Data publikacji: 2017-12-08
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Eko trend w budownictwie
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości
Budowa w sposób przyjazny środowisku to nowy trend w branży budowlanej.
Budowa w sposób przyjazny środowisku to nowy trend w branży budowlanej. Wdrażanie eko rozwiązań nie tylko na zasadniczych inwestycjach, ale też na zapleczach budów, nabiera z roku na rok coraz większego znaczenia. Koncentracja na minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko już na etapie realizacji budowy to nowa jakość w budownictwie. Wdrożenie eko rozwiązań zmniejsza zużycie energii elektrycznej oraz wody, redukuje emisję CO2, ale także generuje oszczędności oraz wpływa na poprawę komfortu pracy.
Do najważniejszych eko rozwiązań na zapleczach budów należą:
Panele fotowoltaiczne przekształcające światło w energię elektryczną. 16 paneli o mocy 4,16 kWp umiejscowionych na 4 kontenerach może dostarczyć około 4 MWh w ciągu roku. Proces odbywa się bez wytwarzania szkodliwych produktów ubocznych takich jak np. dwutlenek węgla (CO2).
Powietrzne pompy ciepła powietrze-powietrze należą do najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów ogrzewania budynków. Używają powietrza zewnętrznego jako źródło ciepła transportując je do powietrza wewnętrznego. Efektywność energetyczna pomp ciepła jest 3 do 4 razy wyższa niż tradycyjnych grzejników elektrycznych. Dodatkowo zastosowanie klimatyzatorów inwerterowych umożliwia: zimą – ogrzewanie przy temp. zew. nawet do -20°C (w zależności od modelu i producenta), latem – chłodzenie.
Energooszczędny układ budynku, czyli dążenie do jak najbardziej zwartej bryły budynku, z jak najmniejszą ilością ścian zewnętrznych.
Przeszklenia ścian wewnętrznych i drzwi zapewniające doświetlenie także części komunikacyjnych budynków i wpływające korzystnie na komfort pracy.
Oświetlenie LED umożliwiające oszczędności energii rzędu 17 proc. (o 14 kWh mniej przez rok na 1 lampie).
Zbliżeniowo aktywowane baterie umywalkowe pozwalające zmniejszyć zużycie wody i energii potrzebnej na jej podgrzanie.
Listwy zasilające z wyłącznikiem stand-by redukujące zużycie prądu.
Zbieranie wody szarej, czyli pozyskiwanie i przechowywanie deszczówki do celów gospodarczych i przemysłowych.
Pionierem wdrażania eko rozwiązań na zapleczach budów jest Budimex, który dzięki współpracy z firmą Touax – ekspertem kontenerowego budownictwa modułowego, zdecydował o przetestowaniu ww. rozwiązań na jednej z toruńskich budów, na zapleczu składającym się z 27 kontenerów Touax.
– Budujemy zaplecza budowy dla najbardziej wymagających klientów. Da się zauważyć, że wśród nich wzrosło ostatnio zainteresowanie eko rozwiązaniami. Są one korzystne dla środowiska, a także dla samych inwestorów, pozwalają bowiem na oszczędności. Z naszych szacunków wynika, że dla kontraktu, w którym wykorzystywanych jest 50 kontenerów, przez 24 miesiące będą to oszczędności rzędu od 50 do 75 MWh – podkreśla Jakub Łazowy, dyrektor handlowy Touax.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości