Z sezonu na sezon stajemy się coraz odważniejsi w aranżowaniu naszych mieszkań. Z wyobraźnią łączymy kolory, zestawiamy faktury i tkaniny. Szukamy inspiracji, ale i sami przeistaczamy się w kreatorów trendów. A co jeśli wraz z nadchodzącą wiosną szukamy niebanalnego pomysłu na odświeżenie naszej podłogi? Postawmy na drewno, ale w dobrze dobranym towarzystwie!
Efektowna podłoga ? jak to zrobić?
Podłoga również może zaskoczyć i to nie tylko pięknem surowca czy niebanalnym kolorem. Chcąc stworzyć naprawdę oryginalną aranżację postawmy na połączenie dwóch różnych materiałów, którego podstawą stanie się drewno, a dodatkiem ceramika, terakota lub kamień.
Łączenie materiałów wymaga nie tylko zmysłu estetycznego, ale szczególnej dbałości o szczegóły. O czym należy pamiętać? ?Decydując się na tak oryginalne rozwiązanie musimy mieć na względzie wiele aspektów technicznych. Po pierwsze prawidłowo dobierzmy wymiary obu materiałów. Grubość drewnianych elementów może wahać się od 11 do 22 mm, zaś płytki ceramiczne zazwyczaj posiadają grubość oscylującą wokół 9 ? 12 mm. Niemniej ważna jest kolejność układania, uzależniona od wybranych przez nas surowców, a także kwestie bezpieczeństwa, wynikające z właściwego wykonania łączeń.? ? zauważa Paweł Goryl – Nieciuński, ekspert firmy Kopp.
Drewno i płytki ? duet doskonały
To połączenie coraz częściej występujące w nowoczesnych projektach mieszkań, gdzie kuchnia i salon stanowią integralną całość. Zanim przystąpimy do układania podłogi rozważmy kolejność nanoszenia poszczególnych materiałów. Zazwyczaj, wygodniej rozpocząć od ceramiki, jednak w tym wypadku, kolejność powinna zostać odwrócona i koniecznie musimy zacząć od położenia naturalnego surowca. Drewno w kontakcie z klejem może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom i defektom dlatego najlepiej, przed jego montażem, zakończyć wszystkie ?mokre? prace, narażające je na zniszczenie, upewniając się, że użyte preparaty są suche i nie pozostawiają śladów.
Nie można zapomnieć o wyrównaniu podłoża. Poziomując parkiet drewniany mamy do dyspozycji wygodne w użyciu wylewki samopoziomujące. Dostosowując płytki, różnice zniwelujemy za pomocą gęstego – cienko lub grubowarstwowego kleju. W przypadku widocznych różnic zdecydujmy się na masę niwelującą, która powinna trwale rozwiązać problem wszelkich nierówności.
Jeśli chodzi o wykończenie, do wyboru mamy kilka możliwości. Podstawową zasadą, o której bezwzględnie musimy pamiętać jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej na styku obu materiałów, która pozwoli drewnu pracować. Szczelinę możemy uzupełnić gotowym profilem z tworzywa sztucznego. To jednak ryzykowne rozwiązanie, które może w znacznym stopniu zachwiać oczekiwany przez nas efekt kompozycyjny.
Najbezpieczniejszym i najbardziej praktycznym wyborem będzie korek, który możemy malować i lakierować według własnego uznania. Ten materiał z łatwością zintegruje się z podłogą, tworząc gładkie, stonowane połączenie. Pamiętajmy bowiem, że miejsce łączenia powinno być niewidoczne i płaskie ? dodaje Paweł Goryl – Nieciuński, ekspert Kopp.
Podłoga z charakterem
W połączeniu z ceramiką, terakotą lub kamieniem najlepiej sprawdzą się oryginalne lite deski dębowe o rustykalnym wyglądzie dostępne w ofercie firmy Kopp. Dzięki temu podłoga nabierze wyglądu stylowej willi pod miastem, wprowadzając do domu ciepło i nastrój ułatwiający wypoczynek.
Ale odważne aranżacje to nie tylko rozwiązanie dla wnętrza domu. Jedną z realizacji firmy Kopp, łączącą oba materiały, była aranżacja biura firmy Ajona Polska w Bielsku-Białej. Tym razem w oryginalnym połączeniu bruku i drewna wystąpił antyczny bambus karmelowy. Elegancka deska i połyskujący kamień nadały wnętrzu wyjątkowej atmosfery i śródziemnomorskiego klimatu, co z pewnością przyczyniło się do podniesienia jakości pracy.
Aranżacja przestrzeni, w której przebywamy na co dzień, zależy tylko od nas i naszego poczucia estetyki. Łączenie z natury ciepłych i zimnych materiałów tworzy wnętrze oryginalne i nietuzinkowe. W razie potrzeby, specjaliści firmy Kopp z przyjemnością doradzą w jakim pomieszczeniu zastosować takie rozwiązanie oraz jak zaprojektować to połączenie, aby zawiłości techniczne nie wyprowadziły nas z równowagi, a podłoga służyła nam przez lata.
Więcej informacji na stronie http://www.podlogi-kopp.pl/