Data publikacji: 2017-11-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak czyścić podłogę drewnianą
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Czynność tak prosta jak regularne czyszczenie podłogi, w dużej mierze wpływa na jej trwałość i wygląd.
Czynność tak prosta jak regularne czyszczenie podłogi, w dużej mierze wpływa na jej trwałość i wygląd. Niezależnie od metody zabezpieczenia drewna – lakieru, oleju czy farby – odkurzanie i mycie odpowiednimi preparatami pomoże odsunąć w czasie kosztowne cyklinowanie. Usuwanie zanieczyszczeń zapobiega rysom i uszkodzeniom, natomiast środki pielęgnacyjne sprawiają, że drewno jest bardziej odporne na zniszczenia i naturalne zużycie.
Dostępne na rynku rozwiązania lakierowe lub olejowe oraz dedykowane środki pielęgnacyjne zapewniają zabezpieczenie parkietu na 10–15 lat. Po tym czasie podłogi drewniane, w tym warstwowe, mogą wymagać renowacji, która pozwoli przywrócić ich pierwotny wygląd lub nadać nowego charakteru. Aby jak najdalej odsunąć proces kosztownego cyklinowania, podłogę należy regularnie czyścić.
Podstawą odkurzanie
Najważniejsze jest jak najczęstsze – nawet codzienne – usuwanie mechanicznych, luźnych zanieczyszczeń, takich jak kurz czy piasek. To one niszczą powłokę ochronną oraz samo drewno. Zarysowania widać szczególnie na podłodze lakierowanej, ale powstają także na olejowanej. Do czyszczenia na sucho użyć można odkurzacza wyposażonego w specjalną końcówkę do parkietów lub szczotki o miękkim włosiu. Niedopuszczalne są za to twarde, plastikowe zakończenia, które mogą uszkodzić strukturę drewna.
Mycie podłóg
Parkiety drewniane powinno się myć wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, chociaż lepszym określeniem w tym wypadku jest „przecieranie” podłogi. Bardzo ważny jest rodzaj używanego mopa. Najlepiej sprawdzi się płaski, który można gruntownie wycisnąć, natomiast niewskazany jest model sznurkowy. – Podczas mycia podłogi drewnianej trzeba szczególnie uważać na zbyt dużą ilość wody zostawianej na powierzchni. Drewno, które przez dłuższy czas ma kontakt z cieczą, pęcznieje, co z kolei prowadzi do uszkodzenia powierzchni deski. Powłoka taka, oprócz tego, że wygląda nieestetycznie, jest dodatkowo narażona na kolejne uszkodzenia i z czasem będzie prezentować się coraz gorzej – tłumaczy Zbigniew Cichocki, brand manager marki Domalux. Dobrym pomysłem jest korzystanie z dwóch wiader. W jednym płuczemy mopa z nieczystości, a w drugim moczymy go w wodzie ze środkiem czyszcząco-pielęgnującym. Pozwala to uniknąć rozprowadzania wcześniej usuniętego brudu z powrotem po podłodze.
Produkty do mycia i pielęgnacji
Podłogi drewniane są wymagające i łatwo je możemy zniszczyć płynami z drogerii. Należy pamiętać o dopasowaniu środków czyszczących i pielęgnujących pod rodzaj powłoki zabezpieczającej drewno. Parkiety lakierowane powinno się myć produktami o odpowiednim PH, które nie nie degraduje warstwy zabezpieczającej, np. Środkiem do bieżącej pielęgnacji podłóg lakierowanych marki Domalux Professional. W przypadku parkietów olejowanych dobrze jest, gdy zastosujemy specjalistyczne płyny, takie jak Mydło do pielęgnacji podłóg olejowanych Domalux Professional, które pomagają utrzymać warstwę ochronną. Nakładane systemy pielęgnacyjne potrafią znacząco, nawet dwukrotnie, wydłużyć żywotność podłóg. Niwelują niewielkie zarysowania, wyrównują połysk zmatowionych powierzchni i stanowią dodatkową ochronę dla samych powłok zabezpieczających.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom