Dom

Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta?

Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta?
Poprzedzające Święta porządki wcale nie muszą trwać w nieskończoność. Uważnie planując kolejność poszczególnych czynności oraz ograniczając się do najistotniejszych punktów bez większego wysiłku i w zaledwie tydzień wysprzątamy całe mieszkanie na błysk. Od czego najlepiej

Data publikacji: 2016-12-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta?
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Poprzedzające Święta porządki wcale nie muszą trwać w nieskończoność. Uważnie planując kolejność poszczególnych czynności oraz ograniczając się do najistotniejszych punktów bez większego wysiłku i w zaledwie tydzień wysprzątamy całe mieszkanie na błysk. Od czego najlepiej zacząć?

Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta? LIFESTYLE, Dom - Poprzedzające Święta porządki wcale nie muszą trwać w nieskończoność. Uważnie planując kolejność poszczególnych czynności oraz ograniczając się do najistotniejszych punktów bez większego wysiłku i w zaledwie tydzień wysprzątamy całe mieszkanie na błysk. Od czego najlepiej zacząć?

Poprzedzające Święta porządki wcale nie muszą trwać w nieskończoność. Uważnie planując kolejność poszczególnych czynności oraz ograniczając się do najistotniejszych punktów bez większego wysiłku i w zaledwie tydzień wysprzątamy całe mieszkanie na błysk. Od czego najlepiej zacząć?

Na naszej liście przedświątecznych przygotowań obowiązkowo musi znaleźć się mycie okien, polerowanie zastawy i srebra, prasowanie, mycie podłóg i odkurzanie. Na szczęście dzięki dobrze opracowanej strategii i nowoczesnym akcesoriom zazwyczaj czasochłonne prace porządkowe możemy wykonać nie w kilka godzin, a w kilka chwil.

Poniedziałek: Organizacja to podstawa

Aby uporządkować tygodniowy grafik porządków warto chwilę poświęcić na uważne planowanie oraz określenie priorytetów. Spisując najważniejsze czynności postaraj się pominąć te, które niekoniecznie muszą być wykonane przed świętami. Wigilia z pewnością będzie udana nawet jeśli zrezygnujemy z szorowania fug, mycia lamp czy trzepania dywanów. Dobrze też każdego dnia jedną czynność wykonać od A do Z, niż rozpoczynać wszystko na raz. Wtedy zamiast porządku w domu zapanuje jeszcze większy chaos. Przed porządkami warto również przygotować wszystkie produkty potrzebne do sprzątania, tak, by kolejnego dnia od razu przejść do działania.

Wtorek: Pożegnanie z kurzem

Aby porządkowanie domu było efektywne, ważna jest kolejność prac. Dlatego też pierwsze powinno być odkurzanie. Najpierw oczyszczamy powierzchnie płaskie, a następnie półki, dekoracje i sprzęty RTV. Odwrócenie prac sprawi, że unoszące się przy odkurzaniu drobiny z powrotem osiądą na meblach. – Do przecierania półek warto wybrać ściereczkę wykonaną z mikrofibry o właściwościach antystatycznych (np. ściereczkę do kurzu marki Vileda), dzięki czemu szybko, bez użycia wody, ani dodatkowych środków skutecznie usuniemy kurz – podpowiada Piotr Piecha, ekspert firmy Vileda.

A to już wiesz?  Pierwsza kolekcja lamp Macieja Zienia

Środa: Okna jak kryształy

Każde większe porządki są niemalże synonimem mycia okien. Czynność tą najlepiej wykonywać regularnie, kilka razy w roku, aby dom prezentował się estetycznie, a promienie słoneczne miały swobodny dostęp do jego wnętrz. Inwestując w akcesoria, które przyspieszą mycie okien zaoszczędzimy sobie dużo czasu i wysiłku, nie tylko przed Bożym Narodzeniem. Ponadto zimą, przy niesprzyjających warunkach pogodowych mycie okien najlepiej przeprowadzić w ekspresowym tempie. Elektryczna ściągaczka (np. Windomatic marki Vileda) jest gwarancją idealnie czystych i pozbawionych nawet najmniejszych smug okien, a także oczyści inne szklane powierzchnie w domu – lustra, gabloty oraz ścianki kabiny prysznicowej.

Czwartek: Niech się stanie czystość!

Choć w czasie gotowania i dekorowania mieszkania podłogi z pewnością zdążą się jeszcze zabrudzić, warto przed czasem gruntownie je wyczyścić, a później tylko odświeżyć. – Mop automatyczny (np. Virobi Slim marki Vileda) sprawi, że wstępne odkurzanie zrobi się praktycznie samo. My w tym czasie możemy oczyścić dywany mopem parowym, a następnie umyjemy nim również podłogi. Gorąca woda sprawi, że podłogi będą wyczyszczone na błysk, a z ich powierzchni zniknie aż 99,9 % bakterii, i to bez użycia dodatkowych detergentów. Do usunięcia uporczywych zabrudzeń sprawdzi się mop obrotowy (np. Easy Wring & Clean TURBO) z ulepszoną nakładką czyszczącą z mikrofibry. Dzięki ruchomej głowicy o trójkątnym kształcie bez trudu dotrze nawet w najwęższe kąty i trudno dostępne przestrzenie pod meblami. Jeśli zdecydujemy się na model wyposażony w innowacyjne wiadro idealnie odwirujemy końcówkę mopa. Z kolei wygodny uchwyt ułatwi przenoszenie wiadra bez ryzyka rozlania wody – doradza ekspert firmy Vileda.

Piątek: Kuchenna rewolucja

Zanim nadejdzie pora na wypoczynek i degustację świątecznych specjałów większość czasu spędzać będziemy w kuchni. Dlatego warto również ją ująć w harmonogramie. Wtedy też gotowanie mijać będzie w przyjemniejszej atmosferze, a po zakończeniu kulinarnych wyczynów szybko przywrócimy w niej ład. Najwięcej problemu sprawiać może przypalony piekarnik i płyta grzewcza. Aby nie narażać przygotowywanego w nim jedzenia na kontakt ze środkami chemicznymi warto postawić na sposób eko. Zabrudzenia skutecznie usunie roztwór wody, sody oczyszczonej i octu. Przy nowoczesnych urządzeniach możemy wykorzystać funkcję termoobiegu, wstawiając do piekarnika naczynie żaroodporne wypełnione wodą – para rozmiękczy zabrudzenia i ułatwi ich usuwanie.

A to już wiesz?  DOM INTELIGENTNY i STREFA DESIGNU ewa & wnętrze 2017 ponownie w Warszawie!

Sobota: Święta bez fałdek

Gdy mieszkanie już lśni, nadchodzi pora na detale. Sobotę warto zarezerwować na prasowanie. Po pierwsze, dobrze jest odświeżyć firany i zasłony, tak, by idealnie komponowały się z czystymi oknami. Jak zaoszczędzić sobie pracy przy ich wieszaniu? Jeśli możemy zdjąć żabki z karnisza, wystarczy poprzyczepiać je na firance przed prasowaniem, delikatnie wyprasować największe zagniecenia, a następnie całość nawlec na karnisz. Wtedy też w niewygodnej pozycji z uniesionymi rękoma spędzimy zaledwie 5, a nie 20 minut. Prasowania wymagać będą także obrusy i serwetki. Ponadto, by nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, warto również zawczasu przygotować strój na kolację wigilijną i uprasowany odwiesić do szafy.

Niedziela: Sposób na blask

Ostatni dzień tygodniowego rozkładu porządków powinien minąć nam w spokojnej atmosferze. Koniec tygodnia możemy poświęcić na mało absorbujące czynności, takie jak polerowanie sreber i czyszczenie zastawy. – Szkło najlepiej polerować nie ręcznikiem papierowym, który pozostawia mikro włókna, ale delikatnymi ściereczkami na rolce (np. Light & Soft marki Vileda). Srebra z kolei odzyskają nieskazitelny wygląd za sprawą specjalistycznej ściereczki do armatury (np. Anti-Kalk marki Vileda), która zbiera wodę, usuwa osad oraz nie powoduje zarysowań – radzi ekspert Viledy.

Polerowanie przyspieszymy zanurzając wcześniej sztućce w wodzie z solą lub trzymając nad parującą wodą z cytryną.

Więcej praktycznych akcesoriów do sprzątania znaleźć można na www.vileda.pl.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta? LIFESTYLE, Dom - Poprzedzające Święta porządki wcale nie muszą trwać w nieskończoność. Uważnie planując kolejność poszczególnych czynności oraz ograniczając się do najistotniejszych punktów bez większego wysiłku i w zaledwie tydzień wysprzątamy całe mieszkanie na błysk. Od czego najlepiej zacząć?
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy