują mocowanie kształtowe i wolne od naprężeń w podciętym otworze w kształcie stożka. Ich montaż z tyłu panelu fasadowego umożliwia mocowanie w 1/5 jego długości. W porównaniu do tradycyjnych mocowań  w krawędzi panelu (kotwy pinowe, pinowe regulowane i kotwy rowkowe) technika ta pozwala uzyskać niższe momenty zginające w panelu i większą nośność.  Pozwala to na instalację cieńszych i większych płyt w porównaniu z instalacją za pomocą mocowań krawędziowych. W porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami, pojedyncze panele elewacji La Grand Arches można w razie potrzeby wymienić dzięki FZP-II. „Kotwy podcinające są ukryte i przez to niewidoczne z zewnątrza”, mówi Steven-Henrik Maier, dyrektor ds. rynku francuskiego w fischer SystemTec, podkreślając kolejną zaletę. „Dzięki temu solidne i bezpieczne zamocowanie idzie w parze z harmonijnym i oryginalnych charakterem budowli La Grande Arche”.

A to już wiesz?  Promocja do kwadratu trwa! Gwarancja na urządzenia kuchenne Franke nawet do 5lat

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Konstrukcje fasadowe… w czwartym wymiarze LIFESTYLE, Dom - Marmur kararyjski elewacji będący w bardzo złym stanie, został zastąpiony płytami granitowymi, zamocowanymi przez około 76 000 kotew fischer Zykon, w ramach dwufazowego projektu renowacji.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy