Dom

Czyste powietrze: rekuperacja sprzymierzeńcem w walce z grzybami

Czyste powietrze: rekuperacja sprzymierzeńcem w walce z grzybami
Odkurzamy, regularnie wycieramy kurze i wietrzymy pomieszczenia. Mimo to, grzyby, bakterie i wirusy wciąż rozprzestrzeniają się w wilgotnych i ciepłych zakamarkach naszych domów. Jak możemy je powstrzymać? Czy regularne sprzątanie wystarczy, aby zadbać o czyste

Data publikacji: 2020-07-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Czyste powietrze: rekuperacja sprzymierzeńcem w walce z grzybami
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Odkurzamy, regularnie wycieramy kurze i wietrzymy pomieszczenia. Mimo to, grzyby, bakterie i wirusy wciąż rozprzestrzeniają się w wilgotnych i ciepłych zakamarkach naszych domów. Jak możemy je powstrzymać? Czy regularne sprzątanie wystarczy, aby zadbać o czyste powietrze?

Czyste powietrze: rekuperacja sprzymierzeńcem w walce z grzybami LIFESTYLE, Dom - Odkurzamy, regularnie wycieramy kurze i wietrzymy pomieszczenia. Mimo to, grzyby, bakterie i wirusy wciąż rozprzestrzeniają się w wilgotnych i ciepłych zakamarkach naszych domów. Jak możemy je powstrzymać? Czy regularne sprzątanie wystarczy, aby zadbać o czyste powietrze?

Odkurzamy, regularnie wycieramy kurze i wietrzymy pomieszczenia. Mimo to, grzyby, bakterie i wirusy wciąż rozprzestrzeniają się w wilgotnych i ciepłych zakamarkach naszych domów. Jak możemy je powstrzymać? Czy regularne sprzątanie wystarczy, aby zadbać o czyste powietrze? Rekuperacja może nam to ułatwić.

Wilgotność powietrza a bakterie i wirusy

Do rozwoju pleśni, pierwotniaków, grzybów, bakterii czy roztoczy kurzu domowego przyczynia się w dużej mierze nieprawidłowa wilgotność w domu. W konsekwencji wzrasta stężenie tych patogenów, które negatywnie wpływają na stan zdrowia i samopoczucie mieszkańców. Oddychanie takim powietrzem może podrażniać drogi oddechowe, powodować katar, blokadę nosa oraz nasilać alergie. Aby temu zapobiec należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Latem jej poziom nie powinien przekraczać 70% (przy zalecanej temperaturze 20-23 stopni), zimą natomiast optymalna wilgotność powietrza to 40-60% (przy zalecanej temperaturze 18-20 stopni). W tym celu powinniśmy unikać suszenia prania w domu i pamiętać o otwieraniu okien po kąpieli w łazience. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, powinniśmy ją wyposażyć w czujniki wilgotności, które automatycznie będą kontrolować poziom wilgotności powietrza.

Dom bez bakterii i wirusów

Dbanie o czystość to podstawowy krok do tego, aby zwalczyć bakterie i wirusy. Regularne mycie podłóg, wynoszenie śmieci, wyparzanie naczyń kuchennych i sztućców może w znacznym stopniu zmniejszyć ilość drobnoustrojów. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu często dotykanych powierzchni, takich jak klawiatura komputera, telefon czy pilot od telewizora.

Roztocza kurzu domowego

Ciepłe i wilgotne powietrze to idealne warunki do rozprzestrzeniania się roztoczy, które są elementem kurzu domowego. Można je znaleźć w kanapie, materacach, poduszkach, pościeli czy pluszowych zabawkach naszych pociech. To właśnie one są najczęstszą przyczyną alergii. Aby zminimalizować ich obecność, najlepiej raz w tygodniu prać pościel i ręczniki w temperaturze min. 60 stopni, a zimą najlepiej je wietrzyć na świeżym powietrzu. Osoby cierpiące na alergie wywołane przez roztocza powinny ograniczyć ilość zasłon, firanek i wykładzin w swoich domach.

A to już wiesz?  Prasowanie bez tajemnic – wszystko co powinieneś wiedzieć

Czyste powietrze, rekuperacja i jej działanie

Bakterie i wirusy, roztocza kurzu domowego oraz drobnoustroje nieustannie krążą w powietrzu, którym oddychamy. Aby je oczyścić otwieramy okna i wietrzymy mieszkania co najmniej dwa razy dziennie. W ten sposób niestety wpuszczamy do naszych domów zanieczyszczone powietrze z zewnątrz. Istnieje jednak, co raz bardziej popularny, inny sposób, aby pozbyć się tych niepożądanych lokatorów i zadbać o czyste powietrze. Rekuperacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby zawsze oddychać świeżym i oczyszczonym powietrzem.

Jeśli chcemy mieć czyste powietrze rekuperacja, a dokładnie rekuperator, czyli serce systemu, pozwoli usunąć zanieczyszczone, zużyte, pełne dwutlenku węgla i roztoczy powietrze, dając w zamian świeże, o niskim poziomie dwutlenku węgla. Co więcej, nowoczesne systemy rekuperacji, takie jak np. VASCO SILENT VENTILATION wyposażone w rekuperatory z filtrem o wysokiej efektywności, są w stanie zatrzymywać cząsteczki smogu, które przedostają się do naszych domów.

Codziennie nawyki i przemyślane decyzje podjęte na etapie projektowania budynku to najlepsze sposoby, aby stworzyć zdrowy dom, w którym bakterie i wirusy nie będą chciały się rozprzestrzeniać. A dla tych, którzy cenią sobie czyste powietrze, rekuperacja jest jednym ze sprawdzonych rozwiązań, które skutecznie je oczyści.

Więcej to na: https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Czyste powietrze: rekuperacja sprzymierzeńcem w walce z grzybami LIFESTYLE, Dom - Odkurzamy, regularnie wycieramy kurze i wietrzymy pomieszczenia. Mimo to, grzyby, bakterie i wirusy wciąż rozprzestrzeniają się w wilgotnych i ciepłych zakamarkach naszych domów. Jak możemy je powstrzymać? Czy regularne sprzątanie wystarczy, aby zadbać o czyste powietrze?
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy