Jadalnia to ważna część domu, miejsce rodzinnych spotkań, wspólnych posiłków i rozmów. Nabiera na znaczeniu i staje się kluczowym pomieszczeniem zwłaszcza w okresie Świąt. Urządzona ze smakiem sprawi, że goście będą cieszyć się nie tylko potrawami ale i panującą w niej atmosferą.
Coraz częściej jadalnia stanowi integralną część kuchni, wydzieloną strefę salonu a czasem nawet scala oba pomieszczenia w jedną spójną całość. Niezależnie w którym miejscu się znajduje powinna spełniać swoją rolę czyli zapewnić domownikom wygodne i przyjemne spożywanie posiłków. O ile wystrój w osobnej jadalni możemy dowolnie projektować i zmieniać, o tyle w przypadku gdy strefa dzienna, kuchenna i jadalna tworzą jedno pomieszczenie musimy utrzymać pewną spójność i harmonię. Jak wybrać odpowiedni stół i krzesła jednocześnie zachowując jednolity styl wnętrza oraz jak udekorować świąteczny stół radzą projektantki z firmy Komandor.
Serce jadalni
Podstawowym elementem wyposażenia a zarazem najważniejszym meblem w jadalni jest stół, którego wybór powinien być szczególnie przemyślany. Zanim zdecydujemy się jednak na wymarzony mebel musimy ustalić jakie będzie przeznaczenie jadalni i jak często będziemy do stołu zasiadać. ? Stół powinien nam służyć na długie lata dlatego powinien być trwały i wykonany z wysokiej klasy materiału. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, pracujemy do późna a we własnym domu czujemy się jak gość, wybierając stół możemy pominąć aspekt praktyczny i postawić na unikalny design ? radzi Monika Szczęsny projektantka wnętrz z firmy Komandor. Wybór stołu powinniśmy także dostosować do liczby osób, która będzie przy nim siedzieć. Jeśli często organizujemy spotkania towarzyskie albo po prostu mamy dużą rodzinę najlepiej zainwestować w stół na minimum 6 miejsc. W sytuacji, gdy ogranicza nas metraż powinniśmy zdecydować się na stół rozkładany. Stół z funkcją rozsuwanego blatu sprawdzi się szczególnie przy okazji Świąt. W pierwotnej wersji nie musi zajmować wiele przestrzeni, natomiast gdy organizujemy uroczystość w znacznie większym gronie, można go rozłożyć. Tym sposobem na co dzień do stołu mogą swobodnie zasiadać 4 osoby a podczas świąt nawet kilkanaście.
Prostokąty i owale
Kształt i rozmiar stołu uzależniony jest w dużej mierze od wielkości wnętrza, w którym docelowo ma się znaleźć. Duże przestrzenie sprawiają, że możemy do nich wstawić stół o dowolnej formie i wymiarze. Jednak uważajmy aby rozmiar stołu nie zdominował pomieszczenia. Przy mniejszych pomieszczeniach, stół powinniśmy dobierać nieco ostrożniej. ? Jeśli meblujemy jadalnię jako oddzielne pomieszczenie lub jeśli dysponujemy przestrzenną strefą jadalną warto wybrać stół prostokątny lub kwadratowy. Są one najbardziej funkcjonalne. Stoły prostokątne w razie gdy zaistnieje potrzeba możemy dosunąć do ściany wydzielając tym samym trochę przestrzeni ? radzi Katarzyna Drabik projektantka wnętrz z firmy Komandor. Stoły o prostych krawędziach mogą także spełniać rolę biurka przy którym możemy pracować na komputerze, wykonywać prace manualne a dzieci mogą przy nich wygodnie odrabiać lekcje. Problem w przypadku stołu prostokątnego pojawia się zazwyczaj w momencie uroczystości rodzinnych, świąt czy spotkań towarzyskich. Miejsca zajmowane przez gości są bowiem lepiej i gorzej usytuowane, ciężko o swobodną rozmowę między osobami siedzącymi po przeciwnych stronach zwłaszcza długiego stołu. Jeśli gości jest wyjątkowo dużo niekiedy zdarza się, że musimy ich usadzać na rogach, co dla bardziej przesądnych nie będzie zbyt komfortowe.
Stoły owalne i okrągłe mają jedną najważniejszą zaletę – wszyscy zasiadający wokół niego goście są równi. Rozmowa może toczyć się swobodnie, nie ma podziału na miejsca lepsze i gorsze. Okrągłe stoły są również bezpieczniejsze zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci. Pozbawione są bowiem ostrych krawędzi i rantów o które można się uderzyć. Okrągłe stoły podobnie jak stoły prostokątne zaopatrzone są w mechanizm rozsuwanego blatu. Jest to rozwiązanie idealne dla małych jadalni lub salonów. Niestety okrągłego blatu nie dosuniemy pod ścianę, jest także mniej funkcjonalnym stanowiskiem pracy. Odpowiednio wyznaczona strefa jadalna pozwoli nam na wstawienie okrągłego stołu tak aby nie przeszkadzał w poruszaniu się i codziennym życiu. Na przykład jeśli mamy wygospodarowaną wnękę przy oknie lub wnękę wyodrębnioną z kuchni czy salonu.
Spójne powiązanie
Pamiętajmy jednak o tym aby stół pasował do ogólnego klimatu wnętrza. Zadbajmy o to aby jadalnia była ciepła i przytulna. Kolor mebli i dodatków powinien harmonizować z kolorystka wnętrza do którego jadalnia przylega lub z którym jest połączona. Jadalnię urządzoną w stylu klasycznym idealnie uzupełni solidny stół drewniany. Na ładnie wykonany drewniany blat możemy położyć tylko wąski bieżnik lub serwetę aby nie zasłaniać widocznych słojów drewna. Jeśli we wnętrzu dominuje styl nowoczesny możemy pokusić się o stoły z blatami z hartowanego szkła, które optycznie powiększają wnętrze. Producenci mebli proponują szklane blaty w różnych kolorach i odcieniach, dzięki czemu stół będzie komponował się na przykład z wykończeniami kuchennych mebli. ? W mieszkaniach, w których jadalnia wydzielona została z pozostałych pomieszczeń, również pomocne może okazać się zlecenie projektu i wykonania stołu producentom. Polskie firmy oferują naprawdę szeroką gamę rozwiązań. W ten sposób możemy dopasować kolor i strukturę blatu do pozostałych mebli ? sugeruje Monika Szczęsny z firmy Komandor.
Wygoda na pierwszym miejscu
? Jeśli chodzi o krzesła, przede wszystkim powinny spełniać swoją funkcję czyli powinny być wygodne do siedzenia. Powinny także współgrać stylistycznie ze stołem a w przypadku otwartej jadalni także z resztą mieszkania. Wybór krzeseł jest ogromny i w dużej mierze zdeterminowany jest przez styl w jakim mamy urządzone mieszkanie czy jadalnię ? proponuje Monika Szczęsny z firmy Komandor.Najtańszą opcją są krzesła z twardymi siedziskami. Odpowiednio wyprofilowane mogą okazać się dość komfortowymi. Wygodę mogą natomiast zapewnić pokrowce z poduszkami położone na krzesłach. Jest to rozwiązanie o tyle praktyczne, że w dowolnej chwili możemy taki pokrowiec wyprać. Najwygodniejsze będą jednak krzesła z tapicerowanym siedziskiem. Musimy jednak zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest ono wykonane. Materiał pokrywający siedzisko powinien być odporny na plamy i wytarcia. Czasami kupno nowych krzeseł może się nie opłacać, a sprawę załatwią tkaniny na krzesła. W ten sposób tanim kosztem ze starych krzeseł zrobimy nowe, dopasowane do stylu i klimatu panującego w jadalni. Kolejną możliwością są krzesła z podłokietnikami, które co prawda zapewniają większy komfort jednak mogą zajmować nieco więcej miejsca lub okazać się przeszkodą jeśli będziemy chcieli dosunąć krzesło do stołu lub pod niego wsunąć. Bez względu na to jakie wybierzemy, krzesła wokół stołu powinny być tak rozstawione aby siedząc przy nim mieć swobodę wykonywania ruchów. Optymalnie na jedno miejsce należy przeznaczyć 60 centymetrów.
Jadalnia na święta
W zależności od okazji i okoliczności spróbujmy zaakcentować pożądany klimat w jadalni stosownie dobranymi ozdobami i elementami dekoracyjnymi. Smaku w naszej jadalni z pewnością dodadzą świąteczne potrawy jednak warto pokusić się o stworzenie miłej, rodzinnej atmosfery głównie dzięki odpowiedniej dekoracji stołu wigilijnego. Żeby uniknąć dekorowania stołu jak i mieszkania w biegu najlepiej przygotować się do tego jak najwcześniej. Warto prześledzić różne pomysły na to jak ozdobić talerze, ułożyć sztućce czy pomysłowo złożyć serwetki. Dekoracją samą w sobie będzie na pewno świąteczna zastawa. Jeśli chodzi o dekorację stołu, powinna wprowadzać gości w świąteczną atmosferę. Nie oznacza to, że wszędzie musi pojawiać się motyw gwiazdek, bałwanków czy choinek. Świąteczny stół można ozdobić drobnymi akcentami, które będą komponować się z pozostałymi ozdobami i elementami wystroju mieszkania. ? Tradycyjnie możemy zdecydować się na kolory od zawsze kojarzące się ze świętami ? ciepłe czerwienie, dostojne zielenie i klasyczną biel. Warto jednak eksperymentować i wybierać kolory mniej stereotypowe jak na przykład polecane w tym sezonie błękity, granaty, odcienie szarości czy złoto ? proponuje Katarzyna Drabik z firmy Komandor.