Wiadomości branżowe

DTZ Insight: Walka o najemców

DTZ Insight: Walka o najemców
DTZ ma przyjemność przedstawić piątą edycję raportu DTZ Skyline Tracker, który monitoruje zmiany aktywności budowlanej na warszawskim rynku biurowym. Według raportu w ciągu najbliższych trzech lat na rynek może trafić około 820 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Tak duży wolumen nowej powierzchni niewątpliwie wpłynie na układ sił na rynku nieruchomości, wyraźnie umacniając pozycję najemców.W ciągu najbliższych trzech lat na rynek może trafić około 820 000 m kw., z czego blisko 600 000 m kw. jest aktualnie w trakcie budowy. Oznacza to spadek o 19% w porównaniu do rekordowego poziomu obserwowanego jesienią 2012. Największa ilość powierzchni biurowej w trakcie realizacji znajduje się w trzech strefach: Centrum, Południe Górne i Południowy Zachód – łącznie ponad 400 000 m kw.Od początku 2013 na warszawski rynek trafiło blisko 290 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, całkowita roczna podaż w roku 2013 może przekroczyć 300 000 m kw., co będzie najwyższą wartością notowaną od 2001 roku. Analitycy DTZ szacują, że tak wysoki poziom podaży utrzyma się także w roku 2014.Analitycy z firmy DTZ

DTZ ma przyjemność przedstawić piątą edycję raportu DTZ Skyline Tracker, który monitoruje zmiany aktywności budowlanej na warszawskim rynku biurowym. Według raportu w ciągu najbliższych trzech lat na rynek może trafić około 820 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Tak duży wolumen nowej powierzchni niewątpliwie wpłynie na układ sił na rynku nieruchomości, wyraźnie umacniając pozycję najemców.

W ciągu najbliższych trzech lat na rynek może trafić około 820 000 m kw., z czego blisko 600 000 m kw. jest aktualnie w trakcie budowy. Oznacza to spadek o 19% w porównaniu do rekordowego poziomu obserwowanego jesienią 2012. Największa ilość powierzchni biurowej w trakcie realizacji znajduje się w trzech strefach: Centrum, Południe Górne i Południowy Zachód ? łącznie ponad 400 000 m kw.

Od początku 2013 na warszawski rynek trafiło blisko 290 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, całkowita roczna podaż w roku 2013 może przekroczyć 300 000 m kw., co będzie najwyższą wartością notowaną od 2001 roku. Analitycy DTZ szacują, że tak wysoki poziom podaży utrzyma się także w roku 2014.

Analitycy z firmy DTZ szacują, że po dwóch latach bardzo wysokiego wolumenu dostarczanej powierzchni (2013-2014), w 2015 roku oczekiwane będzie spowolnienie dynamiki podaży, która może wynieść około 200 000 m kw. Słabszą aktywność deweloperów odzwierciedla mniejsza ilość powierzchni w trakcie realizacji, szczególnie na najwcześniejszych etapach prac budowlanych.

Mimo, że znacząca część zasobów powierzchni biurowej jest nadal zlokalizowane w dwóch strefa centralnych (31%), od kilku lat na znaczeniu zyskują strefy położone poza centrum. Większość powierzchni biurowej planowanej na lata 2013-2016 będzie zlokalizowana na obrzeżach centrum miasta oraz w dwóch największych strefach położonych poza centrum: Południe Górne i Południowy Zachód. DTZ szacuje, że podaż powierzchni w tych strefach może wynieść około 500 000 m kw. (60% łącznej wielkości planowanej podaży).

A to już wiesz?  DTZ: Nowy pracownik Działu Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej

Rekordowa ilość nowej powierzchni biurowej, która zostanie oddana do użytkowania w ciągu kilku kolejnych lat znacząco zmieni pozycję zarówno najemców, jak i właścicieli budynków. Dla najemców oznacza to większą dostępność powierzchni biurowych, umocnienie pozycji negocjacyjnej, a przez to także zmniejszenie kosztu wynajmu biura – mówi Kamila Wykrota, Dyrektor Działu Analiz i Doradztwa DTZ. Z kolei właściciele budynków biurowych będą musieli zmierzyć się z rosnącą stopą pustostanów, presją na obniżenie czynszów, a także wydłużeniem procesu wynajmu nowej powierzchni. DTZ oczekuje również, że coraz więcej starszych budynków będzie musiało przejść modernizację, aby skutecznie konkurować z nowymi projektami ? dodaje Kamila Wykrota.

 

 

Źródło DTZ. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy