Budownictwo

Elektryfikacja transportu, przemysłu i budownictwa może zredukować emisję CO2 o 60% – raport Eaton

Elektryfikacja transportu, przemysłu i budownictwa może zredukować emisję CO2 o 60% – raport Eaton
Data 28 10 2020 Elektryfikacja transportu, przemysłu i budownictwa może zredukować emisję CO2 o 60% – raport Eaton GDAŃSK – Elektryfikacja europejskiego sektora transportu, budownictwa

Data 28 10 2020

Elektryfikacja transportu, przemysłu i budownictwa może zredukować emisję CO2 o 60% – raport Eaton

GDAŃSK – Elektryfikacja europejskiego sektora transportu, budownictwa
i przemysłu do 2050 roku mogłaby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych nawet
o 60% – wynika z raportu firmy badawczej BloombergNEF (BNEF), przygotowanego we współpracy z Eaton i Statkraft. Jednak, aby tak się stało, potrzebne są m.in. dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii oraz zdecydowane działania na szczeblu politycznym.

Ciepło z odzysku i e-samochody
Dostępność energii elektrycznej pokrywa obecnie tylko 10% zapotrzebowania w sektorach transportu, budownictwa i przemysłu. Do ich transformacji konieczne jest m.in. maksymalne zwiększenie liczby wykorzystywanych samochodów elektrycznych i powszechne przejście na elektryczne systemy ogrzewania, takie jak pompy ciepła. Ich funkcje klimatyzacji mogłyby zostać wykorzystane m.in. do chłodzenia centrów danych, maszyn produkcyjnych czy supermarketów. Nadmiar ciepła, odprowadzany do sieci ciepłowniczej, mógłby np. ogrzewać budynki. Umożliwiłoby to redukcję całkowitej emisji CO2 w sektorze energii, transportu, infrastruktury i przemysłu o 68% (w samym transporcie, przemyśle i budownictwie o 60%) do 2050 roku.

Zielone moce wytwórcze
Elektryfikacja transportu, przemysłu i budownictwa spowoduje jednak, że system energetyczny będzie potrzebował nawet o 75% więcej mocy wytwórczych. Aby było to korzystne dla klimatu, dodatkowy popyt powinien być zaspokajany z czystej energii wiatrowej i słonecznej. Konieczna jest więc rozbudowa i wzmocnienie sieci energetycznej tak, żeby mogła poradzić sobie z większymi ilościami energii ze źródeł odnawialnych oraz zapewnić możliwość jej magazynowania. Dostawcy energii będą musieli oferować bardziej elastyczne taryfy oraz zachęcać do inwestowania w dynamiczne ładowarki elektryczne, inteligentne systemy grzewcze, liczniki czy koncentratory reagujące na zmiany cen i zapotrzebowania na energię.

– Raport potwierdza kluczową rolę odnawialnych źródeł energii w nadchodzących latach. Powinny one stanowić podstawę systemu energetycznego, a nie tylko dodatek czy jedną z możliwości. Chociaż w całej Europie proces zmiany przepisów dotyczących sieci energetycznej już się zaczął, do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi innowacji jeszcze daleka droga. Rządy poszczególnych krajów powinny wdrażać bardziej ambitną politykę, wspierać projekty elektryfikacji, angażować samych odbiorców energii i społeczeństwo, motywować do ograniczania emisji generowanej z ogrzewania budynków. Rozwiązania i projekty związane z OZE czy magazynowaniem energii muszą umożliwiać zwrot z inwestycji, aby firmy i konsumenci się do nich przekonali – podkreśla Mariusz Hudyga, Product Manager w firmie Eaton.

A to już wiesz?  Sektor MŚP skupia się na rynkach lokalnych

Mimo dużego potencjału elektryfikacji w niektórych branżach, m.in. żegludze handlowej, lotnictwie i przemyśle, który wymaga wysokich temperatur (hutnictwo żelaza i stali, produkcja cementu), pozostaną jednak znaczne bariery technologiczne. Według szacunków do 2050 r. nadal będą one w około 40% zależne od energii z paliw kopalnych.

Redukcja emisji gazów cieplarnianych w latach 2020–2050 na przykładzie Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

O firmie Eaton
Sektor elektryczny Eaton jest globalnym liderem z szeroką wiedzą w dziedzinie dystrybucji zasilania i zabezpieczenia obwodów, jakości energii, zabezpieczenia zasilania zapasowego i magazynowaniu energii; regulacji i automatyki; bezpieczeństwa i ochrony życia; rozwiązań strukturalnych oraz rozwiązań do pracy w surowych i niebezpiecznych warunkach. Dzięki kompleksowym usługom, kanałom oraz zintegrowanej platformie cyfrowej i szczegółowej wiedzy Eaton zasila to, co kluczowe dla różnych branży na całym świecie, pomagając klientom w rozwiązywaniu najbardziej krytycznych wyzwań w zarządzaniu energią elektryczną.
Naszą misją jest poprawa jakości ludzkiego życia i troska o środowisko naturalne dzięki technologiom i usługom związanym z dystrybucją energii. Zapewniamy trwałe energetycznie rozwiązania, które pomagają naszym klientom zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo oraz zrównoważyć zużycie energii elektrycznej, hydraulicznej i mechanicznej. Nasze produkty sprzedajemy w ponad 175 krajach, a przychody firmy w 2019 roku wyniosły 21,4 miliarda dolarów. Firma Eaton zatrudnia blisko 97 tysięcy pracowników.
O firmie BloombergNEF
BloombergNEF (BNEF) jest czołową firmą badawczą prowadzącą badania nad czystą energią, zaawansowanym transportem, przemysłem cyfrowym, innowacyjnymi materiałami i towarami. Zespoły ekspertów z sześciu kontynentów pracujący w BNEF wykorzystują najbardziej zaawansowane na świecie zestawy danych do tworzenia czytelnych raportów i szczegółowych prognoz, które zarysowują finansowe, ekonomiczne i polityczne implikacje przemian zachodzących w przemyśle i technologii. Dostępny online, za pośrednictwem urządzeń mobilnych i poprzez Bloomberg Terminal BNEF opiera się na globalnej sieci firmy Bloomberg, która zatrudnia 19 000 pracowników w 176 lokalizacjach i która zgłasza 5000 wiadomości każdego dnia. Odwiedź stronę https://about.bnef.com/ lub poproś o więcej informacji.

A to już wiesz?  Pomysły na herbaciane upominki dla mamy

O firmie Statkraft
Statkraft jest liderem w dziedzinie energii wodnej na świecie i największym w Europie wytwórcą energii odnawialnej. Grupa Statkraft wytwarza energię wodną, wiatrową, słoneczną i gazową, a także dostarcza energię do ciepłownictwa komunalnego. Statkraft jest działającą na rynku energetycznym firmą o zasięgu globalnym i Zatrudnia 3600 pracowników w 16 krajach.

###

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy