Data publikacji: 2020-08-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Drewniane elewacje w klasie premium
Kategoria: LIFESTYLE, Dom
Drewno to materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody i z sukcesem można go stosować w wielu pomieszczeniach. Materiał ten coraz częściej można spotkać na elewacjach, które zdobią surowce w klasie premium…
Na rynku dostępne są tysiące syntetycznych materiałów o zaawansowanych właściwościach, jednak to drewno jest dla nas synonimem ponadczasowej elegancji, luksusu oraz jakości. Jest to także materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody i z sukcesem można go stosować w wielu pomieszczeniach. Drewno coraz częściej można spotkać na elewacjach, które zdobią surowce w klasie premium.
Drewno kojarzone jest z materiałem luksusowym i wpływającym na jakość oraz cenę dóbr ekskluzywnych. Im wyższa opcja wykończenia, tym więcej materiałów pochodzenia naturalnego znajdziemy w domach, samochodach czy łodziach, dlatego drewniane elementy nierzadko dadzą nam sygnał, że mamy do czynienia z produktami premium. Drewniane podłogi wciąż uchodzą za najbardziej luksusowe, pożądane i trwałe. To samo dotyczy tarasów, gdzie nawet najładniejsze płytki nie zastąpią ciepłego w dotyku drewna.
Raz a dobrze
Jeśli zależy nam na inwestycji wieloletniej i nie planujemy częstych zmian, w pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za drewnem egzotycznym lub termowanym. Przemyślany zakup odwdzięczy się z nawiązką. Jedną z takich inwestycji jest niewątpliwie budowa oraz modernizacja domu. Koszt pracy ekipy oraz najmu rusztowań sprawia, że nie chcemy eksperymentować. Natomiast elewacja wykonana z odpowiedniego drewna, oprócz trwałości i wytrzymałości, gwarantuje najwyższe walory estetyczne.
– Egzotyczne gatunki drewna zasłynęły w Europie przede wszystkim swoją odpornością na zmienne warunki pogodowe, wilgoć i wodę. To ich kluczowa przewaga w zastosowaniach zewnętrznych, czyli tarasach i elewacjach. Drewno egzotyczne jest mechanicznie twardsze, stabilne wymiarowo, a także eleganckie. Łatwo dopasujemy je do drewnianej stolarki okiennej lub zabarwimy na wybrany odcień. Możemy je też zostawić i cieszyć się stopniowo patynującym wyglądem, na wzór teakowych pokładów ekskluzywnych jachtów — mówi Darina Lazarova z JAF Polska.
Różowe złoto: okoume
Elewacja wykonana z okoume przyciąga wzrok i prezentuje się unikatowo. Okoume to rożowo-łosiosowe drewno, które upodobało sobie głębokie lasy Kamerunu, Gabonu i Kongo. Na tle gatunków egzotycznych zaskakuje wyjątkową lekkością. Wyróżnia się również barwą, który na myśl może przywodzić marynowany imbir podawany do sushi. Jeśli preferujemy bardziej klasyczny, brązowy odcień drewna — okoume świetnie absorbuje środki malarskie i impregnujące. Wymarzony materiał do wymagającej obróbki, który można spotkać we wnętrzach drogich łodzi oraz na lądzie w postaci fornirów, mebli lub nowoczesnych desek elewacyjnych.
Spójna wizja: meranti
Przemyślany projekt poznamy po korespondujących ze sobą elementach wykończenia. Niektóre z nich są opcjonalne, a niektóre nieuniknione (np. stolarka okienna). Na szczęście drewno to materiał, który bez trudu zgramy z pozostałymi elementami domu. Pomocą służy azjatyckie meranti — jeden z gatunków najbardziej cenionych przez stolarzy. Surowiec służy do produkcji renomowanej drewnianej stolarki, drzwi i elewacji. Wybierając meranti, mamy pewność, iż nie uświadczymy żadnych wycieków żywicznych na powierzchni desek. Różnorodność kolorystyczna tego drewna sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej, meranti znakomicie chłonie lakiery. Jest to idealny wybór na stworzenie spójnej kolorystycznie elewacji oraz stolarki.
Ulubiony koniak: termojesion
Problemów z lepkimi wyciekami żywicy nie uświadczymy, wybierając termojesion. W procesie wygrzewania drewno pozbawiane jest nadmiaru wilgoci, a zawarte w nim cukry są krystalizowane pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu materiał staje się dożywotnio chroniony przed biokorozją. W pakiecie otrzymujemy jednak coś jeszcze — oszałamiająco piękną barwę. Jest to odcień na pograniczu wytrawnego koniaku i kawy z mlekiem. Kolor głęboki, ciemny, spektakularny, który podkreśli charakter budynku. W efekcie termowania jesionu otrzymujemy elewację, która odpowiednio traktowana — nawet za ćwierć wieku – będzie zachwycać przechodniów i domowników.
Elewacja ażurowa: termososna, świerk i modrzew syberyjski
Pasjonaci architektury i designu zgodnie doceniają lekkie elewacje ażurowe. Drewniana żaluzja na fasadzie sprawia, że budynek zyskuje nowoczesny oraz znacznie lżejszy wygląd. Wertykalne ułożenie desek wyszczupla bryłę, a zarazem zapewnia więcej prywatności (zwłaszcza przy dużych przeszkleniach). Jest to również efektowny sposób na odświeżenie obiektu, który nie wymaga burzenia ścian. Wybór wymagających klientów najczęściej pada na termososnę, modrzew syberyjski lub świerk skandynawski o profilu prostopadłościanu. Ostatnie dwa możemy dodatkowo zabezpieczyć przed ogniem, zgodnie z klasyfikacją NRO.
– Alternatywę stanowią wysokiej jakości gatunki rodzime. Na szczególną uwagę zasługują deski elewacyjne poddane profesjonalnej obróbce termicznej — termojesion i atrakcyjniejsza cenowa termososna. Niesłabnącą popularnością cieszy się również modrzew syberyjski oraz impregnowany ciśnieniowo świerk. W JAF deski elewacyjne wykonane ze świerku i modrzewia możemy fabrycznie uniepalnić poprzez usługę impregnacji NRO. Decyzję warto podjąć jeszcze na etapie zakupu, a pod wskazany adres otrzymamy trudnopalne deski w upatrzonym kolorze lazury. Do wyboru mamy 7 odcieni nanoszonych maszynowo. Dostarczony produkt jest zabezpieczony i gotowy do montażu — podpowiada Marcin Schmidt z JAF Polska.
Niezależnie od upodobań, każdy z opisanych gatunków to pewny wybór. Pamiętajmy, że drewno egzotyczne nie oznacza rabunkowej gospodarki leśnej. Wybierajmy materiał pochodzący ze zweryfikowanych łańcuchów dostaw i opatrzony międzynarodowym znakiem FSC. Elewacja od sprawdzonego dostawcy zapewnia wieloletnią satysfakcję właściciela i stanowi obowiązkowy punkt wycieczki po nowym lub świeżo wyremontowanym domu.
______________
JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom