Data publikacji: 2017-08-31
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kolorowa i bezpieczna – urządzamy łazienkę dla malucha
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru rozwiązań sanitarnych, aby maksymalnie zadbać o komfort i bezpieczeństwo malucha.
Podczas remontu czy aranżacji łazienki warto pomyśleć o potrzebach najmłodszych domowników. Nauka samodzielności to bowiem niezwykle ważny etap w rozwoju dziecka. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru rozwiązań sanitarnych, aby maksymalnie zadbać o komfort i bezpieczeństwo malucha.
Odpowiednia wysokość
Łazienka dla kilkulatka to nie tylko jasne kolory i zabawki, które umilą czas podczas korzystania z toalety. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i dobór odpowiednich urządzeń sanitarnych, które ułatwią dziecku naukę samodzielności. O bezpieczeństwo powinniśmy zadbać zarówno w strefie kąpielowej, jak i WC. Samodzielność korzystania z toalety warunkuje przede wszystkim wysokość urządzeń sanitarnych, która musi być dostosowana do wzrostu dziecka.
Standardowo miska ustępowa montowana jest na wysokości ok. 43 cm od podłogi. Z kolei zalecana wysokość dla dzieci w wieku do 3 lat to 26 cm, a od 3 do 11 roku życia – około 32 cm. Rynek oferuje wiele rozwiązań, które umożliwiają najmłodszym swobodne korzystanie z toalety. Warto zwrócić uwagę na dedykowane rozwiązania, np. stelaż podtynkowy do WC stojącego dla dzieci czy multifunkcjonalny terminal WC. W przypadku ostatniego rozwiązania regulacja wysokości ceramiki odbywa się nawet w zakresie 8 cm. Dzięki temu z toalety mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Warto pomyśleć także o stelażach wyposażonych w elektroniczny system spłukujący lub z możliwością montażu uchwytów – radzi ekspert TECE.
Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania umywalki na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny podest. Dzięki temu ułatwimy kilkulatkowi dbanie o higienę i samodzielność podczas korzystania z łazienki.
Bezpieczeństwo kąpieli
Projektanci wnętrz coraz częściej sugerują zastosowanie stanowisk prysznicowych zamiast klasycznej wanny. Walory tego rozwiązania docenią z pewnością dzieci. Brodzik powinien być niski, a jego powierzchnia pokryta antypoślizgową powłoką. Niezwykle praktycznymi rozwiązaniami są uchwyty zamontowane na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka, a także wszelkiego rodzaju siedziska. Pamiętajmy, że w przypadku kabiny bez brodzika niezbędny będzie montaż odpowiedniego odwodnienia liniowego. Usunięcie zbędnych progów, a co za tym idzie zachowanie jednego poziomu posadzki, zapobiega potknięciom oraz upadkom. Przy wyborze tego typu rozwiązań zwróćmy także uwagę czy rynny i ruszty nie posiadają ostrych krawędzi. Dzieci są ruchliwe i uwielbiają zabawy z wodą, więc tym bardziej trzeba zapewnić im bezpieczeństwo w tym zakresie – radzi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.
Warto także zwrócić uwagę na rozwiązania, które zminimalizują ryzyko poślizgnięcia. Pomogą nam w tym m.in. płytki ze specjalną powłoką, a jeżeli nie mamy możliwości ich wymiany – antypoślizgowe maty.
Przyjazna temperatura zabawy
Niezwykle ważnym elementem jest ustawienie odpowiedniej temperatury wody, dlatego warto zamienić baterie na te z funkcją termostatyczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu sami możemy ustawić temperaturę. Nie zapominajmy także, że istotne znaczenie, zarówno ze względów estetycznych, jak i edukacyjnych, ma kolor. Dzieci znacznie chętniej uczą się, gdy stymuluje się je wykorzystując kontrastujące ze sobą barwy. Fakt ten uwzględnijmy podczas aranżowania wnętrza domowej łazienki.
Kąpiel warto połączyć z zabawą. Wystarczy, że wprowadzimy do wnętrza trochę koloru. Zaakcentujmy za pomocą wyrazistych barw tylko konkretne miejsca lub urządzenia. Doskonałym pomysłem dla dzieci uczących się korzystania z toalety „dla dorosłych” będzie np. wybór przycisków spłukujących, których wymienne obudowy mają fantazyjne barwy. Okrągłe przyciski zaintrygują dziecko kształtem i kolorem. Dzięki temu nasze pociechy szybko nauczą się je obsługiwać – podpowiada Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.
Oprócz wspomnianych udogodnień, które zwiększą funkcjonalność łazienki dla malucha, nie zapominajmy także o zabawkach czy dziecięcych akcesoriach. Rodzice mogą więc zainwestować w maty kąpielowe z bajkowymi motywami, kolorowy kubeczek do mycia zębów czy różnokolorowe gąbki. Tak urządzona łazienka nauczy nasze dziecko higieny oraz sprawi mu dużo frajdy.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom