Dom

Jak idealnie dopasować dach i wykończenie bryły architektonicznej domu?

Jak idealnie dopasować dach i wykończenie bryły architektonicznej domu?
Pokrycie dachu zwykle determinuje wybór barwy i materiału, którym będzie wykończona elewacja oraz pozostałe elementy bryły naszego

Data publikacji: 2019-01-11
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak idealnie dopasować dach i wykończenie bryły architektonicznej domu?
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Pokrycie dachu zwykle determinuje wybór barwy i materiału, którym będzie wykończona elewacja oraz pozostałe elementy bryły naszego domu.

Jak idealnie dopasować dach i wykończenie bryły architektonicznej domu? LIFESTYLE, Dom - Pokrycie dachu zwykle determinuje wybór barwy i materiału, którym będzie wykończona elewacja oraz pozostałe elementy bryły naszego domu.

Pokrycie dachu zwykle determinuje wybór barwy i materiału, którym będzie wykończona elewacja oraz pozostałe elementy bryły naszego domu. Paleta kolorów i rozwiązań, które możemy zastosować na połaci jest znacznie ograniczona w porównaniu z gamą materiałów wykończeniowych przeznaczonych na inne fragmenty budynku. W związku z tym, wybór pokrycia – jego barwy i stylu, to jedna z decyzji, która może zdeterminować podejmowanie kolejnych wyborów w trakcie budowy domu. Szczególnie gdy chcemy, by dach dobrze komponował się z fasadą oraz stolarką otworową.

Istnieje wiele zasad stosowanych przez architektów, dzięki którym można mieć pewność, że – najpierw na wizualizacji, a później na etapie finalnej realizacji – nasz dom będzie wyglądał po prostu dobrze. Jak mówi Ewa Tarnowska-Wrona z biura projektów MTM STYL – „Kolor dachówki powinien pasować zarówno do kształtu dachu, jak również współgrać z elewacją oraz najbliższym otoczeniem”. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy już na etapie projektowania architekt uwzględni wszystkie nasze estetyczne oczekiwania oraz specyfikę przestrzeni wokół przyszłego domu.

Niezmiennie najpopularniejszym w zakresie ciężkich pokryć dachowych są płaskie dachówki w kolorze szarym. Wszędzie, gdzie pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego możemy sięgnąć po to najmodniejsze obecnie rozwiązanie. Siła szarego dachu tkwi w jego uniwersalności. Taki kolor pasuje do prawie wszystkich barw i rodzajów elewacji – nawet do elementów drewnianych lub płyt klinkierowych. Wiele możliwości daje także czerń, która nieustannie zachwyca zwolenników minimalizmu. Płaska dachówka w czarnym kolorze będzie świetnie pasowała do dwuspadowych dachów w nowoczesnej stylistyce. Tu do wyboru mamy najczęściej wariant z powierzchnią błyszczącą – glazurowaną lub matową – angobowaną.

A to już wiesz?  W Poznaniu rośnie popyt na mieszkania inwestycyjne

Do wykończenia dachu w którymś z gamy modnych odcieni – od szarości, przez kolor łupka, antracytu do zawsze modnej, głębokiej czerni – pasują elewacje w niemal wszystkich kolorach. Najczęściej spotykane są fasady śnieżnobiałe, jasnoszare lub w jednym z odcieni „off white”, czyli bieli złamanej jedną z pastelowych barw. Taka kompozycja sprawdza się dobrze na nowoczesnych bryłach pozbawionych zbędnych ozdobników architektonicznych. To zestawienie stanowi kwintesencję minimalizmu i nowoczesności. Miłośnicy industrialnych przestrzeni, którzy lubują się w wykończeniach z betonu, stali lub szkła zdecydują się połączyć czarną dachówkę z ciemną elewacją. Tylko tak można najlepiej nawiązać do klimatów fabrycznego loftu.

Dzisiaj żywa jest również tradycja budowania domów na planie stodoły – nowopowstałej lub tej istniejącej. Tu nowoczesność i tradycja łączą się w ciepłym kolorze naturalnej ceramiki oraz czerwonej cegły. Wyróżniające się detale akcentują naturalne okładziny, drewniane czy klinkierowe, które można zastosować na wybranych fragmentach lub na całych fasadach. Charakterystyczne podcienia oraz belki, które widać w zewnętrznej konstrukcji (mur pruski) można idealnie zestawić z karpiówką. Produkt łączy tradycyjny styl ze wszystkimi walorami nowoczesnej dachówki ceramicznej. Te modele świetnie komponują się z konstrukcjami dwuspadowymi, stanowiącymi zwieńczenie prostej, nowoczesnej bryły stodoły mieszkalnej. Karpiówka optycznie powiększa powierzchnię. – „Zapewnia bryle piękne harmonijne wykończenie. Ta grupa dachówek dostępna jest w ofercie marki CREATON w gamie ok. 100 wariantów kolorystycznych. Doskonale sprawdza się zarówno w obiektach poddawanych renowacji jak i na nowych budynkach”. – podkreśla Michał Kacprzak, Kierownik Akademii CREATON.

Nieustannie popularne wśród osób ceniących sobie ponadczasowe piękno są sprawdzone przez lata, zawsze modne formy profilowane. Tu idealnie sprawdzają się ceramiczne holenderki płaskie, esówki lub marsylki. Tradycyjne kształty dostępne są w czerwieniach, brązach lub awangardowych kolorach, np. w granacie lub zieleni – w wersji błyszczącej i matowej. Należy zaznaczyć, że – jak podkreśla Ewa Tarnowska-Wrona z biura projektów MTM STYL – „im bardziej skomplikowany dach, tym kolor połaci powinien być jaśniejszy”.  Do klasycznych dachówek polecane są fasady wykonane z tynków w odcieniach piaskowca lub innych pastelowych barwach. Takie rozwiązanie nie tylko optycznie powiększą bryłę budynku, ale również stanowi idealne tło dla tradycyjnych modeli ceramicznych oraz cementowych.

A to już wiesz?  Sposoby na skuteczne odkurzanie

Niezwykle ciekawym zabiegiem, który wyróżni budynek, jest również połączenie białej elewacji z grafitowym lub ciemnobrązowym pokryciem. Z kolei dachówki w odcieniach miedzi i brązu wyglądać będą zjawiskowo na budynku otoczonym dużą liczbą drzew. W takiej lokalizacji idealnie sprawdzą się dachówki ceramiczne z powierzchnią glazurowaną. Taka powłoka zmniejszy podatność dachu na osadzanie się liści bądź igliwia. – „Użytkowanie dachu pokrytego specjalną powłoką jest łatwiejsze. Glazura cechuje się największą odpornością na osadzanie cząsteczek brudu, mchu i porostów. Przykładem takiego wykończenia jest dostępna w naszej ofercie, szlachetna powłoka NOBLESSE” – potwierdza Robert Winiarski, Doradca Handlowo-Techniczny CREATON Polska.

Idealne dobranie wszystkich elementów wykończeniowych podczas budowy domu zapewni nam osiągnięcie niepowtarzalnego efektu architektonicznego. Dobry produkt da naszej inwestycji wszystko to, co niezbędne – najlepsze rozwiązania konstrukcyjne oraz eleganckie i spójne wykończenie.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak idealnie dopasować dach i wykończenie bryły architektonicznej domu? LIFESTYLE, Dom - Pokrycie dachu zwykle determinuje wybór barwy i materiału, którym będzie wykończona elewacja oraz pozostałe elementy bryły naszego domu.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy