Budownictwo

Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?
Informacja prasowa, Warszawa, 13 listopada 2019r. Ciepło, zdrowo i bezpiecznie Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami, ochłodzeniem i wszechobecną

Informacja prasowa,
Warszawa, 13 listopada 2019r.
Ciepło, zdrowo i bezpiecznie

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.
Optymalna temperatura dopasowana do potrzeb domowników wpływa nie tylko na ich samopoczucie i komfort, ale także zdrowie, a o tym aspekcie bardzo często się zapomina. Najczęściej spotykanym powikłaniem wynikającym z życia w pomieszczeniach o źle dobranej temperaturze są m.in. problemy ze snem, narastające zmęczenie, zawroty głowy, spadek odporności, a także złe samopoczucie. Niestety utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu domu nie jest łatwe, a często bywa kosztowne, szczególnie kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej 0°C.
Myśl ciepło – zapewnij dobry mikroklimat domu
Zdrowy mikroklimat zależy od odpowiedniej temperatury panującej we wnętrzu, wilgotności utrzymującej się na właściwym poziomie, jak i jakości powietrza. Kluczową rolę spełnia tu zastosowanie termoizolacji, która zapewnia ochronę od zewnątrz. Warto wiedzieć, że tylko wtedy, gdy jest wykonana z dobrej jakości materiałów izolacyjnych, pozwala na osiągnięcie i utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu budynku. Oznacza to, że latem bez włączania klimatyzacji w domu jest przyjemnie chłodno, zimą natomiast ciepło i komfortowo, a do tego można zaoszczędzić na ogrzewaniu.
– Izolacja termiczna wykonana styropianami wysokiej jakości wpływa pozytywnie nie tylko na mikroklimat domu, a więc na komfort i zdrowie mieszkańców, ale także na portfel właściciela – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. – Przykładowo wykonując ocieplenie 15-centymetrową warstwą naszego najcieplejszego grafitowego styropianu z linii TERMONIUM, rocznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu nawet kilka tysięcy złotych.
Niestety z rozpoczęciem prac dociepleniowych będziemy musieli poczekać do wiosny, kiedy temperatury nie będą spadać poniżej zera. Warto natomiast w optymalny sposób przygotować dom do zimy. Na pewno należy sprawdzić uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych oraz komina. Optymalnym rozwiązaniem jest również odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi. Kwestia izolacji i szczelności jest niezwykle istotna, ale należy także bardzo dokładnie zweryfikować pozostałe elementy i urządzenia znajdujące się zarówno w domu, jak i wokół niego.
Zweryfikuj stan techniczny domu przed zimą
Przed sezonem zimowym należy odłączyć wszelkie zewnętrzne dopływy wody, m.in. węże ogrodowe. Warto również zrobić dokładny przegląd dachów oraz rynien, podczas okresu śnieżnego i odwilży ich stan techniczny będzie dla domu bardzo istotny. To samo dotyczy instalacji wodno-sanitarnych. Należy szczegółowo sprawdzić ich szczelność oraz zabezpieczyć przed zamarznięciem. Konieczne jest także sprawdzenie systemu ogrzewania. W przypadku korzystania z centralnego ogrzewania należy zweryfikować szczelność grzejników i wykonać odpowietrzanie. Korzystając z innego źródła ogrzewania równie istotne jest, aby sprawdzić jego stan techniczny, w razie potrzeby zlecając wykonanie przeglądu fachowcowi. Warto także mieć na uwadze, że jesienne dni to ostatni moment na naprawę uszkodzeń przydomowych chodników czy elewacji. W okresie zimowym domownicy nie będą korzystać z narzędzi ogrodniczych, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ich zabezpieczenie i schowanie w miejsce, w którym nie będą narażone na uszkodzenia. To samo dotyczy grilla, jak i mebli ogrodowych. Warto natomiast już wcześniej przygotować łopatę do odśnieżania, tak by była pod ręką, kiedy nastąpią pierwsze opady śniegu.
Więcej porad oraz informacji znajduje się na stronie: https://termoorganika.pl/najczesciej-zadawane-pytania.

A to już wiesz?  Pasta z pestkami dyni z marchewką i imbirem

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy