Data publikacji: 2016-09-24
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka?
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Przyjście na świat dziecka to najważniejszy moment w życiu rodziców. Dotychczas cały swój czas i uwagę poświęcali czworonogowi, teraz sytuacja znacznie się zmieni. Co zrobić, aby oszczędzić psu stresu związanego z nową sytuacją i przyzwyczaić go do obecności niemowlęcia?
Przyjście na świat dziecka to najważniejszy moment w życiu rodziców. Dotychczas cały swój czas i uwagę poświęcali czworonogowi, teraz sytuacja znacznie się zmieni. Co zrobić, aby oszczędzić psu stresu związanego z nową sytuacją i przyzwyczaić go do obecności niemowlęcia?
Radosna nowina
Kiedy poinformujemy już wszystkich członków rodziny, warto do narodzin dziecka przygotować również czworonoga. Dobrze wychowany pies, który zna swoje miejsce w domu, nie powinien mieć kłopotów z zaakceptowaniem nowego domownika. Chcąc jak najlepiej przygotować się do tej chwili, warto odpowiednio wcześniej zadbać o wprowadzenie jednolitych reguł i oszczędzić psu rewolucyjnych zmian. Jeśli zdecydujemy, że pies nie będzie wchodził do pokoju niemowlęcia, lepiej zabronić mu tego na długo przed przyjściem dziecka na świat. Jeśli natomiast nasz pupil przywykł do spędzania czasu na kanapie w objęciach właścicieli, zacznijmy go odzwyczajać, by w czasie gdy domownicy oglądają telewizję – on zajmował miejsce na swoim legowisku. Najważniejsze, by pies nie zaskarbił całej naszej uwagi, którą za jakiś czas przeniesiemy na wymagające opieki niemowlę. Im wcześniej postawimy granice i jasno je zakomunikujemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo że dziecko stanie się dla psa niechcianą „konkurencją” w dostępie do poświęcanego czasu, pieszczot czy wspólnych zabaw. Pies łatwiej odnajdzie się w nowej sytuacji, a rodzice będą spokojni o bezpieczeństwo swojej pociechy – mówi Aurelia Suszek, ekspert firmy Aquael.
Pierwsze spotkanie
Aby przyzwyczaić psa do nowych zapachów, przed powrotem mamy ze szpitala, dajmy mu do obwąchania ubranko noworodka. W ten sposób zaznajomimy pupila z zapachem nowego członka rodziny. Jeśli w tej sytuacji podamy dodatkowo smakołyk, wzmocnimy pozytywne skojarzenie. Przysmaki i nagradzanie to szczególnie ważny aspekt, którego nie możemy pominąć podczas dyscyplinowania. Przypomnienie psu komend posłuszeństwa jak „zostań”, „siad” czy „zostaw” zapewni większą kontrolę nad jego zachowaniem. Jeśli nasz pies wykazuje lęk lub agresję wobec małych dzieci, to ostatni moment by wprowadzić zmiany i podbudować swój autorytet. W razie problemów nie bójmy się jednak skorzystać z pomocy behawiorysty lub trenera.
Pod jednym dachem
Ciekawski, psi nos z pewnością zechce obwąchać nowego członka rodziny już po powrocie ze szpitala. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu z zapachem, nie będzie dla niego kimś zupełnie obcym. Narodziny dziecka nie oznaczają jednak, że powinniśmy izolować czy chronić je przed zwierzęciem. Jeśli pies ma łagodne usposobienie, pozwólmy mu towarzyszyć podczas opieki, przy kąpieli, usypianiu, karmieniu czy zabawie. Starajmy się nie dopuszczać do sytuacji, w których pupil liże rączkę lub buzię niemowlęcia. Jednak jeśli tak się stanie, nie karzmy go za to. Aby zaoszczędzić sobie niepokoju, pamiętajmy też o regularnym odrobaczaniu czworonoga. Ważne, by zagwarantować przyjemną dla obu stron relację, która uruchomi w psie naturalne instynkty opiekuńcze. Miejmy jednak świadomość, że nawet jeśli pupil nie wykazywał braku zaufania i niechęci do malucha, lepiej zachować ostrożność i nie spuszczać go z oczu. Czasami niechcący mógłby skoczyć, popchnąć czy podrapać dziecko. Pamiętajmy, że psy mają instynkt łowczy, który mogą wyzwolić ruch, płacz czy pisk.
Na drugim planie
Z czasem czworonóg przyzwyczai się do zajmowania się sobą i zaakceptuje, że poświęcamy mu mniej czasu. Psy lubią być nie tylko przyjaciółmi, ale i strażnikami domu. Chcą mieć kontrolę nad tym co się dzieje, dlatego zadbajmy o to, by nie czuły się odrzucone. Kluczem do wszystkiego jest regularna nauka, stawianie granic i nagradzanie pożądanych zachowań. Szybko przekonamy się, że efekty wpłyną korzystnie na życie całej rodziny. Obecność czworonoga od pierwszych chwil będzie wpływać na rozwój społeczny i emocjonalny naszej pociechy, która zyska pełnego energii i chętnego do zabawy towarzysza.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom