nieruchomości

Dylemat kupna nieruchomości – rynek pierwotny, czy wtórny?

Dylemat kupna nieruchomości – rynek pierwotny, czy wtórny?
Zanim podejmiemy decyzję zakupu nieruchomości i uwiążemy się kredytem hipotecznym z osobą, którą kochamy przestudiujmy która opcja jest bardziej opłacalna. Każdy ma inne priorytety i każdy kwestię komfortu odbiera

Data publikacji: 2015-07-16
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Dylemat kupna nieruchomości – rynek pierwotny, czy wtórny?
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości

Zanim podejmiemy decyzję zakupu nieruchomości i uwiążemy się kredytem hipotecznym z osobą, którą kochamy przestudiujmy która opcja jest bardziej opłacalna. Każdy ma inne priorytety i każdy kwestię komfortu odbiera inaczej.

Dylemat kupna nieruchomości – rynek pierwotny, czy wtórny? BIZNES, Nieruchomości - Zanim podejmiemy decyzję zakupu nieruchomości i uwiążemy się kredytem hipotecznym z osobą, którą kochamy przestudiujmy która opcja jest bardziej opłacalna. Każdy ma inne priorytety i każdy kwestię komfortu odbiera inaczej.

Wielu z nas stawianych jest przed dużym dylematem wyboru nieruchomości pod inwestycję lub zamieszkanie. Szczególnie ludzie młodzi, nieorientujący się w aktualnej sytuacji rynkowej lub sprawach prawnych przejęcia mieszkania głowią się nad podjęciem słusznej decyzji. Uciekają do poradników, radców prawnych. Wertują  gazety, przeszukują Internet wspomagając się na kilkadziesiąt sposobów wiedzą, by rozstrzygnięcie kwestii mieszkaniowej nie okazało się felerną kotwicą, z którą pójdą na dno. Dylemat kupna nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego tłamsi potencjalnych nabywców. Każda z opcji ma swoje plusy, ale nie stroni także od wad. Co robić, gdy bank odmawia hipoteki? Jak poprawić zdolność kredytową? Czasami na przeszkodzie staje milion płotków, które jakoś przeskoczyć trzeba. Ale zanim ruszymy do biegu, uzmysłówmy sobie kilka ważnych kwestii.

Kupno nieruchomości – rynek wtórny

                Kupując mieszkanie na rynku wtórnym należy pamiętać o tym, iż spotkać możemy się z wieloma przeciwnościami. Nieruchomość może być obciążona lub uwikłana w wiele wad prawnych, których rozwiązanie może zająć kilka lat. Dodatkowo konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego. W wielu przypadkach po przeglądzie wymaga się kosztownego remontu, bo ciężko o idealny stan mieszkania po kilkudziesięciu latach użytkowania poprzednich lokatorów/właścicieli. Prawo do mieszkania posiadać mogą osoby trzecie – to także ważna kwestia, którą należy sprawdzić przed decyzją zakupu. Ważny jest także podgląd w księgach wieczystych, by sprawdzić czy aby przypadkiem mieszkanie to nie jest obciążone hipoteką. Nieruchomości rynku wtórnego ciężej jest odsprzedać, gdyż zapotrzebowanie na takie lokale jest dużo mniejsze. Na podobnej zasadzie odbywa się zakup mieszkania na licytacji komorniczej. Cenę mieszkania ustala operat szacunkowy nieruchomości – rzeczoznawca. Nie ma w tym przypadku jednak ryzyka mieszkania z obciążeniem finansowym, a sam lokal kupić można za 2/3 ceny.

A to już wiesz?  Nowa siedziba firmy Galderma w Warszawie

Kupno nieruchomości – rynek pierwotny

                W przypadku rynku pierwotnego nieruchomość jest własnością podmiotu, który zlecił jej wykonanie, tj. spółdzielnia mieszkaniowa/developer. Budynek jest zupełnie nowy i przez nikogo dotychczas nieużywany – to mocny argument. Z pewnością nikogo nie dotknie kłopot z poważnymi wadami nieruchomości. Nie istnieją także żadne wady prawne. Jasnym punktem jest to, iż nie trzeba od razu regulować opłat związanych m. in. ze sporządzeniem aktu notarialnego w razie transakcji z developerem. Na ten moment na rynku jest wiele interesujących inwestycji dla osób każdego pokroju – młodych, starszych, pracujących, bezrobotnych, samotnych oraz tworzących duże rodziny. Przykładowym pakietem inwestycyjnym jest Panoramika, za pośrednictwem której można odnaleźć idealne mieszkanie z uprzednimi ustaleniami odnośnie piętra, skrzydła, metrażu. Inwestycja zachęca przestrzenią, wysoką jakością zastosowanych materiałów i nowoczesnymi windami. W przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym istnieje szansa dodatkowego garażu gratis. Nowoczesne budynki inwestycyjne przykuwają uwagę mieszkańców miasta. Są atrakcyjne i cieszą się dużym zainteresowaniem. I nawet jeśli ktoś zmieni zdanie i przenieść się będzie chciał poza miasto lub do prywatnej posiadłości, to odsprzedaż mieszkania rynku pierwotnego jest dużo łatwiejsza, niż lokalu z rynku wtórnego.

Dodatkowe profity

Niektóre inwestycje, tak jak wcześniej wspomniana Panoramika posiadają dodatkowe bonusy w postaci oferty pakietu wykończeniowego. Owszem, w perspektywie wyboru nowego mieszkania aranżujemy je po swojemu, nie zważając na upodobania wcześniejszych właścicieli. Ale istnieje opcja, iż ekipa budowlana zajmie się nie tylko wykończeniem budynku, ale także urządzi nasze mieszkanie tak, by już od pierwszego dnia po dostaniu kluczy gotowe było do  użytkowania na każdej płaszczyźnie.

Zanim podejmiemy decyzję zakupu nieruchomości i uwiążemy się kredytem hipotecznym z osobą, którą kochamy przestudiujmy która opcja jest bardziej opłacalna. Każdy ma inne priorytety i każdy kwestię komfortu odbiera inaczej. Nie mniej jednak,  nieznajomość prawa szkodzi, a nie usprawiedliwia. Nie bądźcie ofiarami własnych marzeń o wzorowej nieruchomości.

A to już wiesz?  Szukasz nowego mieszkania w Katowicach? Warto poznać ofertę tego dewelopera

Anna Krupa
Future Advert Agencja PR

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Dylemat kupna nieruchomości – rynek pierwotny, czy wtórny? BIZNES, Nieruchomości - Zanim podejmiemy decyzję zakupu nieruchomości i uwiążemy się kredytem hipotecznym z osobą, którą kochamy przestudiujmy która opcja jest bardziej opłacalna. Każdy ma inne priorytety i każdy kwestię komfortu odbiera inaczej.
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy