nieruchomości

Ekologiczne osiedla. TOP 7 rozwiązań

Ekologiczne osiedla. TOP 7 rozwiązań
Katalog ekologicznych elementów osiedli zawiera aż kilkadziesiąt propozycji. Wśród nich białe i zielone dachy, panele słoneczne, rośliny na ścianach, wykorzystanie deszczówki, stacje do ładowania aut i domki dla owadów. Jakie przynoszą

Data publikacji: 2020-09-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Ekologiczne osiedla. TOP 7 rozwiązań
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości

Katalog ekologicznych elementów osiedli zawiera aż kilkadziesiąt propozycji. Wśród nich białe i zielone dachy, panele słoneczne, rośliny na ścianach, wykorzystanie deszczówki, stacje do ładowania aut i domki dla owadów. Jakie przynoszą korzyści?

Ekologiczne osiedla. TOP 7 rozwiązań BIZNES, Nieruchomości - Katalog ekologicznych elementów osiedli zawiera aż kilkadziesiąt propozycji. Wśród nich białe i zielone dachy, panele słoneczne, rośliny na ścianach, wykorzystanie deszczówki, stacje do ładowania aut i domki dla owadów. Jakie przynoszą korzyści?

Katalog ekologicznych elementów osiedli zawiera aż kilkadziesiąt propozycji. Wśród nich białe i zielone dachy, panele słoneczne, rośliny na ścianach, wykorzystanie deszczówki, stacje do ładowania aut i domki dla owadów. Jakie przynoszą korzyści?

Budownictwo mieszkaniowe nareszcie wkroczyło w erę zrównoważonego rozwoju. Proekologiczne praktyki to już nie tylko chwilowy trend, a nowe podejście do wielkich zmian. W projektach nowoczesnych osiedli coraz częściej widzimy elementy ekologiczne, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, w tym na bioróżnorodność, a także – co nie mniej istotne – przynoszą realne korzyści mieszkańcom. Oto siedem wartościowych rozwiązań ekologicznych, które wzbogacają realizowane lub zaplanowane osiedla w Warszawie.

Białe poszycie dachu

To rozwiązanie znalazło się w pakiecie ekologicznym stworzonym dla projektu Essentiel Talarowa (Białołęka) przez Bouygues Immobilier Polska. Biała membrana na dachu zmniejsza nagrzewanie budynku, tym samym redukując efekt wyspy ciepła. Dzięki temu mieszkańcy zużywają mniej energii elektrycznej do chłodzenia mieszkań klimatyzacją. Im mniejsze zużycie, tym większe oszczędności. – Koncentrujemy się na odczuwalnych dla klientów benefitach – podkreśla Karina Książek, project manager z Bouygues Immobilier Polska. – Muszą widzieć i czuć, że warto mieć w budynku ekologiczne elementy – wyjaśnia.

Panele fotowoltaiczne

To także element planowanego osiedla Essentiel Talarowa, który można zauważyć również na dachu budowanego osiedla Atelier Praga. Zalety paneli są powszechnie znane, a cała branża fotowoltaiczna przeżywa rozkwit. Pozyskiwana w ten sposób energia jest czysta i wydajna. W budynkach mieszkalnych używa się jej do oświetlania części wspólnych np. klatek. To droga do niższych rachunków za prąd. Co ważne, gdy umieszcza się panele na dachu, są one niewidoczne, a więc nie psują walorów architektonicznych budynku.

A to już wiesz?  Nuvalu Polska wyłącznym agentem Cosmopolitan

Innym ekologicznym rozwiązaniem wykorzystującym energię solarną są ławki, przy których mieszkańcy mogą naładować np. telefon. Ławki solarne zostały uwzględnione np. na osiedlu Villa de Charme na Bemowie.

Stacje ładowania aut

Przemysł samochodów elektrycznych, które w przeciwieństwie do spalinowych nie zanieczyszczają środowiska, nie jest jeszcze w Polsce na tyle rozwinięty, żeby stacji było dużo, ale konsekwentnie ich przybywa. Nie tylko przy stacjach benzynowych, ale także na osiedlach (np. Essentiel Talarowa, Grochowska 230). – Zachęcamy w ten sposób do korzystania z ekologicznych środków transportu. W tym samym celu stawiamy stojaki na rowery. Podobnie można uzasadnić wybór lokalizacji w pobliżu istniejących lub planowanych przystanków tramwajowych i stacji metra – wyjaśnia Karina Książek.

Oświetlenie LED

To już niemal standard w nowoczesnych budynkach. Diody LED pobierają mniej prądu i świecą dłużej (rzadziej trzeba je wymieniać), dzięki czemu są przyjazne środowisku i portfelowi mieszkańca, dlatego oświetlenie tego rodzaju jest montowane w częściach wspólnych, także przed budynkami. Dodatkowo jest uważane za nastrojowe. – Wszyscy są świadomi, że LED to korzyść. Nasz katalog liczy kilkadziesiąt propozycji ekologicznych, które dobieramy pod wieloma kątami: w zależności od typu projektu, otoczenia oraz potrzeb grupy docelowej klientów – tłumaczy Karina Książek.

Nowe drzewa

Kolejną proekologiczną praktyką jest sadzenie drzew i mniejszych roślin wokół budynków mieszkalnych. Podnoszą one walory krajobrazowe, osłaniają przed słońcem i sprzyjają rozwojowi pożytecznych gatunków zwierząt i owadów. Projekt osiedla Vitalité na Wilanowie zakłada aż 100 nowych drzew oraz wiele innych roślin dekoracyjnych. Z kolei przy Foret deweloper założy osiedlowy las. – Tworzymy strefy przyjazne faunie i florze oraz wzbogacamy je o nowe rośliny, aby nasi mieszkańcy mogli spędzać czas wśród zieleni każdego dnia – zaznacza Karina Książek. Do podlewania osiedlowej zieleni coraz częściej wykorzystuje się wodę deszczową (ekologicznie i oszczędnie). W system odzyskiwania wody wyposażone zostanie np. osiedle Essentiel Talarowa.

A to już wiesz?  Legia Warszawa S.A. w Mindspace Koszyki

Rośliny na ścianach i dachach

Roślinność pojawia się także na ścianach i dachach budynków. W projektach Villa de Charme i Osiedla Lumea na Bemowie widzimy rośliny pnące się po ścianach, natomiast zielony dach budynków Foret na Białołęce stworzyła roślinność ekstensywna (m.in. mchy, zioła, trawy) – odporna na trudne warunki atmosferyczne, przez co niewymagająca intensywnej pielęgnacji. Takie zabiegi stosuje się w celu uzyskania atrakcyjnego wyglądu, a dodatkowo rośliny na ścianach i dachach, a nawet na rampach garażowych, jak na planowanym osiedlu Essentiel Talarowa, oczyszczają powietrze.

Domki dla owadów i ptaków

Bez pożytecznych pszczół, i innych zapylaczy, nie ma bujnej roślinności, dlatego w miastach są to bardzo mili widziani goście. Niestety, od lat ich populacja jest zbyt mała. Jedną z metod na jej wzrost jest montowanie domków dla owadów, co stanie się na Osiedlu Lumea, gdzie zaplanowano także karmniki i poidełka dla ptaków. – Bioróżnorodność i innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni bliżej natury to nadrzędny cel, którym kieruje się Bouygues Immobilier Polska w aspekcie zrównoważonego rozwoju. Dbamy o kontakt z naturą, tworząc miejsca do życia, które są zintegrowane z otaczającą je przyrodą – argumentuje Karina Książek.

Zrównoważony rozwój zakłada wprowadzanie nie tylko elementów stricte związanych z ekologią, lecz także udogodnień bezpośrednio wpływających na komfort życia. Powszechne przykłady to zielone patia, recepcje, tarasy na dachach i inne strefy relaksu na świeżym powietrzu. Są także inne przykłady, takie jak boisko wielofunkcyjne, siłownia i strefa SPA w Vitalité, betonowy stół do gry w szachy przy Grochowskiej 230 i paczkomat na osiedlu Villa de Charme.

Nagrodą za ekologiczne podejście do projektowania i wysoką jakość realizowanych projektów są już nie tylko certyfikaty, ale również uznanie coraz bardziej świadomych mieszkańców.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Ekologiczne osiedla. TOP 7 rozwiązań BIZNES, Nieruchomości - Katalog ekologicznych elementów osiedli zawiera aż kilkadziesiąt propozycji. Wśród nich białe i zielone dachy, panele słoneczne, rośliny na ścianach, wykorzystanie deszczówki, stacje do ładowania aut i domki dla owadów. Jakie przynoszą korzyści?
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości

A to już wiesz?  Kirsi-Maarit Poljatschenko: Dostrzegamy nowe zjawiska na polskim rynku

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy