Data publikacji: 2017-10-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jesień – czas na przegląd i konserwację dachu
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Jesień to najlepszy czas, aby odpowiednio przygotować dom na nadejście zimy. Planując prace konserwacyjne i drobne naprawy nie zapomnijmy zadbać o dach. Podpowiadamy jak przygotować pokrycie na nadejście chłodniejszych miesięcy.
Jesień to najlepszy czas, aby odpowiednio przygotować dom na nadejście zimy. Planując prace konserwacyjne i drobne naprawy nie zapomnijmy zadbać o dach. Podpowiadamy jak przygotować pokrycie na nadejście chłodniejszych miesięcy.
Postaw na odpowiednią konserwację
W okresie jesienno-zimowym dach narażony jest na trudne warunku atmosferyczne, jak porywisty wiatr, deszcz czy ciężki śnieg, często zalegający na dachach. Biorąc pod uwagę te okoliczności, warto zadbać o dokładny przegląd i zabezpieczenie pokrycia. Nie wykonujmy go jednak na własną rękę, tylko zlećmy to zadanie ekipie dekarskiej, która montowała pokrycie. Fachowcy ocenią aktualny stan, pomogą ocenić przypuszczalne zagrożenia i je sprawnie wyeliminować. – Kluczowym aspektem przy wyborze pokrycia jest jego jakość, to od niej właśnie zależy trwałość dachu. Pamiętajmy jednak, że odpowiedni materiał nie wystarczy, jeżeli nie dokonujemy regularnych przeglądów i konserwacji. Chociaż blachodachówka nie jest zbyt wymagającym materiałem dachowym, należy pamiętać o cyklicznym przeglądzie szczelności i jakości pokrycia. Stan dachu to jeden z głównych wyznaczników, na podstawie których oceniamy całościowy stan budynku. Jest to niezmiernie ważne przy wycenie budynku – zaniedbany i uszkodzony dach może znacznie obniżyć wartość nieruchomości – przestrzega Marcin Dyda, ekspert firmy BLACHOTRAPEZ, producenta pokryć dachowych z blachy.
Usuń drobne usterki
Jeśli podczas przeglądu połaci dachowej odkryte zostaną jakieś usterki, należy jak najszybciej je wyeliminować. Jeśli ubytki są drobne wystarczy takie miejsca oczyścić i pomalować farbą zaprawkową w kolorze pokrycia. – Pamiętajmy, żeby nie bagatelizować nawet małych usterek. O tym, że mogą skutkować poważniejszymi problemami, możemy przekonać się w najmniej odpowiednim momencie, np. w środku zimy. Jeśli dojedzie do rozszczelnienia połaci, to konsekwencje zaniedbań mogą być poważne – zawilgocenie poddasza, przecieki oraz uszkodzenie elewacji budynku. Dlatego bardzo istotne jest także sprawdzenie obróbek blacharskich, w obrębie których często dochodzi do przecieków. Skontrolujmy, czy nie są poluzowane, a silikon, którym są uszczelnione, nie popękał i się nie wykruszył – radzi ekspert firmy BLACHOTRAPEZ.
Zadbajmy również o czystość dachu, warto przed zimą dokładnie oczyścić i umyć całe pokrycie. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową, która w łatwy i szybki sposób usunie wszelkie zabrudzenia.
Sprawdź newralgiczne punkty połaci
Podczas kompleksowych prac serwisowych na dachu, miejmy na uwadze również jego konstrukcję. – Warto zbadać te miejsca połaci, które są najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych: zaleganie śniegu i osiadanie zanieczyszczeń. Do takich newralgicznych punktów pokrycia można zaliczyć miejsca przecinania się połaci, jak rynny koszowe oraz połączenia z pionowymi elementami: kominami, lukarnami i koszami. Pamiętajmy, że często może dochodzić w nich do rozszczelnienia i przecieków – mówi ekspert firmy BLACHOTRAPEZ.
Udrożnij rynny
Przed nami najbardziej deszczowy okres w skali całego roku. Dlatego pamiętajmy, aby woda mogła być prawidłowo odprowadzana z dachu. Niezbędne do tego są czyste i drożne rynny oraz rury spustowe. Nie zapomnijmy usunąć z systemu rynnowego wszystkiego, co może powodować jego niedrożność, jak suche liście i gałęzie. Jeżeli nie zadbamy o czystość tych elementów, woda, która nie będzie mogła swobodnie spływać dzięki systemowi rynnowemu, będzie spływać po ścianach domu. W konsekwencji może to oznaczać zawilgocenia, grzyby i obniżyć właściwości termoizolacyjne domu. Do wyczyszczenia rynien użyjmy myjki ciśnieniowej – jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na walkę z zanieczyszczeniami. Nie stosujmy twardych, metalowych narzędzi, ponieważ mogą one uszkodzić rynny.
Regularna konserwacja dachu zapewni spokój i komfort mieszkańcom, jednocześnie wpłynie pozytywnie na nasz budżet. Zdecydowanie taniej i łatwiej jest usunąć drobne usterki połaci, czy samej konstrukcji, niż inwestować w kosztowne i długotrwałe naprawy. Dobrze zabezpieczony dach to również mniejsze koszty ogrzewania, co w sezonie jesienno-zimowym ma duże znaczenie.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom