Data publikacji: 2017-02-15
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jakie działki kupują Polacy?
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości
Dane niedawno opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny, zasługują na szczególną uwagę. Pozwalają one na sprawdzenie, jakie działki są najczęściej kupowane w Polsce. Interesująco przedstawiają się także informacje dotyczące cen poszczególnych gruntów.
Grunty mieszkaniowe stanowią tylko małą część obrotu rynkowego …
Najbardziej wiarygodne informacje o rynku gruntów, można uzyskać bazując na aktach notarialnych. Główny Urząd Statystyczny wybrał właśnie takie źródło danych transakcyjnych. Pochodzą one z Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN), prowadzonych przez starostwa powiatowe oraz prezydentów miast na prawach powiatu. Informacje z aktów notarialnych, trafiają do wspomnianych rejestrów jeszcze po końcu każdego roku. Właśnie dlatego zestawienia GUS-u dotyczące obrotu gruntami w 2015 roku, zostały opublikowane pod koniec października 2016 roku. Te dane opierają się na aktach notarialnych z 2015 roku, które zarejestrowano w RCiWN do 29 kwietnia 2016 roku – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Informacje podawane przez GUS, można wykorzystać do obliczenia udziału poszczególnych typów gruntu w całym rynku. Dane z ewidencji prowadzonych przez samorządy wskazują, że w 2015 r. wartościowy udział różnych typów gruntu był następujący:
użytki rolne – 56,2% wartości transakcji (średnia cena: 6,0 zł/mkw.)
grunty przeznaczone pod inną zabudowę – 37,6% (średnia cena: 51,9 zł/mkw.)
grunty przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową – 4,0% (średnia cena: 45,2 zł/mkw.)
grunty przeznaczone pod zabudowę handlowo – usługową – 0,9% (średnia cena: 56,6 zł/mkw.)
grunty przeznaczone pod zabudowę przemysłową – 0,7% (średnia cena: 19,9 zł/mkw.)
grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione – 0,5% (średnia cena: 4,2 zł/mkw.)
Dane GUS-u wskazują, że mimo niskiej ceny jednostkowej, użytki rolne w 2015 r. stanowiły ponad połowę obrotów rynkowych. Bardzo ważne były też grunty przeznaczone pod inną zabudowę. Do tej szerokiej kategorii zalicza się działki, dla których nie wyznaczono dominującej funkcji oraz grunty przeznaczone pod budynki i budowle związane np. z administracją, handlem, rzemiosłem, usługami, oświatą i łącznością. Na uwagę zasługuje również czteroprocentowy udział działek pod zabudowę mieszkaniową w wartości transakcji rynkowych. Jeżeli uwzględnimy powierzchnię sprzedanych gruntów zamiast ich wartości, to wynik dotyczący działek mieszkaniowych spadnie do 1%, a użytki rolne (m.in. grunty orne, sady, łąki i pastwiska), będą skupiać aż 90% obrotów rynkowych z 2015 r.
Więcej w załączonej informacji prasowej.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości