Bostik Budownictwo

Jak prawidłowo wykonać wytrzymałą hydroizolację?

Jak prawidłowo wykonać wytrzymałą hydroizolację?
Zawilgocona piwnica, przeciekający dach, nieestetyczne wykwity na ścianach czy zbierająca się na balkonie woda opadowa to kłopoty, z którymi często borykają się właściciele starych domów. Wil-goć jest jednak problemem, który dotyka także nowe budownictwo. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i skutecznie zabezpieczyć dom przed zawilgoceniem należy wykonać izolację pionową i poziomą zgodnie z zasadami sztuki i z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Jako to zrobić? Wskazówek udziela Roland Paprzycki, ekspert firmy

Data publikacji: 2020-08-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak prawidłowo wykonać wytrzymałą hydroizolację?
Kategoria: Bostik

Jak prawidłowo wykonać wytrzymałą hydroizolację? , Bostik - Zawilgocona piwnica, przeciekający dach, nieestetyczne wykwity na ścianach czy zbierająca się na balkonie woda opadowa to kłopoty, z którymi często borykają się właściciele starych domów. Wil-goć jest jednak problemem, który dotyka także nowe budownictwo. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i skutecznie zabezpieczyć dom przed zawilgoceniem należy wykonać izolację pionową i poziomą zgodnie z zasadami sztuki i z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Jako to zrobić? Wskazówek udziela Roland Paprzycki, ekspert firmy Bostik. Zawilgocona piwnica, przeciekający dach, nieestetyczne wykwity na ścianach czy zbierająca się na balkonie woda opadowa to kłopoty, z którymi często borykają się właściciele starych domów. Wil-goć jest jednak problemem, który dotyka także nowe budownictwo. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i skutecznie zabezpieczyć dom przed zawilgoceniem należy wykonać izolację pionową i poziomą zgodnie z zasadami sztuki i z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Jako to zrobić? Wskazówek udziela Roland Paprzycki, ekspert firmy Bostik.

Hydroizolacja od podstaw

Budowa domu wiąże się z dużymi nakładami czasu, pracy i pieniędzy, dlatego warto zrobić to porządnie i na każdym etapie zadbać, aby budynek przetrwał w doskonałym stanie długie lata. Niewłaściwie wykonana hydroizolacja może jednak sprawić, że wymarzony dom będzie od początku narażony na rozwój pleśni, osłabienie konstrukcji i degradację przegród działowych. W myśl ogólnych zasad proces zabezpieczenia obiektu przed wodą i wilgocią powinien zostać przeprowadzony już na etapie budowy i dotyczyć między innymi takich elementów, jak płyta fundamentowa, mury oporowe, ściany zewnętrzne piwnic i cokoły, a w dalszej kolejności – łączeń ścian i podłóg czy też balkonu i tarasu, mówi Roland Paprzycki, ekspert firmy Bostik. Kluczem do sukcesu jest zatem odpowiednie zaplanowanie prac i uwzględnienie w nich wszystkich miejsc, które są narażone na kontakt z opadami atmosferycznymi, wodami gruntowymi, a także wodą pod ciśnieniem. Niezwykle ważnym etapem jest również wybór odpowiedniego preparatu uszczelniającego. Przede wszystkim trzeba zadbać, aby był on wysoce elastyczny, działał szybko i skutecznie, a także był łatwy w aplikacji. Może to być dobrej klasy masa bitumiczna lub też specjalny hybrydowy uszczelniacz do ścian, jak na przykład Turbotec 2K+ marki Bostik. Produkt ten nie zawiera bitumów i rozpuszczalników, tworzy elastyczną powłokę, jest odporny na deszcz już po dwóch godzinach, a pełne obciążenie osiąga po 16 h. Co więcej, nadaje się do zastosowania na wielu różnych powierzchniach, w tym na cegłach, betonie, pustakach, cegłach szamotowych i wapienno-piaskowych, prefabrykowanych bloczkach betonowych, a także na murach mieszanych oraz na istniejących powłokach na bazie bitumu na podłożu mineralnym”, dodaje ekspert firmy Bostik. Istotne jest również, aby przed przystąpieniem do nakładania preparatu każdą z powierzchni odpowiednio przygotować – musi ona być chłonna, mocna, stabilna, wypoziomowana i nośna. Wszystkie rysy, pęknięcia i kruche spoiny należy wypełnić specjalną zaprawą, krawędzie muszą być obrobione, a nierówności wyrównane. Dzięki temu hydroizolacja będzie trwalsza i bardziej skuteczna. Warto pamiętać, że aplikacja każdego preparatu powinna odbywać się dokładnie w taki sposób, jaki zaleca na opakowaniu producent.

A to już wiesz?  Kuchnia z widokiem na nowoczesność

W przypadku uszczelniacza hybrydowego Turbotec 2K+ marki Bostik należy składnik płynny dodać do wiadra i krótko wymieszać. Następnie dosypać do wiadra komponent proszkowy i mieszać przy pomocy mieszadła wolnoobrotowego przez co najmniej 2 minuty. Uzyskaną zaprawę uszczelniającą należy nakładać za pomocą szpachli, ławkowca, kielni lub maszyny natryskującej. Należy również mieć na uwadze, że uszczelnienie powinno być nakładane w dwóch etapach, aby uzyskać pełne pokrycie powierzchni. Warstwy muszą uzyskać minimalną grubość w każdym punkcie, a między kolejnymi aplikacjami należy zachować minimum dwie godziny odstępu. Dzięki temu preparat zdąży się utrwalić, a efekt końcowy będzie taki, jaki założyliśmy, czyli uzyskamy wytrzymałą i skuteczną hydroizolację, wyjaśnia ekspert firmy Bostik.

Na ratunek wilgotnym murom

Wykonanie trwałej i wytrzymałej hydroizolacji w nowym domu to zadanie, które nie jest zbyt skomplikowane, ale wymaga precyzji, konsekwencji w działaniu i zastosowania odpowiedniego produktu. Nieco trudniejsze wyzwanie stoi przed właścicielami starych budynków czy mieszkań w kamienicach, gdzie wilgoć zdążyła już poczynić spustoszenia. Na szczęście również w takich przypadkach można osiągnąć sukces i zabezpieczyć ściany i fundamenty przed wodą, mówi specjalista Roland Paprzycki z firmy Bostik. Najważniejszym etapem procesu hydroizolacji w miejscach, gdzie woda odcisnęła już swoje negatywne piętno jest odpowiednie przygotowanie podłoża i zastosowanie na nim produktu, dedykowanego właśnie starym murom. Jak wygląda to w praktyce? Należy skuć istniejący tynk do około 80 cm ponad widoczną strefą zawilgocenia. Jeżeli pokaże się jeszcze wcześniejsza warstwa tynku, należy ją również w całości usunąć. Mur najlepiej jest oczyścić mechanicznie, pozbyć się kruchych fug na głębokość 2 cm, a następnie wypełnić je odpowiednią zaprawą. Po wykonaniu tych czynności odsłoniętą powierzchnię należy zabezpieczyć preparatem naprawy wilgotnych, nasyconych solą murów”, mówi ekspert firmy Bostik. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do aplikacji uszczelniacza, np. kremu hydrofobizującego na bazie silanu i siloksanu Kiesey Injektcreme marki Bostik. Stosować go można wszędzie tam, gdzie pierwotna izolacja horyzontalna murów przestała być szczelna lub gdy budynek nie posiada w ogóle uszczelnienia poziomego. Produkt uszczelniający o nazwie Kiesey Injektcreme, dzięki niskiej lepkości, może wnikać w najmniejsze pory i kapilary materiału budowlanego, a dzięki kremowej konsystencji utrzymuje się w otworze. Po zetknięciu z wilgocią tworzy na powierzchni warstwę uszczelniającą, rozpoczynając jednocześnie proces osuszania ścian. Iniekcja następuje poprzez jednorazową aplikację do jednorzędowo wywierconych otworów przy pomocy kartusza lub próżniowego pistoletu do fugowania. Dla najlepszego efektu otwory powinny mieć średnicę ok. 12 mm, zostać wykonane na wysokości 15 cm nad górną krawędzią gruntu (nasada ściany-podłoga) i w odstępach co 15 cm, tłumaczy ekspert marki Bostik.

A to już wiesz?  Pracownicy lubią pracę zdalną. Jak wówczas zapewnić bezpieczeństwo firmowych danych?

Izolacja przeciwwilgociowa to niezawodny sposób na uniknięcie wielu problemów i niebezpiecznych dla konstrukcji domu uszkodzeń. Warto więc zadbać, aby – zarówno w nowych, jak i starych budynkach – była ona wykonana zgodnie ze sztuką i z zastosowaniem odpowiednich produktów. Rady eksperta Bostik z pewnością będą w tym pomocne.

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak prawidłowo wykonać wytrzymałą hydroizolację? , Bostik - Zawilgocona piwnica, przeciekający dach, nieestetyczne wykwity na ścianach czy zbierająca się na balkonie woda opadowa to kłopoty, z którymi często borykają się właściciele starych domów. Wil-goć jest jednak problemem, który dotyka także nowe budownictwo. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i skutecznie zabezpieczyć dom przed zawilgoceniem należy wykonać izolację pionową i poziomą zgodnie z zasadami sztuki i z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Jako to zrobić? Wskazówek udziela Roland Paprzycki, ekspert firmy Bostik.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy