Data publikacji: 2015-09-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jakie mieszkania kupują Polacy, czyli kilka słów o rynku deweloperskim
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości
Budownictwo mieszkaniowe w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Zmiany jakie obserwujemy wynikają zarówno z nowych rozwiązań technologicznych, jak i ewoluujących oczekiwań klientów.
Budownictwo mieszkaniowe w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie, a stale wzrastająca liczba osób zainteresowanych zakupem własnego „M” świadczy o końcu kryzysu. Zmiany jakie obserwujemy wynikają zarówno z nowych rozwiązań technologicznych, jak i ewoluujących oczekiwań klientów. To właśnie chęć dostosowania się do rynkowych trendów jest głównym czynnikiem warunkującym działania deweloperów.
W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost świadomości klientów poszukujących idealnego dla siebie mieszkania. Są oni znacznie lepiej, niż jeszcze kilka lat temu, przygotowani do transakcji kupna nieruchomości. Dobrze wiedzą o co dopytać, co sprawdzić, jakich rzeczy unikać i na co zwrócić szczególną uwagę. Dzisiejszy klient lepiej wie czego chce, jest bardziej zdecydowany i oczekuje najlepszych rozwiązań. Wynika to zapewne z tego, że zdaje sobie sprawę z tego, iż kupno mieszkania to często decyzja na całe życie. Dlatego też dokonuje wyboru, którego nie będzie później żałować. Zazwyczaj takiej decyzji towarzyszy jasno sprecyzowany plan i wyrazista wizja przyszłego M. Klienci sprawdzają oferty dostępne na rynku pod kątem określonych kryteriów. Niewątpliwie wpływa to na działania samych deweloperów, którzy wsłuchując się w potrzeby rynku planują kolejne inwestycje.
Najważniejszym czynnikiem decydującym o dokonaniu transakcji wciąż pozostaje lokalizacja, ale także wygoda i nowoczesność osiedli. Zgodnie z oczekiwaniami klientów nowe osiedla powstają zwykle w miejscach określanych jako ciche i spokojne, które sąsiadują z terenami zielonymi, ale jednocześnie są położone na tyle blisko centrum miasta, że codzienne dojazdy nie sprawiają żadnych problemów. Planując kolejne inwestycje deweloper musi szukać lokalizacji, które łączą w sobie poniekąd odmienne oczekiwania.
Tworząc nasze inwestycje jedną z kluczowych przesłanek, jaką bierzemy pod uwagę, jest okoliczna infrastruktura – odległość od placówek handlowo-usługowych, szkół, przychodni, banków czy urzędów, a także dalszy potencjał rozwoju danej dzielnicy. Dla klientów niezwykle istotna jest również obecność w okolicy terenów zielonych i rekreacyjnych, takich jak parki, lasy, place zabaw czy alejki spacerowe. Jedną z ważniejszych rzeczy, które sprawdzają jest infrastruktura komunikacyjna – linie tramwajowe i autobusowe, a także sieci dróg pozwalające na dotarcie do centrum miasta i innych newralgicznych punktów.
Rodzaj mieszkań, które w danym okresie cieszą się największą popularnością wśród Polaków, uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Oceniając rynek całościowo należy stwierdzić, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o mniejszym metrażu, przy jak największej liczbie pomieszczeń. Prym nadal wiodą lokale 2- i 3-pokojowe, które stwarzają komfortowe warunki dla rodzin z dziećmi. Mniejsze nieruchomości, tzw. kawalerki to z kolei opcja najczęściej wybierana pod wynajem. Na rynku oczywiście dostępna jest także oferta większych mieszkań. Cieszą się one sporym zainteresowaniem klientów poszukujących docelowego lokum, które daje bogate możliwości w zakresie aranżacji takich przestrzeni.
Coraz więcej zwolenników zyskują także mieszkania „pod klucz”. Jest to po prostu wygodniejsza opcja, która zdejmuje z klienta konieczność planowania, projektowania i odwiedzin w licznych sklepach, a co najważniejsze zaoszczędza tak cenny dziś czas. Dodatkowy koszt nie stanowi już tak dużego problemu, jeśli możemy od razu wprowadzać się do mieszkania „uszytego na miarę”, urządzonego przez sprawdzonych specjalistów.
Nie ma wątpliwości, iż w większości przypadków głównym argumentem przy wyborze mieszkania, poza już wspomnianą infrastrukturą komunikacyjną i społeczną, jest cena. Przy czym warto zaznaczyć, że niewiele osób może pozwolić sobie na zakup mieszkania całkowicie z własnych środków, a co za tym idzie dominują transakcje kredytowe. Tym samym znaczny wpływ na sytuację na rynku deweloperskim mają stopy procentowe i aktualne oferty kredytowe banków. Klienci równolegle z poszukiwaniem wymarzonego mieszkania, sprawdzają dostępne opcje kredytu, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Każdy z nich powinien wziąć pod uwagę swoją zdolność kredytową i rozważyć wysokość wkładu własnego. Z pomocą przychodzą także deweloperzy, którzy oferują wsparcie wyspecjalizowanych doradców kredytowych.
Najbliższe miesiące na rynku deweloperskim nie zaskoczą wielkimi zmianami, będzie to raczej okres kontynuacji trendów z pierwszej połowy roku. Podaż utrzyma się na stosunkowo wysokim poziomie i będzie równoważona wysokim popytem. Pod koniec roku można spodziewać się niewielkiego zwiększenia popytu spowodowanego zmianą wysokości wkładu własnego – od 2016 roku wzrośnie on z 10 do 15%.
Zmian nie zauważymy także na rynku kredytów hipotecznych. Dominować będą inwestycje popularne, ale o coraz wyższym standardzie. Spodziewać się można zwiększenia zainteresowania programem MdM co związane będzie z wprowadzonymi zmianami i wzrostem liczby potencjalnych beneficjentów programu. Zmiany mogą być najbardziej widoczne w mniejszych miejscowościach gdzie rynek deweloperski często jest słabo rozwinięty, a tym samym możliwy jest odpływ klientów do indywidualnych sprzedawców z rynku wtórnego, który również objęto programem MdM. Na największych rynkach czyli w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu wprowadzone zmiany w niewielkim stopniu wpłyną na podaż.
Wzrastająca zdolność kredytowa Polaków, korzystne obniżenie stóp procentowych, a także migracje społeczeństwa dobrze wróżą dalszemu rozwojowi rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce.
Autorem komentarza jest Piotr Kijanka – Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości