Dom

Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki?

Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki?
Jak rozmawiać z seniorem o przenosinach do domu opieki? Jakie przedmioty zabrać i na co jeszcze zwrócić uwagę? Warto wcześniej nie tylko zobaczyć ośrodek, lecz również poznać, jak funkcjonuje na co dzień, i sprawdzić, czy zapewnia przyjazne

Data publikacji: 2016-04-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki?
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Jak rozmawiać z seniorem o przenosinach do domu opieki? Jakie przedmioty zabrać i na co jeszcze zwrócić uwagę? Warto wcześniej nie tylko zobaczyć ośrodek, lecz również poznać, jak funkcjonuje na co dzień, i sprawdzić, czy zapewnia przyjazne środowisko.

Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki? LIFESTYLE, Dom - Jak rozmawiać z seniorem o przenosinach do domu opieki? Jakie przedmioty zabrać i na co jeszcze zwrócić uwagę? Warto wcześniej nie tylko zobaczyć ośrodek, lecz również poznać, jak funkcjonuje na co dzień, i sprawdzić, czy zapewnia przyjazne środowisko.

Jakie przedmioty są dla seniora ważne? Czy ma ulubioną książkę, płytę, pamiątki, a może mebel? Tego rodzaju przedmioty warto zabrać ze sobą. Ich obecność sprawi, że nasz bliski szybciej przyzwyczai się do nowego miejsca. Warto przygotować również listę preferencji seniora, w tym m.in: co lubi jeść, jakiej muzyki słuchać, na jakie tematy rozmawiać, jakie aktywności sprawiają mu przyjemność, w co chętnie się ubiera itp.

– To ważne wskazówki. Mapa preferencji pozwala zaproponować takie formy i zakres aktywności, które są najbardziej odpowiednie dla danej osoby. Aktywny udział rodziny jest bardzo ważnym elementem tworzenia indywidualnego planu opieki – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care, kompleksowego centrum seniora we Wrocławiu.

Bardzo istotne jest także to, by zabrać ze sobą wyniki wszystkich badań medycznych. To pomoże lekarzom
w doborze optymalnego planu terapii i rehabilitacji.

Poznaj ośrodek wcześniej

Dla rodzin istotne znaczenie ma wysoki poziom opieki medycznej w domu opieki, lecz zwracają uwagę także na inne rzeczy, jak zaangażowanie personelu, czystość czy zapach. Ośrodek warto poznać wcześniej, ale pobieżne obejrzenie często nie wystarcza. – Zwróciliśmy na to uwagę. Dlatego w Angel Care bliscy mogą zamieszkać razem z seniorem przez jakiś czas i przekonać się, jak wygląda standard codziennej opieki oraz jak starsza osoba funkcjonuje w nowym środowisku. To zmienia perspektywę, również samego seniora – dodaje Michał Kowalski. 

A to już wiesz?  SANPLAST pomaga w spełnieniu noworocznych postanowień

Pobyt czasowy, „na próbę”, powoduje, że przeprowadzka do domu opieki nie wywołuje u osoby starszej (a także u jego bliskich) silnego stresu. Ośrodek jest już miejscem znanym i do pewnego stopnia oswojonym. Może być i tak, że po takim pobycie senior sam chce wrócić do domu opieki.

Jak rozmawiać o przenosinach?

W rozmowach z seniorem na temat przenosin warto podkreślać, że dom opieki to dla niego miejsce bezpieczniejsze, a przeprowadzka nie oznacza „porzucenia”, lecz daje gwarancję profesjonalnej opieki w komfortowych warunkach. Dla seniora znaczenie ma też przebywanie z osobami w podobnym wieku, jak również przyjazna atmosfera. Rozmawiając o przenosinach do domu opieki warto zaznaczać, że rodzina odciążona z codziennych obowiązków związanych z pielęgnacją i opieką będzie mogła poświęcić seniorowi więcej czasu niż dotychczas.

Należy pamiętać o informowaniu seniora o wszystkich decyzjach i krokach, nawet jeśli nie mamy pewności, że nas w pełni rozumie. – W przypadku chorych z demencją przekonywanie za pomocą racjonalnych i skomplikowanych argumentów oraz wchodzenie w dyskusje jest bezcelowe. Pamiętajmy o tym, że akie osoby żyją jak gdyby w innej rzeczywistości. Dlatego proste, uspokajające komunikaty są najlepsze – wyjaśnia prof. Michael Davidson.

Komfort psychiczny osoby starszej poprawia również przekonanie, że dzieci i wnuki będą ją odwiedzać często
i regularnie. Dlatego w Angel Care nie ma wyznaczonych z góry terminów odwiedzin i godzin wizyt, co ułatwia podtrzymywanie relacji.

– Mocne więzi rodzinne mają ogromne znaczenie dla samopoczucia seniora. To jeden z kluczowych czynników obniżających poziom stresu – dodaje Michael Davidson. Nie można również zapomnieć o osobach, które opiekowały się wcześniej seniorem: małżonku, rodzeństwie oraz dzieciach. Warto zadbać o to, aby wolny czas wypełniły nowymi zadaniami, pasjami i hobby.    

Angel Care dzieli się na Apartamenty Chronione oraz Dom Opieki z rozbudowanym Centrum Chorób Demencyjnych. Dla komfortu mieszkańców wszystkie części działają w obrębie jednego kampusu, ale do każdej prowadzi osobne wejście. Uruchomienie centrum seniora Angel Care planowane jest na przełom kwietnia i maja.

A to już wiesz?  Mieszkanie z charakterem – sposób na dynamiczne wnętrze

www.angel-care.pl

Angel Care powstaje przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu w budynku dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego. Będzie pierwszym punktem na mapie sieci ośrodków opieki w Polsce firmowanych tą marką, ale także w innych młodych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Angel Care zainwestowała potężna grupa deweloperska Angel Poland Group i sieć centrów opieki MD Nursing.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak przygotować seniora do przeprowadzki do domu opieki? LIFESTYLE, Dom - Jak rozmawiać z seniorem o przenosinach do domu opieki? Jakie przedmioty zabrać i na co jeszcze zwrócić uwagę? Warto wcześniej nie tylko zobaczyć ośrodek, lecz również poznać, jak funkcjonuje na co dzień, i sprawdzić, czy zapewnia przyjazne środowisko.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy