Budownictwo

Jak zabezpieczyć ogród przed mrozem?

Jak zabezpieczyć ogród przed mrozem?
Sprawdź praktyczne porady przed pojawianiem się lutowych przymrozków Przed nami uderzenie ostrej zimy i intensywnych opadów śniegu. Jak przewidują synoptycy mroźne powietrze nadciągające z Rosji

Sprawdź praktyczne porady przed pojawianiem się lutowych przymrozków
Przed nami uderzenie ostrej zimy i intensywnych opadów śniegu. Jak przewidują synoptycy mroźne powietrze nadciągające z Rosji i Skandynawii pojawi się w Polsce tuż po 20. lutego. Musimy być w związku z tym bardziej czujni i z rozwagą doglądać naszego ogrodu, by w pełni móc korzystać z jego uroków w sezonie wiosenno-letnim. Jak należy pielęgnować zieloną przestrzeń wokół domu, uśpioną pod mroźną pierzyną? Zdradzamy wam kilka prostych sposobów.
Na ratunek iglakom
W okresie zimowym, na naszą szczególną uwagę zasługują przede wszystkim zielone drzewka, których przykładem są m.in. iglaki. Zamarznięta gleba znacznie zmniejsza dostęp wody do ich korzeni. Musimy im zatem trochę pomóc i regularnie nawadniać wybierając bardziej słoneczne dni – szczególnie na przełomie lutego i marca. Dzięki temu iglaki po zimie będą nadal cieszyły oko pięknym kolorem, a ich igły pozostaną na swoim miejscu. By w pełni zadbać o te ozdoby ogrodu warto pomyśleć także o ich osłonie – jeszcze nie jest na to za późno. Można wykorzystać do tego zwykły sznurek i delikatnie je obwiązać lub przykryć materiałem, najlepiej agrowłóknem. Stosując ten prosty, ale jakże skuteczny zabieg, ochronimy drzewka przed silnym wiatrem i ciężarem zalegającego śniegu, które mogą złamać ich gałęzie.
Dla spóźnialskich
Bielenie drzew owocowych to bardzo ważny element zimowych prac w ogrodzie. Jeśli w grudniu jeszcze tego nie zrobiliście warto wykonać ten zabieg czym prędzej. Zaleca się także powtórzyć go, gdy opady zmyły już część farby. Dlaczego należy o tym pamiętać? W okresie zimowym kora drzew narażona jest nie tylko na działanie niskich temperatur, ale i wpływ mocnych promieni słonecznych. Aby zminimalizować różnicę temperatur za dnia i w nocy pnie drzew pokrywa się białą farbą. Skutecznie odbija ona światło i chroni przez nagrzewaniem się kory. Mogłoby to doprowadzić do powstawania ran zgorzelinowych, a nawet odrywania się jej w całości. Co ważne – farba powstrzymuje roślinę przed produkcją soków, a tym samym jej wcześniejszą wegetacją.

A to już wiesz?  Nowość! Przyszłość w barwach miedzi – nowa kolekcja lamp LIPARI marki Nowodvorski Lighting

Ostrożnie z trawnikiem
Gdy skorupa lodowa pokrywa naszą trawę należy pamiętać, aby ją systematycznie rozbijać. Unikniemy w ten sposób powstawania pleśni śniegowej. Ważne jest także, aby unikać wchodzenia na przysypany śniegiem trawnik. Gdy go ugniatamy zmniejszamy dostęp powietrza do źdźbeł trawy, a co za tym idzie wytwarzają się wtedy groźne dla jej kondycji grzyby. Z innymi działaniami mającymi na celu ochronę i regenerację gleby, takimi jak spulchnianie czy oczyszczanie, musimy jeszcze poczekać. Zbyt wczesne wykonywanie tego typu prac może skutkować koniecznością sadzenia trawnika od nowa. – Prace przy użyciu wertykulatora, ponieważ to on najlepiej poradzi sobie z regeneracją naszej gleby po zimie, należy wykonywać na początku kwietnia – tuż po pierwszym koszeniu, nie wcześniej. Jeśli się pośpieszymy doprowadzi to do zniszczenia nowych pędów i zahamowania prawidłowego wzrostu trawy. Niektóre modele wertykulatora tak jak np. Faworyt PSW40 mają dodatkowo wbudowany aerator. Warto postawić na tego typu rozwiązanie 2 w 1, ponieważ przy okazji napowietrzymy naszą glebę i jeszcze skuteczniej ją zregenerujemy– mówi Artur Krysiak z firmy Krysiak. Pamiętajmy zatem, aby dobrze organizować sobie prace ogrodowe, szczególnie przy pielęgnacji trawnika, który jest największą ozdobą wokół domu.

O firmie:
Krysiak to polska, rodzinna firma, która od ponad 25 lat prezentuje na rynku najszerszą ofertę kosiarek oraz bogatą gamę wielofunkcyjnego sprzętu ogrodniczego i leśnego. W swoim portfolio posiada nie tylko marki własne takie jak: Lider, Handy, Faworyt czy 4Garden, jest także dystrybutorem wielu europejskich producentów, oferujących sprzęt ogrodniczy wysokiej klasy. Krysiak dysponuje siecią własną ponad 180 punktów serwisowych na terenie całej Polski i Serwisem Centralnym. Klienci mają możliwość zatem skorzystania zarówno z serwisu gwarancyjnego, jak i pogwarancyjnego. Firma zapewnia także części zamienne do urządzeń ogrodniczych i silników spalinowych Briggs & Stratton oraz innych silników występujących we wszystkich oferowanych urządzeniach. http://www.krysiak.pl/

A to już wiesz?  Niska nasiąkliwość i wysoka mrozoodporność - czy ściany z silikatów wymagają otynkowania?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy