Data publikacji: 2015-09-01
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: IT w nieruchomościach? Bez tego nie uda się wykorzystać potencjału rynku
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości
Rozwój rynku nieruchomości to duża szansa także dla firm oferujących profesjonalne usługi pośrednictwa czy zarządzania lokalami.
Rozwój rynku nieruchomości to duża szansa także dla firm oferujących profesjonalne usługi pośrednictwa czy zarządzania lokalami. Bez odpowiedniego zaplecza technologicznego może być ciężko wykorzystać tę szansę – zwłaszcza jeżeli wydatki na IT oscylują u nas w granicach 20 zł na przedsiębiorstwo.
Branża się rozwija
Eksperci są zgodni – 2014 rok był dla polskiej branży nieruchomości bardzo udany. Obecny zapowiada się równie dobrze. Wzrost zauważalny był we wszystkich segmentach – od nieruchomości biurowych poprzez komercyjne, aż po lokale mieszkaniowe. Na uwagę zasługuje także fakt, że w nieruchomości w naszym kraju coraz chętniej inwestują podmioty zagraniczne, a Polska jest pod tym względem jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w regionie CEE. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się już nie tylko Warszawa i największe ośrodki miejskie. Coraz więcej podmiotów decyduje się na inwestycje w miastach regionalnych oraz posiadających od 100 do 400 tys. mieszkańców. Te pierwsze zyskują na znaczeniu jako lokalizacje nieruchomości biurowych, w tych drugich powstaje coraz więcej w powierzchni handlowych (Cushman&Wakefield).
Nowe usługi
Ożywienie widoczne w segmencie budowlanym w prosty sposób przekłada się na wzrost zapotrzebowania na usługi powiązane z rynkiem nieruchomości – pośrednictwem w transakcjach kupna, sprzedaży czy najmu. Na znaczeniu zyskuje także zarządzanie wynajętymi powierzchniami – nie tylko biurowymi, handlowymi czy przemysłowymi, ale w coraz większym stopniu także lokalami mieszkaniowymi, które jeszcze do niedawna rzadko kiedy przekazywane były pod opiekę wyspecjalizowanym firmom. -„Wzrost zapotrzebowania na usługi w zakresie zarządzania najmem to efekt rozwoju tego rynku – także w sektorze nieruchomości mieszkaniowych oraz najmu długoterminowego, który coraz częściej stanowi alternatywę dla własnego mieszkania.” – informuje Sebastian Janicki wiceprezes firmy Zarządzanie MSW, specjalizującej się w zarządzaniu nieruchomościami na rynku najmu. – „W ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba osób zainteresowanych powierzeniem wynajmowanej nieruchomości pod opiekę naszej Agencji wzrosła o ok 25%”. W wielu przypadkach nasi klienci są posiadaczami więcej niż jednego lokalu, co tylko potwierdza fakt, że zakup mieszkania na wynajem postrzegane jest jako forma ulokowania kapitału dużo bardziej efektywna niż na przykład lokata czy rachunek oszczędnościowy. Należy zatem spodziewać się, że coraz więcej osób będzie zainteresowanych zakupem mieszkania pod wynajem a następnie – ze względu na własne zobowiązania zawodowe – będzie zlecać zarządzanie tego rodzaju nieruchomością wyspecjalizowanej firmie.” – dodaje Janicki.
I stare narzędzia pracy
Rozwój rynku i powiązane z nim zainteresowanie usługami dedykowanymi branży nieruchomości, a także rosnące oczekiwania klientów w zakresie jakości świadczonych usług wymuszają na pośrednikach, doradcach, deweloperach i zarządcach podnoszenie jakości oferty. W dzisiejszych czasach jest to jednoznaczne ze wzrostem poziomu wykorzystania nowych technologii – programów, systemów i aplikacji. Tymczasem, spośród 99% firm z branży nieruchomości deklarujących wyposażenie w komputery i dostęp do Internetu w 2013 r. tylko 1% przedsiębiorstw sprzedawał swoje produkty za jego pośrednictwem. Dużo częściej sieć www wykorzystywana była do prezentowania oferty i informowania o cenach (33% firm). 46% przedsiębiorstw stosowało automatyczną wewnętrzną wymianę danych, ale już tylko 18% wykorzystywało nowoczesne technologie do usprawnienia i zarządzania relacjami z klientami (CRM).*
„Liczby te pokazują, że wciąż nie potrafimy w pełni wykorzystać potencjału, jaki niosą ze sobą nowoczesne rozwiązania informatyczne.” – uważa Sebastian Janicki. – „Nauczyliśmy się wykorzystywać Internet do prezentowania ofert i usprawniania komunikacji z klientami. Wciąż jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę z korzyści jakie wiążą się z implementacją naprawdę zaawansowanych programów czy aplikacji.” – dodaje przedstawiciel firmy Zarządzanie MSW, planującej wprowadzenie na rynek systemu usprawniającego zarządzanie nieruchomościami na wynajem. -„Dzięki rozwiązaniom takim jak tworzony przez nas Generos, firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami na rynku najmu mogą o np. o połowę skrócić czas potrzebny do zrealizowania zleconej im pracy, o jedną czwartą zmniejszyć koszty będące konsekwencją błędów ludzkich oraz usprawnić tworzenie podstawowych dokumentów np. protokołów zdawczo-odbiorczych dzięki automatycznym generatorom.” – dodaje Janicki.
Nie taka oczywista oczywistość
Wydaje się, że w kontekście rozwoju obserwowanego na rynku nieruchomości oraz rosnącego zainteresowania profesjonalnymi usługami z tej dziedziny, inwestowanie w rozwiązania usprawniające pracę i podnoszące standard obsługi powinno być działaniem oczywistym. Jednak firmy zajmujące się obsługą rynku nieruchomości w 2011 r. na inwestycje w nowoczesne technologie – w przeliczeniu na jedno przedsiębiorstwo – przeznaczyły 20 zł*. Dla porównania, w USA wartość ta w ciągu 12 miesięcy na przestrzeni 2013 i 2014 r. wyniosła od 848 do nawet 1,4 tys. dol.** Nawet przy znacznym wzroście nakładów, jeszcze długo potrwa nim osiągniemy poziom rynków zachodnich. Tymczasem jeżeli chcemy, żeby także u nas oczywistym było to, że mieszkanie kupuje się z pomocą pośrednika, agencje muszą dysponować rozwiązaniami, dzięki którym proces ten będzie przebiegać sprawniej i szybciej. Tym szybciej i sprawniej im szybciej będzie rozwijać się polski rynek nieruchomości.
* Społeczeństwo informacyjne w liczbach – 2013
** Relator® Technology Survey Report 2013-2014
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości